Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Barackas Obama G-20 susitikime stengsis prastumti smūgį Sirijai

Barackas Obama aiškina, iš kur ant apykaklės atsirado lūpų dažai.
AFP/Scanpix nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
A A

Pasaulio lyderiai ketvirtadienį susirinks Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime Rusijoje, kuriame JAV prezidentas Barackas Obama stengsis mažinti didelius nesutarimus dėl jo plano imtis karinių veiksmų prieš Sirijos režimą, dėl jo įtariamo cheminių ginklų panaudojimo.

Trečiadienį B.Obama įveikė pirmąją kliūtį siekdamas JAV Kongreso pritarimo tokiems baudžiamiesiems smūgiams, tačiau siekia ir platesnio tarptautinio pritarimo.

Lankydamasis Stokholme jis sake, kad pasaulis nustatė „raudoną liniją“ Sirijai ir dabar negali tylėti susidūręs su numanoma chemine ataka Damasko priemiesčiuose.

Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris griežtai nepritaria siūlomiems kariniams veiksmams, G-20 susitikimo, kurio šeimininkas bus, išvakarėse perspėjo, kad būtų nepriimtina, jei Vakarai imtųsi karinių veiksmų prieš Damaską be Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos pritarimo.

Kremlius pareikalavo „įtikinamų“ įrodymų, kad Basharo al Assado režimas yra atsakingas už cheminių ginklų panaudojimą prieš savo paties žmones.

Be Rusijos įtikinėjimo, B.Obamos laukia ir kitos nelengvos įtikinėjimo užduotys. Pavyzdžiui, Kinija, kuri, kaip ir Rusija, yra nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė ir turi joje veto teisę, jau išreiškė savo „rimtą susirūpinimą“ dėl vienašališkų karinių smūgių.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ne kartą atmetė galimybę Vokietijai dalyvauti bet kokiuose JAV vadovaujamuose kariniuose veiksmuose prieš B.al Assado režimą, be to, šią idėją atmetė britų parlamentas.

Tačiau B.Obama Švedijoje sakė: „Aš raudonos linijos nenustačiau. Pasaulis nustatė raudoną liniją“. Jis turėjo omenyje tarptautines taisykles, pagal kurias draudžiama naudoti cheminius ginklus, net karo atveju.

„Ne pasitikėjimas manimi pastatytas ant kortos. Ant kortos pastatytas pasitikėjimas tarptautine bendrija, pasitikėjimas Amerika ir Kongresu“, – sakė jis.

Sirijos konflikto klausimas grasina torpeduoti G-20 darbotvarkės klausimus, tokius kaip „veiksmų planas“ dėl tvaraus ir subalansuoto pasaulinio augimo, nors net nebuvo oficialiai į ją įrašytas.

Kylančių valstybių prašymas išsivysčiusioms šalims tvarkingai atsisakyti ekonomikos skatinimo priemonių, taip apribojant žalą jų rinkoms, viršūnių susitikime taip pat gali būti „paskandintas“.

Sirija neabejotinai bus pagrindinis klausimas dvišaliuose G-20 lyderių susitikimuose caro laikais Suomijos įlankoje pastatytuose Konstantino rūmuose Strelnoje.

Baltųjų rūmų pareigūnai sakė, kad B.Obama G-20 susitikimo užkulisiuose susitiks su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande'u (Fransua Holandu), pagrindiniu smūgio Sirijai rėmėju, ir Kinijos bei Japonijos lyderiais.

Nors joks oficialus susitikimas su V.Putinu neplanuojamas, vienas Baltųjų rūmų pareigūnas užsiminė, kad kažkoks dialogas tikriausiai įvyks.

Rusijos ir JAV santykiai išgyvena didelį nuosmukį po Šaltojo karo – dėl nesutarimų Sirijos klausimu, dėl Rusijos sprendimo suteikti prieglobstį JAV žvalgybos paslaptis nutekinusiam Edwardui Snowdenui ir virtines Rusijoje priimtų įstatymų, nukreiptų prieš nevyriausybines organizacijas ir opozicijos mitingus.

JT pasiuntinys Sirijai vyksta į Rusiją padėti G-20 susitikime stumti taikos konferencijos

Jungtinių Tautų (JT) ir Arabų Lygos pasiuntinys Sirijai Lakhdaras Brahimi vyksta į Rusiją padėti JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui G-20 viršūnių susitikime siekti taikos konferencijos dėl Sirijos konflikto užbaigimo organizavimo, ketvirtadienį paskelbė JT.

„Generalinis sekretorius ką tik paskelbė, kad bendrasis specialusis atstovas Sirijai Lakhdaras Brahimi vyksta į Rusiją padėti jam G-20 viršūnių susitikimo Sankt Peterburge užkulisiuose stumti Tarptautinę konferenciją dėl Sirijos“, - sakoma JT atstovo pareiškime. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min