Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusijos prokurorai įsitikinę, kad teroro akto Minsko metropolitene kaltininkai nusipelnė aukščiausios bausmės

Teismo narve – teisiamieji Dmitrijus Konovalovas (kairėje) ir Vladislavas Kovaliovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Teismo narve – teisiamieji Dmitrijus Konovalovas (kairėje) ir Vladislavas Kovaliovas
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusijos generalinio prokuroro pavaduotojas Aleksejus Stukas pareiškė esąs įsitikinęs, kad reikalavimai paskirti aukščiausią bausmę kaltinamiesiems teroro aktu Minsko metropolitene yra pagrįsti.

„Mes įsitikinę savo teisumu, aš, kaip dalyvaujantis šiame procese, esu įsitikinęs kaltinamųjų kaltumu“, – pareiškė A.Stukas agentūrai „Interfax“, atsakydamas į klausimą apie tokios griežtos bausmės priežastis.

Anksčiau kaltintojas prašė nuteisti Dmitrijų Konovalovą ir Vladislavą Kovaliovą, kurie kaltinami teroro akto įvykdymu Minsko metropolitene, aukščiausia bausme.

Atsakydamas į klausimą, ar pagrįstai reikalaujama išskirtinės bausmės V.Kovaliovui, net jeigu pasitvirtintų visi kaltinamieji epizodai, A.Stukas pareiškė: „Žmogus galėjo tam užkirsti kelią ir to nepadarė“.

Kalbėdamas apie kaltinamąjį V.Kovaliovą, kuris per parengtinį tyrimą davė parodymus, po to jų atsisakė, generalinio prokuroro pavaduotojas paaiškino, kad „neišvengiamai reikia atsižvelgti į tai, kaip buvo duodami parodymai. Šiame teismo procese mes rėmėmės parodymais, duotais per tyrimą.“

Komentuodamas kai kurių nukentėjusiųjų, proceso pabaigoje pareiškusių, kad jie nėra įsitikinę kaltinimo teisingumu, parodymus A.Stukas pabrėžė: „Man gaila, kad žmonės ne visiškai teisingai suprato įrodymus“.

Komentuodamas Federalinės saugumo tarnybos ekspertų išvadas dėl sprogdinimo įtaiso dalių darymo 2008 metais, kurios buvo kliūtis tarp kaltinimo ir gynimo, A.Stukas pabrėžė, kad ekspertai kalbėjo ne apie sprogdinimo įtaiso darymo vietą, o apie popieriaus, pateikto tyrimui, gamybos vietą.

Atsakydamas į klausimą, kodėl nenorima ištirti visą Rusijos operatorės „Megafon“ SIM kortelę, rastą kaltinamųjų gyvenamojoje vietoje Minske, generalinio prokuroro pavaduotojas pabrėžė, kad „kaltintojas mano, kad ji nesusijusi su byla“.

Anksčiau kaltintojas prašė nuteisti Dmitrijų Konovalovą ir Vladislavą Kovaliovą, kurie kaltinami teroro akto įvykdymu Minsko metropolitene, aukščiausia bausme.

„Ji visiškai nenaudinga nusikaltimui ištirti, nenustatyta, iš kur ji yra“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie kaltinamosios išvados epizodus, susijusius su 2000–2004 metais (bylos Vitebsko epizodus; sprogdinimus laiptinėje ir kt.) A.Stukas pareiškė nuomonę, kad „įrodymų yra pakankamai“.

„Jeigu teismas manys, kad šių epizodų neįmanoma įtraukti į kaltinamąją išvadą – na, ką gi“. Drauge jis pridūrė, jog šie epizodai rodo kaip augo D.Konovalovo nusikalstami sumanymai.

Baltarusijos teisių gynėjai prašo palikti gyvybę kaltinamiesiems

Baltarusijos teisių gynėjai pasmerkė valstybės kaltintojo reikalavimą skirti mirties bausmę D.Konovalovui ir V.Kovaliovui  byloje dėl teroro akto Minske 2011 metų balandžio 11 dieną.

„Mirties bausmė beprasmiška, ji neištaiso to, kas padaryta, neatkuria teisingumo. Ji neveda nusikaltėlio į gailėjimąsi ir savo kaltės suvokimą. Ji nesustabdo kitų nusikaltėlių ir tik daro visuomenę žiauresnę“, – sakoma teisių gynimo organizacijų atstovų pareiškime, paskelbtame pirmadienį spaudos konferencijoje Baltarusijos Helsinkio komiteto biure.

Teisių gynėjai pažymi, kad „mirties bausmė kaip kerštas ir viduramžių žiaurumo atgyvena nepriimtina moralės požiūriu net tada, kai ji taikoma žmonėms, kurių kaltė dėl itin sunkių nusikaltimų visiškai įrodyta ir nekelia jokių pagrįstų abejonių“.

Drauge, sakoma pareiškime, „akivaizdu, kad nė viena teisių gynimo ir teismo sistema neapdrausta nuo klaidų. Bet teismo klaidos negali būti ištaisytos po mirties bausmės taikymo“.

Teisių gynimo organizacijų atstovai pažymėjo, kad „neįmanoma nepaisyti to, kad, advokatų, teisių gynėjų, kai kurių nukentėjusiųjų ir paprastų piliečių vertinimu, bylos dėl teroro akto Minsko metropolitene  tyrimas ir visas D.Konovalovo ir V.Kovaliovo teismo procesas nebuvo aiškus ir įtikinamas.“

Baudžiamąją bylą sudaro 550 tomų.

„Per teismo procesą kai kurie nukentėjusieji abejojo, ar D.Konovalovas ir V.Kovaliovas buvo susiję su teroro aktu. Keliasdešimt tūkstančių šalies piliečių pasirašė peticiją dėl mirties bausmės netaikymo šioje byloje“, – pareiškė teisių gynėjai.

„D.Konovalovo ir V.Kovaliovo gyvybė turi būti išsaugota todėl, kad ateityje gali atsirasti naujų žinių apie teroro aktą Minske 2011 metų balandžio 11 dieną“, – pažymima jame.

Kaip jau pranešta, lapkričio 30 dieną Baltarusijos Aukščiausiasis teismas paskelbs nuosprendį D.Konovalovui ir V.Kovaliovui, valstybės kaltintojas prašo teismą paskirti jiems išskirtinę – mirties bausmę.

Baudžiamosios bylos dėl teroro akto Minsko metropolitene tyrimas prasidėjo rugsėjo 15 dieną atviru režimu, baudžiamąją bylą sudaro 550 tomų.

2011 metų balandžio 11 dieną Minsko metropoliteno stotyje „Oktiabrskaja“ suveikė galingas savadarbis sprogdinimo įtaisas. 11 žmonių žuvo sprogimo vietoje, dar keturi mirė ligoninėse. Iš viso nukentėjo daugiau kaip 300 žmonių.

D.Konovalovas ir V.Kovaliovas taip pat kaltinami sprogimais Vitebske 2005 metų rugsėjo 14 ir 22 dienomis bei Minske  2008 metų liepos 3-iąją, Baltarusijos nepriklausomybės dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min