Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 30d. 09:08

Baltieji rūmai: D.Trumpas negavo informacijos apie Rusijos premijas Talibanui

Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nebuvo informuotas apie pranešimus, jog Rusija siūlė premijas su Talibanu susijusioms ginkluotoms grupuotėms už amerikiečių karių žudymą Afganistane, nes šios informacijos tikslumu abejota, pirmadienį pranešė Baltųjų rūmų atstovė.

„Žvalgybos bendruomenėje nėra konsensuso dėl šių kaltinimų“, – sakė atstovė Kayleigh McEnany.

„Iš tikrųjų esama priešingų nuomonių“, – pridūrė ji ir paneigė, kad prezidentas buvo informuotas apie šiuos skandalingus kaltinimus.

Dienraštis „The New York Times“, remdamasis neįvardytais pareigūnais, anksčiau pranešė, kad D.Trumpui buvo pranešta apie šias išvadas, bet šalies vadovas neigė gavęs tokios informacijos.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras ragino skubiai pateikti paaiškinimą dėl šių pranešimų.

Atstovų Rūmų demokratų daugumos lyderis Steny Hoyeris sakė, kad jis ir kiti aukšto rango demokratai buvo pakviesti į Baltuosius rūmus, kad būtų supažindinti su atitinkama informacija.

K.McEnany sakė, kad per tą susirinkimą „bus paaiškinta daug melagingų pareiškimų, paskelbtų „The New York Times“.

„Prieš pasiekdama Jungtinių Valstijų prezidentą informacija yra tikrinama. Šiuo atveju ji nebuvo patvirtinta“, – aiškino atstovė.

„Nepaaiškinamas elgesys“

Anksčiau pasiųstame laiške nacionalinės žvalgybos direktoriui Johnui Ratcliffe'ui ir Centrinės žvalgybos direktorei Ginai Haspel N.Pelosi rašė: „Iškilo klausimų: ar prezidentas buvo informuotas, o jeigu ne – kodėl? Ir kodėl nebuvo informuotas Kongresas?“

„The New York Times“ pranešime, kurį patvirtino keletas Amerikos ir Britanijos žiniasklaidos kanalų, sakoma, kad JAV žvalgyba padarė išvadą, jog Rusijos karinė žvalgyba GRU siūlė atlygį su Talibanu susijusiems kovotojams už JAV vadovaujamos koalicijos karių žudymą Afganistane.

Manoma, kad tokiu būdu Maska siekė dar labiau įklampinti JAV pajėgas į konfliktą Afganistane, kai D.Trumpas stengiasi išvesti amerikiečių karius iš šios šalies ir užbaigti ilgiausią Amerikos karą.

N.Pelosi, aukščiausio rango Kongreso demokratė, paprašė žvalgybos vadovų surengti tarpžinybinį susitikimą dėl paskelbtos informacijos ir „prezidento Trumpo nepaaiškinamo elgesio Rusijos atžvilgiu“

„Kongresui ir šaliai atsakymų reikia dabar“, – pabrėžė N.Pelosi ir pridūrė, kad per susitikimą taip pat turėtų būti sutelktas dėmesys, „kokios yra prieinamos priemonės Rusijos atskaitingumui užtikrinti“.

Ch.Schumeras irgi išsakė tokią pačią poziciją.

„Mums reikia žinoti, ar prezidentui Trumpui buvo ar nebuvo pasakyta ši informacija, o jeigu taip – tuomet kada?“ – sakė jis.

D.Trumpas sekmadienį paneigė buvęs informuotas apie šį reikalą, kai „The New York Times“ pranešimas vėl iškėlė klausimų dėl prezidento vengimo konfrontuoti su Rusija.

„Žvalgyba ką tik man pranešė, kad jie šių duomenų nelaikė patikimais, todėl neinformavo apie tai manęs arba @VP [viceprezidento]", – savo tviterio žinutėje rašė D.Trumpas.

Vis dėlto net ir respublikonai reiškė susirūpinimą dėl į viešumą iškilusių rimtų kaltinimų.

„Jeigu bus patvirtinti žvalgybos pranešimai, kad Rusija arba kuri nors kita šalis siūlo premijas už amerikiečius karius, tuomet jos turės būti laikomos terorizmą remiančiomis valstybėmis“, – savo „Twitter“ žinutėje rašo Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto narys respublikonas Thomas Tillisas.

Kaip rodo oficiali Pentagono statistika, nuo kovo pabaigos Afganistane nežuvo jokių JAV ginkluotųjų pajėgų narių.

Pentagonas „neturi įrodymų“

Gynybos departamento atstovas Jonathanas Rathas Hoffmanas antradienį irgi nurodė, kad JAV neturi duomenų, patvirtinančių Rusijos žvalgybos „sąmokslo“ su Talibanu prieš amerikiečius.

„Šiandien Gynybos departamentas neturi įrodymų, patvirtinančių pastaruoju metu skelbtus pareiškimus, kuriuose cituojami neįvardyti šaltiniai“, – sakoma J.R.Hoffmano pranešime.

Jis pridūrė, kad Pentagonas „toliau vertina žvalgybos duomenis, kad Rusijos GRU agentai buvo įsitraukę į piktavališką veiklą prieš JAV ir koalicijos pajėgas Afganistane“.

J.R.Hoffmanas pabrėžė, kad JAV itin rimtai vertina savo pajėgų Afganistane ir visame pasaulyje saugumą, taip pat imasi priemonių „išvengti žalos dėl potencialių grėsmių“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:40
06:21
02:48:11

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min