Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 25d. 19:28

Barackas Obama: jei Rusija įsiverš į Ukrainą, jos ekonomika bus sustingdyta

Vladimiras Putinas ir Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas ir Barackas Obama

JAV ir Europa deda pamatus sankcijoms prieš plačius Rusijos ekonomikos sektorius, jei Maskva įsiverš į Rytų Ukrainą, penktadienį sakė JAV prezidentas Barackas Obama, nors ir pripažino, kad tos sankcijos Vladimiro Putino gali neatgrasinti.

Kol kas JAV yra įvedusi sankcijas atskiriems asmenims, bet nesitaikė į ištisus ekonomikos sektorius, tokius kaip itin svarbus Rusijos energetikos sektorius.

B.Obamos komentarai patvirtino, kad, jeigu nebus visapusiško karinio įsiveržimo, Rusija tikriausiai nepatirs sustiprintų sankcijų, kurios galėtų atšokti rikošetu ir pakenkti JAV sąjungininkams Europoje, kurie turi verslo santykių su Rusija.

„Tebelaikysme šiek tiek strėlių savo strėlinėje, jei matysime, kad padėtis tebeblogėja“, – pažymėjo B.Obama per spaudos konferenciją Seule.

Šie prezidento komentarai buvo išsakyti praėjus kiek daugiau nei savaitei nuo JAV, Rusijos, Ukrainos ir Europos susitarimo pasirašymo Ženevoje, siekiant sušvelninti krizę. Susitarimu Maskva buvo raginama įtikinti prorusiškas jėgas išeiti iš užimtų pastatų Rytų Ukrainoje, bet yra mažai ženklų, kad Rusija vykdytų šį ar kitus įsipareigojimus.

„Tebelaikysme šiek tiek strėlių savo strėlinėje, jei matysime, kad padėtis tebeblogėja“, – pažymėjo B.Obama.

Jeigu aplinkybės reikšmingai nepasikeis, Vakarai tikriausiai įves naujas sankcijas Rusijos piliečiams ir subjektams. B.Obama penktadienį vakare surengė telekonferenciją su Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos lyderiais, kurios metu aptarė galimas reakcijas.

Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o atstovai sakė, jog lyderiai pabrėžė Ženevos susitarimo įgyvendinimo svarbą ir aptarė naujų sankcijų įvedimo perspektyvas.

JAV prezidentas B.Obama ir ES lyderiai ragino Maskvą liautis gąsdinus Ukrainą bei svarstė naujų sankcijų Rusijai galimybę.

„Valstybių ir vyriausybių vadovai siūlė grupei G-7 greitai reaguoti bei kėlė naujų tarptautinės bendruomenės sankcijų Rusijai galimybę“, – sakoma Prancūzijos prezidentūros pranešime.

Konferenciniu ryšiu kalbėjęsi B.Obama, Vokietijos kanclerė A.Merkel, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas, Prancūzijos prezidentas F.Hollande'as ir Italijos ministras pirmininkas Matteo Renzi taip pat nurodė, kad svarbu, jog Ukrainos prezidento rinkimai įvyktų gegužės 25 dieną, kaip planuota.

„Jie pakartojo savo reikalavimą, kad demokratinis procesas galėtų vykti, – sakoma pranešime. – Svarbu, kad prezidento rinkimai įvyktų gegužės 25 dieną, kad ukrainiečiai galėtų laisvai ir visiškai skaidriai nuspręsti savo ateitį“.

„Rusija, laikydamasi Ženevoje prisiimtų įsipareigojimų, turi prisidėti prie deeskalavimo, susilaikyti nuo provokuojančių pareiškimų ar gąsdinimo veiksmų“, – nurodė pasitarime dalyvavę lyderiai, turėdami omenyje trapiai atrodantį praėjusią savaitę pasirašytą susitarimą tarp Rusijos, Ukrainos, ir Vakarų.

„Ukrainos teritorinis vientisumas ir suverenumas turi būti gerbiamas“, – pažymima pranešime.

Vis dėlto B.Obama penktadienį pripažino, kad pasmerkimo pareiškimai, kaip ir jau įvestos sankcijos Rusijai, neįtikino Rusijos lyderių pakeisti kurso.

Ukrainos krizės metu JAV stengėsi suformuoti vieningą frontą su Europa, nors kai kurių Europos šalių lyderiai nerodė didelio noro įvesti griežtesnes sankcijas. B.Obama sakė, kad jį „labai padrąsino“ nuolatinis Rusijos veiksmų smerkimas, girdimas iš sostinių visame pasaulyje.

Vis dėlto B.Obama penktadienį pripažino, kad pasmerkimo pareiškimai, kaip ir jau įvestos sankcijos Rusijai, neįtikino Rusijos lyderių pakeisti kurso. Bet jis tvirtino, jog V.Putinas supranta ekonominį smūgį, kurį Rusija jau gavo dėl savo veiksmų, ir pridūrė, kad Rusijos prezidentas „nėra kvailas“.

Tarsi akcentuodama tą kainą, kredito reitingų agentūra „Standard & Poor's“ penktadienį, pirmą kartą per daugiau kaip penkerius metus, sumažino Rusijos reitingą.

Ukrainos krizė lydėjo B.Obamą per jo šios savaitės vizitus Azijos šalyse. Penktadienį jam pradėjus vizitą Pietų Korėjoje, Rusijos užsienio reikalų ministras kaltino Vakarus sąmokslu kontroliuoti Ukrainą. Diena anksčiau Rusija paskelbė apie naujas karines pratybas netoli savo sienos su Ukraina ir tai yra dar vienas ženklas, kad įtampa tik padidėjo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min