Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 6d. 11:37

Baltarusijos opzicionieriai: vaizdo medžiaga įrodo, kad Vyriausybės rūmus po prezidento rinkimų Minske šturmavo ne opozicija

Mitinguotojai prie Vyriausybės rūmų
Mindaugo Nastaravičiaus/15min.lt nuotr. / Mitinguotojai prie Vyriausybės rūmų.

Baltarusijos opozicijos atstovai turi vaizdo medžiagos, kurioje matyti, kad Vyriausybės rūmus per protestus gruodžio 19-osios vakarą šturmavo ne taikūs protestuotojai, o prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo įsakyti veikėjai. Taip pat Baltarusijos autoritarinio lyderio oponentai tvirtina, jog, jų skaičiavimais, A.Lukašenka tądien vykusiuose prezidento rinkimuose nesurinko pakankamai balsų, kad laimėtų po pirmojo turo.

Kevirtadienį Baltarusijos opozicijos atstovų spaudos konferencijos Vilniuje metu buvo parodytas filmas apie gruodžio 19-osios įvykius. Juostoje užfiksuotas momentas, kaip opozicijos lyderiai per masinius protestus pasibaigus prezidento rinkimams bandė neleisti būriui veikėjų šturmuoti Vyriausybės rūmų Minske. Tai esą patvirtina, jog sumaištį bandė sukelti ne režimo opozicija, o pats režimas, kad galėtų imtis neadeakvačių veiksmų prieš protestuotojus. Kaip žinoma, protestus tą naktį išvaikė specialiosios Baltarusijos pajėgos, daug žmonių suimta ir sužeista. Vienas opozicijos kandidatų į prezidentas Vladimiras Nekliajevas gruodžio 19-osios tą vakarą taip pat buvo žiauriai sumuštas. Vėliau pareigūnai iš ligoninės išvežė jį ir artimieji iki šiol nežino, kurs jis yra.

„Provokacijas sukėlė ne opozicijos atstovai <...>Yra ir daugiau vaizdo medžiagos, kurioje bus pateikta įrodymų“, – sakė V.Nekliajevo rinkimų štabo narys, susirėmime su milicija Baltarusijoje dalyvavęs Jurijus Aleinikas. 

Filme skamba A.Lukašenkos frazė: „koks tu gali būti prezidentas, jeigu tau į snukį davė, o tu skundies visam pasauliui?“Buvęs Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislavas Šuškevičius kalbėjo, jog 2010 metų gruodžio 19 dieną Baltarusijos demokratija laimėjo. „Visur buvo mūsų pergalė, todėl valdžia sužvėrėjo“, – sakė jis. S.Šuškevičiaus teigimu, Baltarusijos kalėjime buvo įkalinti apie 60 opozicijos atstovų, dabar liko per 20 žmonių.

V.Nekliajevo duktė Eva Nekliajeva susigraudinusi pasakojo apie sudėtingą situaciją dingus tėvui: „Kiekviena diena prasideda nuo klausimo: ar yra žinių apie tėtį? Kitas klausimas – ką dar suėmė?“

Tuo tarpu minėtame filme skamba A.Lukašenkos frazė: „koks tu gali būti prezidentas, jeigu tau į snukį davė, o tu skundies visam pasauliui?“

Nelaimėjo pirmame ture?

Kampanijos „Už sąžiningus rinkimus“ vadovas Sergejus Kaliakinas pateikė duomenis, kad visi opozicijos kandidatai kartu prezidento rinkimuose įveikė A.Lukašenką – jis nesurinko 50 proc. + 1 balsas rinkėjų palaikymo, kad laimėtų rinkimus pirmame ture. Tai esą įvyko nepaisant grasinimų rinkėjams, režimo skleidžiamos dezinformacijos apie opozicijos kandidatus, taip pat milžiniško rezultatų klastojimo. Kaip pavyzdį jis pateikė tai, kad milžiniški kiekiai – kai kuriose teritorijose net ketvirtadalis rinkėjų – balsavo išankstiniuose rinkimuose. „A.Lukašenka negali vadintis teisėtu prezidentu“, – tvirtino S.Kaliakinas. Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos teigimu, A.Lukašenka triumfavo rinkimų pirmajame ture surinkęs 80 proc. balsų

Buvęs opozicijos kandidatas į Baltarusijos prezidentus 2006 metų rinkimuose Aliaksandras Kazulinas sakė, jog opozicija, nurungusi A.Lukašenką rinkimuose, parodė, kad tauta nenori režimo.
Jo teigimu, Vakarai negali palaikyti jokių santykių su dabartiniu neteisėtu Baltarusijos režimu.

Atsakydamas į klausimą, kaip Baltarusijos opozicija vertina Europos Sąjungos laikyseną, S.Kaliakinas kalbėjo, jog opozicija dar laukia ES reakcijos. Tiesa, jis išreiškė dėkingumą atskiroms šalims, pavyzdžiui, Lietuvai, kad net per žiemos šventes buvo girdima reakcija.

S.Kaliakinas kalbėjo, jog ES daugiau neturėtų sudarinėti sandėrių su A.Lukašenka, kai už demokratinius rinkimus buvo žadama 3 mlrd. eurų parama. Anot jo, kol režimas nepaleis politinių kalinių, demokratinės valstybės neturėtų megzti jokių santykių su autoritariniu Baltarusijos režimu.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min