Tiesiogiai
15min be reklamos
2022 12 08, 17:11

Baltarusijos atominė elektrinė tampa A.Lukašenkai akmeniu po kaklu

Šalia Lietuvos sienos Astrave pastatyta Baltarusijos atominė elektrinė veikia jau dvejus metus, tačiau per juos daugiau laiko buvo sustabdyta nei dirbo. Vokietijos nacionalinis transliuotojas „Deutsche Welle“ aiškinosi, kodėl taip yra.
Baltarusijos atominė elektrinė tampa A.Lukašenkai akmeniu po kaklu
Baltarusijos atominė elektrinė tampa A.Lukašenkai akmeniu po kaklu / „Reuters“/„Scanpix“ ir AP/„Scanpix“ nuotr.

Pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės blokas, esantis Astravo mieste šalia Lietuvos sienos, buvo paleistas 2020 m. lapkritį. Per tą laiką jis daugiau neveikė, nei gamino elektros energiją. Pastarąjį kartą jis buvo sustabdytas planiniam remontui ir pirmajam daliniam branduolinio kuro perkrovimui. Energetikos ministerija žadėjo, kad tai užtruks 80 dienų, tačiau darbai tęsiasi jau pusę metų. „Deutsche Welle“ paklausė ekspertų, kokios priežastys lemia tokius dažnus naujosios atominės elektrinės atjungimus nuo tinklo.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandras Lukašenka
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandras Lukašenka

15 000 trūkumų?

Rusijos branduolinės fizikos specialistas Andrejus Ožarovskis, dalyvavęs Baltarusijos antibranduolinėje kampanijoje, teigia, kad 2021 m. ekspertai gavo dokumentus iš kibernetinių partizanų (decentralizuotos anoniminių Baltarusijos programišių aktyvistų grupės – red.), kuriuose teigiama, kad valdžios institucijos iš elektrinę stačiusio Rusijos koncerno „Rosatom“ priėmė pirmąjį Baltarusijos AE bloką su daugybe trūkumų. Valdžios institucijų ir Rusijos bendrovės atstovai šios informacijos nekomentavo.

„Sąraše yra daugiau nei 15 000 defektų, kurie egzistavo 2021 m. rugsėjį, nors pirmasis blokas pradėtas eksploatuoti birželio mėnesį. Pažeidimai susiję su turbina ir generatoriumi, – sako ekspertas. – Tai paaiškina, kodėl 2021 m. įvyko neplanuotų sustabdymų. Kalbant apie šių metų prastovą, valdžios institucijos teigė, kad tai buvo planuotas prevencinis remontas, paprastai trunkantis du mėnesius, ir Energetikos ministerija žadėjo jį atlikti per 80 dienų, tačiau galiausiai jis užsitęsė šešis mėnesius. Tokį ilgą sustabdymą galėjo lemti būtent šių gedimų taisymas.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Pirmasis Baltarusijos AE blokas buvo sustabdytas 2022 m. balandį. Iš pradžių buvo planuota, kad jis pradės veikti liepos mėnesį, tačiau tai neįvyko. Rugpjūtį Energetikos ministerija pranešė, kad baigti remonto darbai ir pradėtos parengiamosios paleidimo operacijos, po kurių bus didinama reaktoriaus galia ir blokas bus prijungtas prie tinklo. Tačiau įrenginys prie tinklo buvo prijungtas tik lapkričio 9 d.

Jėgainė apskritai neturėjo būti pradėta eksploatuoti?

A.Ožarovskis mano, kad dėl tiek daug trūkumų elektrinė apskritai neturėjo būti pradėta eksploatuoti:

„Prisiminkime, kaip buvo pradėtas eksploatuoti pirmasis elektrinės blokas: ne dėl to, kad jau buvo pasirengta, o dėl politinių priežasčių – 2020 m. lapkričio 7 d., dalyvaujant Aliaksandrui Lukašenkai. Kitą dieną sugedo transformatoriai ir energijos blokas buvo išjungtas. Statybos metu nukrito reaktoriaus korpusas – 300 tonų sverianti konstrukcija nukrito iš keturių metrų aukščio (po incidento Minsko prašymu reaktoriaus korpusas buvo pakeistas. – red.)“.

Pasak jo, per pirmuosius eksploatacijos metus elektrinė aštuonis kartus buvo atjungta nuo tinklo, ilgiausia prastova truko 84 dienas: „Visus trūkumus statytojas turėjo ištaisyti per bandomosios eksploatacijos laikotarpį. Tačiau, matyt, Baltarusijos valdžios institucijos negalėjo to reikalauti ir pasirašė priėmimo aktą su „Rosatom“ padaliniu.“

„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė

Kiek įprasti yra branduolinės energijos blokų sustabdymai?

„Rosatom“ tai nėra neįprasta, – atsako pašnekovas. – Pavyzdžiui, 2016 m. rugpjūtį buvo paleistas Novovoronežo AE-2 energijos blokas, o 15-ą darbo dieną dėl elektros generatoriaus gedimo jis buvo atjungtas nuo tinklo. Tai neturėjo įtakos pačiam reaktoriui.“

„Dabar niekas nieko nepirks iš Baltarusijos“

Kita galima priežastis, kodėl atominė elektrinė dažnai stovi be darbo, yra ekonominė. Ekspertai apie tai įspėjo valdžios institucijas dar prieš statybas.

„Baltarusija puikiai tvarkosi ir be šios elektrinės; mažos ekonomikos šaliai eksploatuoti tokį didžiulį objektą yra neprotinga. Tai ekonominė avantiūra. Turėjome atsisakyti statybų, kaip Rusija atsisakė AE Kaliningrado srityje, kai tapo aišku, kad ji tiesiog nepelninga“, – primena A.Ožarovskis.

Ekonomistas Jaroslavas Romančiukas mano, kad Baltarusijos AE projektas pasmerktas žlugti. „2000-ųjų pradžioje, kai ekonomika sparčiai augo, Rusijos ir Baltarusijos lobistai pardavė Lukašenkai šią idėją. Buvo tikimasi, kad kaimyninės šalys pirks elektros energiją iš Baltarusijos ir bus galima iš to gerai uždirbti, – aiškina ekonomistas. – Lietuva, šalia kurios buvo nuspręsta statyti atominę elektrinę, iš karto pareiškė, kad nieko nepirks. Su kitomis šalimis kartais vyko dialogas dėl to. Šiandien, kai Baltarusija tapo viena iš agresorių kare su Ukraina, niekas nieko nepirks, šalis yra įstumta į ekonominę blokadą.“

Pasak J.Romančiuko, nereikėtų dėti vilčių ir į Rusijos rinką – ten savos elektros energijos daugiau negu reikia. Tačiau paleidus atominę elektrinę net ir Baltarusijos vidaus rinkoje elektros kainos nesumažėjo: „Matome, kad ir įmonės, ir gyventojai pradėjo mokėti daugiau. Hipotezė, kad turėdama savo AE Baltarusija taps nepriklausoma išteklių požiūriu, taip pat yra nepagrįsta: „Rosatom“ yra ta pati Rusijos valstybinė korporacija kaip ir „Gazprom“. Situacija dėl elektrinės yra aklavietė, ir Lukašenka neturi kito pasirinkimo, kaip tik vilkinti paskolos grąžinimą.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Rusija suteikė Minskui 10 mlrd. dolerių paskolą, kuri sudaro 90 proc. projekto vertės. Iš pradžių buvo sutarta, kad Baltarusija pinigus pradės grąžinti 2021 m. balandį, tačiau terminas buvo perkeltas į 2023 m. balandį, o palūkanų norma sumažinta (nuo 5,23 proc. iki 3,3 proc. per metus).

Artėja antrojo bloko paleidimas

Ekspertai apskaičiavo, kad Baltarusijos AE neveikė beveik 55 proc. laiko nuo tada, kai buvo pradėta eksploatuoti komerciniais tikslais. Per dvejus darbo metus ji pagamino kiek daugiau nei pusę elektros energijos, planuotos vieneriems metams. Tuo pat metu energetikos ministras Viktoras Karankevičius pažymėjo, kad 2021 m. spalį pirmasis Baltarusijos AE blokas kasdien pagamindavo iki 25 proc. visos Baltarusijoje pagaminamos elektros energijos, o tai, pasak jo, leido Minskui sutaupyti perkant dujas.

Tuo tarpu A.Ožarovskiui ypač didelį susirūpinimą kelia neskaidri atominės elektrinės veikla: „Baltarusijoje aplinkosaugos organizacija „Ecodom“, dalyvavusi kampanijoje prieš atominę elektrinę ir palaikiusi dialogą su valdžios institucijomis, paprašiusi atsakyti į svarbius klausimus, buvo sąmoningai sunaikinta. Šiandien nėra kam atlikti monitoringo, o tai tiesiogiai susiję su saugumu.“

Tuo tarpu Baltarusijos ministro pirmininko pavaduotojas Piotras Parchomčikas teigė, kad antrasis Baltarusijos AE blokas jau yra parengtas 97 proc. ir jį planuojama pradėti eksploatuoti 2023 m. pirmąjį ketvirtį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min