Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltijos šalys po NATO skėčiu turi pamažu kurti pasitikėjimo santykius su Rusija, mano Talinas

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas
Šaltinis: BNS
0
A A

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas mano, kad Baltijos šalims reikia daugiau pasitikėti savimi ir ne taip jautriai reaguoti į kai kurių Rusijos atstovų žodžius.

„Mums reikia labiau pasitikėti savimi. Ir kartais būti mažiau jautriems tam, ką kai kokie Rusijos atstovai sako ar daro. Estija, Latvija ir Lietuva yra Europos Sąjungos ir NATO narės, ir mes turime pagrindo pasitikėti savimi. Antra, mūsų interesus atitinka tai, kad atmosfera ir santykiai tarp Rusijos ir NATO ir ES būtų geresni“, – sakė U.Paetas interviu, paskelbtame ketvirtadienį Latvijos laikraštyje „Latvijas Avize“.

Drauge jis pridūrė, kad partneriams Europos Sąjungoje ir NATO nereikėtų žiūrėti pro pirštus į nemalonius dalykus.

„Geriausias lakmuso popierėlis tiesai išsiaiškinti – praktika, realūs darbai. Taip, mums reikia stengtis prisidėti, kad gerėtų Rusijos santykiai su ES ir NATO, bet drauge nereikia pamiršti realios įvykių raidos. Incidentas dėl Rusijos lėktuvų nesiderina su idėja kurti geresnę politinę atmosferą, bet mums reikia eiti į priekį“, – pabrėžė URM vadovas.

„Nemanau, kad stiprinti pasitikėjimą santykiuose su Rusija bus lengva taip pat ir Vakarų Europos šalims. Bet aš nematau nė vieno kito gero varianto“, – pridūrė jis.

Jo nuomone, reikia kalbėti apie esamas svarbias problemas santykiuose su Rusija, tokias kaip incidentas dėl lėktuvų arba ilgos automobilių eilės prie sienos tarp ES ir Rusijos, ir stengtis jas išspręsti.

„Santykiuose su Rusija reikia eiti žingsnis po žingsnio į priekį, o ne dideliais šuoliais, bent jau dabartiniame santykių etape“, – sakė U.Paetas.

Apie santykius su Rusija Estijos užsienio reikalų ministras kalba ir ketvirtadienį išspausdintame interviu Estijos laikraštyje „Postimees“, kuriame jis atmetė nuogąstavimus, kad NATO viršūnių susitikime Lisabonoje, kuriame dalyvaus ir Rusija ir kuriame numatoma apsvarstyti, kaip stiprinti Aljanso ir Maskvos bendradarbiavimą, gali nukentėti Estijos interesai.

Santykiuose su Rusija reikia eiti žingsnis po žingsnio į priekį, o ne dideliais šuoliais, bent jau dabartiniame santykių etape.

„Kalbant apie NATO bendradarbiavimo su galimais partneriais planavimą, reikia turėti omenyje, kad Estija yra visateisė NATO narė ir dalyvauja rengiant visus planus, taigi mes neturime abejoti nei savimi, nei NATO“, – sakė U.Paetas.

Pasak jo, Estija visada laikėsi realizmo santykiuose su Rytų kaimyne.

„Estijos užsienio politika dėl bendradarbiavimo su Rusija niekada nebuvo grindžiama tuo, kokią mes norėtume matyti Rusiją, o tuo, kokia tikroji Rusijos politikos esmė, ir todėl mums visada rūpėjo, kaip Estijai geriausiu būdu užtikrinti bendradarbiavimo pusiausvyrą ir jo mastą“, – sakė ministras.

„Aišku, kad remiantis NATO praktiniu bendradarbiavimu galima toliau stiprinti pasitikėjimą, jei tuo suinteresuotos abi šalys. Mes neturime pagrindo manyti, kad mūsų sąjungininkai Aljanse nepritaria tokiam požiūriui, – mes matome, kad NATO santykiuose su Rusija laikosi teigiamos, bet vis dėlto atsargios pozicijos“, – pažymėjo jis.

Estijos URM vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad NATO neturi toli siekiančių politinių susitarimų dėl bendradarbiavimo su Rusija krypčių.

„Veikiau santykiuose su Rusija daugiausiai dėmesio skiriama tam, kad būtų sprendžiami praktiniai klausimai, tokie, kaip padėties Afganistane stabilizavimas, ginkluotės kontrolė, nelegalus masinio naikinimo ginklų platinimas, piratavimas, terorizmas, narkotikų platinimas“, – pažymėjo jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min