Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 19d. 15:38

JAV Baltieji rūmai nori švelnesnių sankcijų Rusijai

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Baltieji rūmai sieks švelnesnių sankcijų Rusijai

Baltieji rūmai planuoja įkalbėti Atstovų Rūmų respublikonus sušvelninti Senato Rusijai skirtas naujausias sankcijas. Praėjusią savaitę priimtas akto projektas turėtų užkirsti kelią JAV prezidentui Donaldui Trumpui bandyti sankcijas sušvelninti ar jas panaikinti, rašo „Politico“

Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas išreiškė susirūpinimą, kad naujos sankcijos pakenks JAV ir Rusijos santykiams.

Tuo tarpu Senato demokratai nerimauja, kad Baltieji rūmai pasinaudos savo galia ir gerokai sušvelnins Maskvai skirtas sankcijas. Už jas praeitą savaitę nubalsavo 98 iš 100 Senato narių, todėl sankcijas galima laikyti vienu ryškiausių šių metų susitarimų tarp priešingų partijų.

„Aš esu labai susirūpinęs, tačiau neturiu galimybės diktuoti, ką Baltieji rūmai turėtų sakyti Atstovų Rūmams.

Sunku įsivaizduoti, kad Atstovų Rūmai norėtų tapti Rusijos elgesio apologetais po to, kai žvalgybos bendruomenė pareiškė, kad Maskva atakavo JAV“, – interviu sakė demokratų senatorius Timas Kaine'as.

T.Kaine'as: „Aš esu labai susirūpinęs, tačiau neturiu galimybės diktuoti, ką Baltieji rūmai turėtų sakyti Atstovų rūmams. Sunku įsivaizduoti, kad Atstovų rūmai norėtų tapti Rusijos elgesio apologetais po to, kai žvalgybos bendruomenė pareiškė, kad Maskva atakavo JAV.“

Tuo tarpu vienas D.Trumpo administracijos pareigūnas pabrėžė, kad Baltieji rūmai palaiko Rusijai skirtas sankcijas, o jų vetavimo padariniai dar nebuvo apsvarstyti.

Kol Valstybės departamentas aktyviai bendradarbiauja su įstatymų leidėjais, Baltieji rūmai pasitiki sąjungininkais Atstovų rūmuose. Tiesa, pastarieji taip pat susirūpinę dėl galimybės apriboti vykdomosios valdžios veiksmus sankcijų klausimu.

Kol kas nėra aišku, kaip Respublikonų partijos vadovybė reaguotų į bet kokius Baltųjų rūmų prašymus D.Trumpui vėl suteikti įtakos sankcijų klausimu. Vienas iš padėjėjų teigė, kad Atstovų Rūmų respublikonai pradėjo analizuoti Senato patvirtintą akto projektą ir jį priims artimiausiomis savaitėmis.

Todėl Senato demokratai nerimauja, kad D.Trumpas gali panaikinti ar sušvelninti sankcijas, skirtas nubausti Maskvą už tai, kad bandė paveikti 2016-aisiais vykusius JAV prezidento rinkimus.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas Prancūzijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas Prancūzijoje

Kaip žinoma, D.Trumpas ne kartą praeityje liaupsino Kremliaus vadovą Vladimirą Putiną, o šiuo metu Federalinis tyrimų biuras (FTB) tiria galimus jo komandos ryšius su Maskva.

Ohajo senatorius demokratas Sherrodas Brownas, dalyvavęs sankcijų paketo kūrime, „Politico“ sakė girdėjęs, kad D.Trumpo administracija bando Atstovų Rūmų narių prašyti sankcijas „pristabdyti, blokuoti“.

„Aš žaviuosi drąsa tų respublikonų kolegų, kurie administracijai pasakė „ne“ ir tokiu būdu padarė gerą mūsų šaliai neleisdami užsienio jėgai kištis į mūsų rinkimus“, – sakė Sh.Brownas.

Senato susitarimas dėl sankcijų Rusijai, sukurtas abiejų partijų narių, numato naujas priemones, nukreiptas prieš Maskvos gynybą, karinę žvalgybą, energetikos sektorių ir kitas sritis.

Senato susitarimas dėl sankcijų Rusijai, sukurtas abiejų partijų narių, numato naujas priemones, nukreiptas prieš Maskvos gynybą, karinę žvalgybą, energetikos sektorių ir kitas sritis.

Naujasis susitarimas jau egzistuojančias sankcijas įtvirtintų įstatymiškai, todėl Baltiesiems rūmams taptų dar sudėtingiau jas atšaukti. Taip pat Kongresui būtų suteikiama galia neleisti D.Trumpui šių sankcijų sušvelninti ar išvis panaikinti net ir balsavime gavus du trečdalius balsų.

Senato užsienio reikalų komiteto vadovas Bobas Corkeris anksčiau spėjo, kad D.Trumpas nevetuos jokio sankcijų paketo, kuris pasieks jo stalą.

Sveikindamas Senato išleistą aktą, B.Corkeris „Twitter“ rašė, kad sankcijos Rusijai „žymi reikšmingą galios grąžinimą tiems, kurie atstovauja žmonėms. Tai tapo mano prioritetu tuomet, kai pradėjau vadovauti respublikonams“.

Tačiau R.Tillersonas praeitą savaitę išsakė nepasitenkinimą bet kokiomis sankcijomis, kurios privers JAV „nutraukti visus kanalus“ su Rusija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas

Kol Baltieji rūmai dar nepareiškė jokios oficialios pozicijos dėl įstatymo akto, spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sarah Huckabee Sanders ketvirtadienį bandė Rusijos atžvilgiu išlaikyti griežtą poziciją, nors atrodė gerokai susirūpinusi Senato sprendimu.

„Mes tikime, kad sankcijų režimas yra geriausias įrankis priversti Rusiją laikytis savo įsipareigojimų“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė S.H.Sanders. Ji pridūrė, kad Senato nutarimas „turi būti patvirtintas Atstovų Rūmuose, dar neturime galutinio sprendimo“.

S.H.Sanders: „Mes tikime, kad sankcijų režimas yra geriausias įrankis priversti Rusiją laikytis savo įsipareigojimų.“

Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert taip pat nesutiko išreikšti oficialios pozicijos naujųjų sankcijų klausimu tol, kol jų nepatvirtino Atstovų Rūmai. H.Nauert pabrėžė administracijos norą palaikyti geresnius santykius su V.Putino vyriausybe, daugiausia – dėl kovos su terorizmu.

„Ir toliau ieškome sričių, kuriose abi pusės galėtų bendradarbiauti. Mes kalbėjome apie tai, kaip JAV ir Rusija galėtų kartu nugalėti „Islamo valstybę“ (IS)“, – sakė H.Nauert

Senatas veto galimybę apsunkino dar ir tuo, kad į sankcijų Rusijai paketą pridėjo sankcijas Iranui, taip pat palaikomas abiejų partijų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV senatorius Robertas Menendezas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV senatorius Robertas Menendezas.

„Aš tiesiog negaliu suvokti, kaip Atstovų Rūmų respublikonai po visų negarbingų Rusijos veiksmų galėtų siekti panaikinti ar dramatiškai pakeisti sankcijas. Tai reikštų, kad respublikonai nieko nenori daryti Rusijos klausimu“, – sakė senatorius Robertas Menendezas.

Atstovų Rūmų užsienio reikalų vadovas respublikonas Edas Royce'as pavirtino, kad palaiko sankcijas Rusijai už kišimąsi į JAV prezidento rinkimus. Tuo tarpu D.Trumpas tokius kaltinimus ne kartą vadino demokratų pasiteisinimu dėl pralaimėjimo.

Atstovų Rūmai praėjusį mėnesį patvirtino naujas sankcijas visiems, kurie yra susiję su žiauria Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybe, įskaitant ir Rusijos kompanijas. Tačiau šias sankcijas Senatas dar tik svarstys.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas

„Ieškome naujų būdų siųsti papildomą žinutę Rusijai“, – sakė praeitą mėnesį komiteto susirinkime E.Royce'as.

Senato demokratai turėjo labai sunkiai dirbti stengdamiesi Rusijai skirti griežčiausias įmanomas sankcijas, tačiau jų ateitis išlieka miglota.

Demokratas Dickas Durbinas sakė, kad nenustebtų, jei D.Trumpo administraciją bandytų sušvelninti sankcijas, kadangi „prezidentas atsisakė pripažinti, jog Rusija bandė kištis į mūsų rinkimus“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min