Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 06:00

Baltarusijos protesto judėjimo lyderis Sergejus Tichanovskis nelegaliai lankėsi Kryme

Baltarusijos protesto judėjimo lyderis Sergejus Tichanovskis nelegaliai lankėsi Kryme
informnapalm.org nuotr. / Baltarusijos protesto judėjimo lyderis Sergejus Tichanovskis nelegaliai lankėsi Kryme

Verslininkas Sergejus Tichanovskis, likus lygiai dviems metams iki žiniasklaidos veiklos pradžios Baltarusijoje, kur tapo tinklaraštininku, turinčiu prezidentinių ambicijų, lankėsi Rusijos okupuotame Kryme. Akivaizdu, kad dėl to jis negalėjo vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, kam priklauso Krymo pusiasalis.

Kodėl ši informacija atsirado būtent dabar?

2020 m. Liepos 18 d. „Telegram“ kanale „DaVoli !!!“ buvo paskelbta Sergejaus Tichanovskio „Facebook“ įrašo ekrano kopija, kur jis sveikina skaitytojus su Naujaisiais metais ir linki jiems atlikti daugiau gerų darbų. Šiam įrašui buvo pasirinkta iliustracija – Vladimiro Putino su Seneliu Šalčiu, laikančių „Gerų darbų knygą“, nuotrauka.

„Telegram“ kanalo „DaVoli !!!“ pranešimo ekrano kopija / informnapalm.org nuotr.
„Telegram“ kanalo „DaVoli !!!“ pranešimo ekrano kopija / informnapalm.org nuotr.

Mes nusprendėme atlikti faktų patikrinimą ir išsiaiškinti, ar anoniminio „Telegram“ kanalo informacija yra šmeižianti Sergejų Tichanovskį, kuris dabar Baltarusijoje suimtas. Bet tyrimo metu mes ne tik patvirtinome, kad yra šis Sergejaus Tichanovskio įrašas, bet ir radome kitos informacijos, kuri prideda naujų potėpių dabartinio Baltarusijos protesto judėjimo vieno iš lyderių portretui.

Bet pradėkime nuo pradžių. Pirmiausia buvo rastas minėtasis Tichanovskio „Facebook“ (įrašas), kurį jis paskelbė Naujųjų metų išvakarėse, 2016 m. gruodžio 31 d.

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Tichanovskis tą pačią žinią pakartojo VK socialiniame tinkle (archyvas). Taigi, jis sąmoningai du kartus savo Naujųjų Metų sveikinimuose paskelbė nuotrauką su Putinu, agresyvios valstybės vadovu, kuris tuo metu jau aneksavo Ukrainos Krymą, užėmė dalį Donbaso, nužudė beveik 13 tūkstančių Ukrainos piliečių, bombardavo civilius Sirijoje ir vykdė teroristines operacijas visame pasaulyje. „Gerų darbų“ sąrašas įspūdingas. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad šis įrašas atrodo gana organiškai atsižvelgiant į kitus tuo metu Tichanovskio „Facebook“ paskelbtus pranešimus.

Sergejus Tichanovskis okupuotame Kryme

2017 m. kovo 7 d. Tichanovskio „Facebook“ profilyje pasirodė Aleksandro Lucenko įrašas, kuriame jis praneša, kad jo draugai buvo atvykę pas jį prieš dieną, ir prideda nuotrauką, kurioje jis stovi apsikabinęs su Aleksandru Dobrovu ir Sergejumi Tichanovskiu.

Aleksandro Lucenko įrašo ekrano kopija / informnapalm.org nuotr.
Aleksandro Lucenko įrašo ekrano kopija / informnapalm.org nuotr.

Svarbiausia, kad Lucenko tuo metu gyveno Jaltoje. Anot jo, jis persikėlė čia, nes jautė grėsmę Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje. Taip pat pažymime, kad kalbėdami apie orumo revoliuciją ir teisėtą Ukrainos vyriausybę, Lucenko naudojasi visomis Rusijos propagandinėmis klišėmis.

Dnipropetrovsko srityje gimęs Aleksandras Lucenko (paskyros archyvas), buvo vienas iš steigėjų, stačiatikių socialinės adaptacijos centro, įkurto Dnipro kaliniams padėti.

Savo ruožtu, Aleksandras Dobrovas (paskyros archyvas) yra stačiatikių piligrimas, gimęs Pavlograde, Dnipropetrovsko srityje. Jis gyveno Ukrainoje, Rusijoje. 2018 m. jis persikėlė iš Maskvos į laikinai okupuotą Krymo teritoriją. Remiantis atvirų šaltinių žvalgybos duomenimis, jis kelis kartus neteisėtai kirto Ukrainos valstybinę sieną.

Aleksandro Dobrovo „Facebook“ paskyroje yra 2017 m. kovo 4 d. įrašas su registracija Simferopolio oro uoste (archyvas).

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Nuo 2014 m. okupavus Krymą, oro uostas priimdavo tik rusiškus orlaivius ir buvo pagrindinis Krymo oro uostas iki pat 2018 m., kai už kelių kilometrų buvo pradėtas eksploatuoti naujas oro uosto, kurį pastatė Rusijos okupacinė administracija.

2017 m. kovo 5 d. Dobrovas, sėdėdamas autobuse, savo „Facebook“ paskyroje paskelbia asmenukę su Tichanovskiu (archyvas). Remiantis geografinės padėties duomenimis, pranešimas buvo paskelbtas vietovėje pavadinimu Karač.

informnapalm.org nuotr./Aleksandro Dobrovo ir Sergejaus Tichanovskio asmenukių ekrano kopija. Nuotraukoje nuotraukos geografinė padėtis paryškinta raudonu stačiakampiu
informnapalm.org nuotr./Aleksandro Dobrovo ir Sergejaus Tichanovskio asmenukių ekrano kopija. Nuotraukoje nuotraukos geografinė padėtis paryškinta raudonu stačiakampiu

Karačas šiandien yra Krymo autonominės Respublikos Simferopolio regiono Skvorcovo kaimo vakarinė dalis (tikslios koordinatės: 45°04′35″ 33°48′35″).

Palydovinis vaizdas iš „Google Earth“ žemėlapio / informnapalm.org nuotr.
Palydovinis vaizdas iš „Google Earth“ žemėlapio / informnapalm.org nuotr.

Kaip matote žemėlapyje, Skvorcovo kaimas yra netoli buvusio Simferopolio oro uosto, kuris yra Aeroflotski kaime, 8 km į šiaurės vakarus nuo Krymo sostinės.

Kitą dieną, 2017 m. kovo 6 d., pasak Aleksandro Lucenko, Tichanovskis ir Dobrovas jį aplankė Jaltoje.

informnapalm.org nuotr./Iš kairės į dešinę: Aleksandras Dobrovas, Aleksandras Lucenko ir Sergejus Tichanovskis. Laikinai okupuotas Krymas, Jalta, 2017 m. kovo mėn.
informnapalm.org nuotr./Iš kairės į dešinę: Aleksandras Dobrovas, Aleksandras Lucenko ir Sergejus Tichanovskis. Laikinai okupuotas Krymas, Jalta, 2017 m. kovo mėn.

Būdamas Kryme su Tichanovskiu, Dobrovas socialiniuose tinkluose atvirai dalijasi savo tipiškais „rusų pasaulio“ dvasiniais idealais, prisipažįsta, kad yra pasirengęs mirti už Rusiją net ir šiandien, o būti jam rusu – reiškia išpažinti Kristų net savo gyvybės kaina.

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Sergejus Tichanovskis, komentuodamas šį įrašą, nuoširdžiai vadina Aleksandrą Dobrovą ir Aleksandrą Lucenko savo dvasiniais broliais.

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Dvasinės „vertybės“

Svarbu tai, kad Sergejaus Tichanovskio „Facebook“ profilis, prieš grįžtant į Baltarusiją, buvo tiesiog kupinas Rusijos stačiatikių bažnyčių nuotraukų ir įrašų apie Rusijos monarchiją.

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Tačiau tai nenuostabu: 2016 m. Tichanovskis netgi dalyvavo tarptautiniame stačiatikių žiniasklaidos festivalyje „Tikėjimas ir žodis“, kur, pasak jo, jis susitiko su Maskvos patriarchu Kirilu (Gundiajevu).

informnapalm.org nuotr.
informnapalm.org nuotr.

Tyrinėjant Tichanovskio paskyrą buvo rastas ir jo paties asmeniškai sukurtas vaizdo įrašas, idealizuojantis „rusų pasaulio“ idėjas (archyvas). Vaizdo įrašo antraštėje Tichanovskis neatskleidžia jo sukūrimo tikslo, tačiau iš komentarų seka, kad tai savotiškas pokštas.

Vaizdo įrašų seka ir semantinė kalba byloja patys už save: Rusijos „Iskanderai“, „priešiški Vakarai“ ir branduolinis sprogimas Manhetene. Jei tai pokštas, tai vargu ar vykęs.

Galiausiai paties Tichanovskio video prisipažinimas, kuriame jis teigia, kad „rusų pasaulis“ yra daug didesnis nei Rusijos teritorija, jam priklauso visi, kurie kalba ir galvoja rusiškai, o Baltarusija yra jo dalis. Įdomu tai, kad iki šiol viešai buvo rastas tik šis įrašas, jis nėra pagrindiniame Tichanovskio „YouTube“ kanale „Šalis gyvenimui“.

Vietoje išvadų

Sprendimas paviešinti šią informaciją buvo priimtas išsamiai išanalizavus visą galimą riziką ir padarinius Sergejui Tichanovskiui. Mes stengiamės laikytis etikos principų, todėl susidūrėme su labai sunkiu pasirinkimu: būdamas sulaikytas, Tichanovskis negalėjo mums atsakyti ar duoti paaiškinimo. Be to, dabar visą jo uždirbtą socialinį kapitalą rinkimų kampanijai naudoja jo žmona Svetlana Tichanovskaja, ją palaiko daugybė žmonių, patikėjusių jos vyro „misija“. Tai visų pirma taikoma nacionalinių-patriotinių jėgų atstovams.

Susidarė kritinė padėtis, kai kritinės informacijos neatskleidimas neabejotinai turės neigiamų padarinių. Žmonės turėtų žinoti viską apie tuos, kurie nusprendė pakeisti ne tik savo, bet ir visos tautos likimą. Šioje situacijoje neveiklumas ir tiesos slėpimas prisideda prie blogio jėgų triumfo.

Atsižvelgdami į visus šiuos veiksnius, nusprendėme pasidalyti rasta informacija. Tai jokiu būdu neturės įtakos tyrimui prieš Sergejų Tichanovskį ir reikšmingai nepakeis Svetlanos rinkiminės kampanijos eigos, kurioje ji dalyvauja, be kita ko, dėl to, kad ji nori laisvės savo vyrui. Mes visiškai palaikome šį siekį ir nuoširdžiai tikime, kad politiniai įsitikinimai negali būti persekiojimo priežastimi. Be to, reikalaujame nedelsiant paleisti visus režimo politinius kalinius.

Šiek tiek keista, kodėl anksčiau į šiuos faktus niekas nekreipė dėmesio. Sergejaus Tichanovskio „Facebook“ įrašai ir nuotraukos yra vieši ir visiems prieinami. Dar daugiau klausimų kelia tai, kad žmogus, turintis akivaizdžias prorusiškas pažiūras, kandidatas į „Mirotvorec“ centro duomenų bazę, vos per vienerius savo žiniasklaidos veiklos metus sugebėjo uždirbti pakankamai socialinio kapitalo, kad pretenduotų į aukščiausią Baltarusijos valstybės postą. To priežastis gali būti ne tik Rusijos dominavimas Baltarusijos informacinėje erdvėje, bet ir akivaizdus demokratinių politinių institucijų degradavimas bei užsitęsęs tautinio identiteto nykimas Baltarusijos vidaus okupacijos režimo metu.

Tyrimą atliko InformNapalm Беларусь redakcija

Daugiau skaitykite – informnapalm.org/lt.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:58
00:28
00:53

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min