Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 27d. 21:46

​Bankininkas Billas Browderis: jei ne aš, Sergejus Magnickis būtų gyvas

Billas Browderis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Billas Browderis

Buvęs bankininkas Billas Browderis Rusiją vadina nusikaltėlių sindikatu. Jis turėtų geriau žinoti: korumpuoti pareigūnai iš jo atėmė turto už 230 mln. dolerių. Jo advokatas buvo mirtinai sumuštas kalėjime. Dabar grasinančios žinutės jį įspėja – kitas gali būti jis, rašo „The Guardian“.

„The Guardian“ žurnalistui B.Browderis yra lyg tarp kitko pasakęs: „Jie (Kremlius) grasino mane nužudyti. Taip tiesmukai.“

Amerikoje gimęs B.Browderis yra vienas iš garsiausių Vladimiro Putino kritikų. Jis Maskvoje gyveno daugiau nei dešimtmetį ir vadovavo vienam sėkmingiausiai veikusių investicinių fondų Rusijoje.

Iš pradžių jis buvo V.Putino gerbėjas. Bet 2005 metais jis buvo deportuotas iš Rusijos. Korumpuotų pareigūnų grupė nusavino jo fondą „Hermitage Capital” dėl esą vengimo mokėti mokesčius. Taip Rusija pavogė iš B.Browderio 230 mln. dolerių (realiai šie pinigai paimti ne iš Browderio, o pasinaudodami Browderio įmonėmis Rusijos vidaus reikalų ministerijos generolai juos pavogė iš Rusijos mokesčių mokėtojų, – 15min.lt past.).

Jeigu S.Magnickis nebūtų buvęs mano advokatas, jis dar būtų gyvas. Jis vis dar džiaugtųsi gyvenimu, būtų tėvas, rūpintųsi savo žmona, – sakė B.Browderis.

Londone jis nusisamdė advokatus. Tie patys Rusijos pareigūnai suėmė jo advokatą Sergejų Magnickį po to, kai jis atsekė, kur ir kaip dingo pinigai, bei pasiskundė viešai.

Dėl jo S.Magnickis buvo uždarytas į kalėjimą, jam atsisakė suteikti medicininę pagalbą – jis kentėjo nuo pankreatito ir tulžies akmenų. Beveik po metų kalėjimo prižiūrėtojai S.Magnickį mirtinai sumušė. Advokatas buvo vos 37 metų, buvo vedęs ir turėjo du sūnus.

Apie tai B.Browderis sakė: „Jeigu S.Magnickis nebūtų buvęs mano advokatas, jis dar būtų gyvas. Jis vis dar džiaugtųsi gyvenimu, būtų tėvas, rūpintųsi savo žmona. Jaunas vyras, už kurį aš buvau atsakingas, mirė siaubingu būdu vien dėl to, kad dirbo man.“

Kitą savaitę bus išleisti B.Browderio memuarai – juose aprašoma, kaip S.Magnickio mirtis jį iš verslininko padarė kovotoju už žmogaus teises. Knyga vadinsis „Red Notice: How I Became Putin’s No.1 Enemy”. 

Nuo pat 2009 metų, kai buvo nužudytas S.Magnickis, B.Browderis stojo į kovą už teisybę. Tiesa, ne su Rusijos teisėsauga, nes tai yra beprasmiška. Savo tiesą jis bando skleisti pasakodamas tai, kas įvyko, viešoje erdvėje.

Jam pavyko įtikinti JAV Kongresą priimti Sergejaus Magnickio įstatymą. Pagal jį biurokratams, susijusiems su advokato mirtimi, buvo pritaikytas visa draudimas, jiems uždraustas priėjimas prie JAV bankų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis

V.Putinas dėl to įsiuto. 2013 metais Rusijos teisėjas B.Browderį nuteisė 9 metams kalėjimo ir keistai kaltu pripažino nužudytąjį advokatą. Kremlius nusiuntė užklausą Interpolui, reikalaudamas ekstradicijos. Interpolas atsisakė tą padaryti, ir Kremlius dabar nusiuntė jau 3 užklausą.

B.Browderis pasakoja, kad yra keli rusai, kurie V.Putiną siutina dar labiau, tačiau „tarp užsieniečių“ jis jaučiasi esantis didžiausiu Rusijos diktatoriaus priešu. Jis yra sulaukęs grasinimų nužudyti, keli jų vyrą pasiekė prieš pat S.Magnickio mirtį. Jis JAV buvo įspėtas ir apie ketinimą jį pagrobti ir grąžinti prievarta į Maskvą.

„Manau, kad Rusija yra okupuota valstybė. Joje gyvena 140 milijonų gerų žmonių ir milijonas blogų“, – sako jis.

B.Browderis pabrėžia, kad yra vedęs rusę Eleną, kurią sutiko ir pamilo Maskvoje. Kartu jie augina du vaikus. Jis pasakoja, kad geriausi ir patikimiausi jo kolegos yra iš Maskvos.

„Tarp tų 140 milijonų Rusijos gyventojų galite rasti ištikimiausių, dosniausių ir protingiausių žmonių pasaulyje“, – pasakoja jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min