TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Barackas Obama: Rusija apsiskaičiavo ir liko vieniša, bet mums priminė, kad laisvė nėra nemokama

Barackas Obama ES ir JAV viršūnių susitikime Briuselyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama ES ir JAV viršūnių susitikime Briuselyje
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama, baigiantis ES ir JAV viršūnių susitikimui Briuselyje, trečiadienį pareiškė, kad pasaulyje yra saugiau „kai Europa ir Amerika yra vieningos“.

Pakartojęs, kad Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios veikti kartu dėl Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, B.Obama pasakė, jog „Rusija lieka vieniša“ ir kad ji „apsiskaičiavo“ manydama, jog gali „įvaryti pleištą“ tarp Vašingtono ir Briuselio.

VIDEO: B.Obamos kalba

Žada rūpintis Rytų Europa, bet ragina didinti išlaidas gynybai

B.Obama patvirtino NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimus dėl Rusijos nuogąstaujančioms Vidurio ir Rytų Europos šalims, bet paragino karo prieš Ukrainą akivaizdoje didinti išlaidas gynybai.

Situacija Ukrainoje mums primena, kad laisvė nėra nemokama, – sakė B.Obama.

Kalbėdamas Briuselyje po Europos Sąjungos (ES) ir JAV viršūnių susitikimo, B.Obama sakė, kad NATO rūpinasi gynybos planais visoms valstybėms narėms, „įskaitant tas, kurios yra iš Vidurio ir Rytų Europos“.

„Mes analizuojame tuos planus, kad jie būtų atnaujinti ir geriau užtikrintume reguliarų NATO buvimą tose šalyse, kurios gali jaustis pažeidžiamos“, – žurnalistams sakė B.Obama.

Kartu JAV prezidentas išsakė susirūpinimą dėl sumažėjusio gynybos finansavimo daugelyje NATO šalių.

„Situacija Ukrainoje mums primena, kad laisvė nėra nemokama“, – sakė B.Obama.

Anksčiau trečiadienį Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, kad artimiausiose karinėse pratybose Baltijos regione ir Lietuvoje dalyvių bus daugiau nei anksčiau.

Lietuva krašto apsaugai dabar skiria 0,8 proc. BVP ir yra priešpaskutinė tarp NATO šalių. Vyriausybė yra įsipareigojusi, kad 2016 metais gynybos finansavimas pakiltų iki 1 proc. BVP.

„Pasiekti NATO įsipareigojimą skirti 2 proc. BVP gali prireikti dešimtmečio“, – aiškino J.Olekas.

JAV ir Europa svarsto sankcijų Rusijos energetikai galimybes

B.Obama trečiadienį pareiškė, kad JAV ir Europa aptarinėja galimas sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, jeigu Rusija žengtų gilyn į Ukrainą.

„Mes kaip tik dabar tariamės apie galimybę skirti papildomas gilesnes sankcijas, jeigu Rusija eitų toliau ir vėl veržtųsi į Ukrainą“, – sakė B.Obama.

„Mes kaip tik dabar tariamės apie galimybę skirti papildomas didesnes sankcijas, jeigu Rusija eitų toliau ir vėl veržtųsi į Ukrainą“, – sakė B.Obama per spaudos konferenciją Briuselyje po susitikimo su ES pareigūnais.

„Energetika yra mūsų pastangų dėmesio centre, ir mes turime labai rimtai tai apsvarstyti“, – pridūrė jis.

B.Obama taip pat paragino Europos Sąjungą toliau siekti energijos išteklių diversifikavimo.

„Manau, Europai būtų naudinga ieškoti savo pačių energijos išteklių, Jungtinėms Valstijoms padedant suteikti tų išteklių papildomai“, – sakė JAV prezidentas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ES ir JAV viršūnių susitikime Briuselyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ES ir JAV viršūnių susitikime Briuselyje

Prekybos sutartis palengvintų JAV dujų eksportą į Europą

Nauja tarpatlantinės prekybos sutartis, dėl kurios dabar vyksta derybos, Jungtinėms Valstijoms palengvintų dujų eksportą į Europą ir padėtų sumažinti šios priklausomybę nuo Rusijos energijos, trečiadienį pareiškė JAV prezidentas B.Obama.

„Kai jau turėsime prekybos sutartį, labai supaprastėtų eksporto licencijos Europai numatytiems suskystintų gamtinių dujų (eksporto) projektams, tai, suprantama, yra aktualu šių dienų geopolitinėje situacijoje“, – kalbėjo B.Obama spaudos konferencijoje po susitikimo su ES lyderiais, pridurdamas, kad tai negali įvykti per vieną naktį.

ES derybininkai spaudžia savo kolegas amerikiečius leisti eksportuoti suskystintas gamtines dujas į Europos Sąjungą, kad iš dalies sumažintų jos priklausomybę nuo Rusijos, iš kurios Europa perka maždaug vieną trečdalį jai reikalingų naftos ir dujų išteklių, iš kurių 40 proc. ateina per Ukrainą.

Krymo aneksija yra neteisėta

Europa ir JAV laikosi aiškaus ir suderinto požiūrio į įvykius Ukrainoje, pareiškė trečiadienį Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas van Rompuy.

„Mes palaikome Ukrainos geresnio gyvenimo siekį. Krymo aneksija yra neteisėta ir nebus pripažinta“, – sakė jis Briuselyje per spaudos konferenciją.

„Sankcijos nėra bausmė, sankcijos nėra kerštas. Sankcijos yra teigiama iniciatyva siekti diplomatinio sprendimo“, – pažymėjo H. van Rompuy, kalbėdamas apie sankcijas Rusijai.

B.Obama pasakė, jog „Rusija lieka vieniša“ ir kad ji „apsiskaičiavo“ manydama, jog gali „įvaryti pleištą“ tarp Vašingtono ir Briuselio.

JAV ir ES ryšys

B.Obama trečiadienį Belgijoje apsilankė Pirmajame pasauliniame kare žuvusių amerikiečių kapinėse, taip pat, kalbėdamas apie JAV ir Europos ryšį, prisiminė 100 istorijos metų ir ragino iš naujo įsipareigoti taikai, Europoje tvyrant įtampai dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą.

„Šis vizitas, ši šventa žemė primena mums, kad privalome niekada nevertinti savo pažangos kaip savaime suprantamo dalyko, – sakė B.Obama Flandrijos mūšio lauko amerikiečių kapinėse ir memoriale Belgijos šiaurės vakaruose. – Nuolat privalome įsipareigoti dėl taikos, kuri susieja mus per vandenynus“.

Po jaudinamų trimito garsų B.Obama, Belgijos premjeras Elio di Rupo ir karalius Phillipe'as padėjo tris vainikus prie balto akmens paminklo kapinių centre. Kapinės yra toje vietoje, kur vyko svarbus Pirmojo pasaulinio karo mūšis.

Tada visi trys pasivaikščiojo tarp baltų kryžių, kurie žymi 368 amerikiečių karių kapus. Dauguma amerikiečių žuvo vaduodami Belgiją iš vokiečių okupacijos.

„Mūsų šalys sužinojo, kad nacionalinis suverenitetas greit pasiekia savo ribą, susidūręs su ginkluotais priešininkais, kurie negerbia suvereniteto“, – sakė Belgijos karalius Phillipe'as.

„Turime ir toliau mokytis iš to baisaus karo, kuris prasidėjo prieš 100 metų, – sakė E. di Rupo. – Ir, visų svarbiausia, turime užkirsti kelią naujiems konfliktams. Tie, kas ignoruoja praeitį, rizikuoja ją dar kartą išgyventi“.

„Turime ir toliau mokytis iš to baisaus karo, kuris prasidėjo prieš 100 metų, – sakė E.di Rupo. – Ir, visų svarbiausia, turime užkirsti kelią naujiems konfliktams. Tie, kas ignoruoja praeitį, rizikuoja ją dar kartą išgyventi“.

B.Obama atvyko į Briuselį sutvirtinti sąjungininkų įsipareigojimų, kuriuos jis gavo Hagoje, dar kartą patikinti NATO narių Rytų Europoje, kad Aljansas jas rems, ir labiau pabrėžti Europos saugumą, praėjus ketvirčiui amžiaus po to, kai nukrito „geležinė uždanga“.

B.Obama, pasiryžęs sutelkti plačią paramą prieš Rusiją, antradienį Hagoje Rusiją pavadino tik „regionine galia, kuri grasina savo artimiausioms kaimynėms, ne dėl jėgos, o dėl silpnumo“.

JAV prezidentas surengė darbo priešpiečius su Europos Sąjungos pareigūnais, o vėliau trečiadienį turi susitikti su NATO generaliniu sekretoriumi Andersu Foghu Rasmussenu bei pakalbėti apie šį aljansą, sukurtą kaip tvirtovė prieš Sovietų Sąjungą.

B.Obama antradienį Hagoje Rusiją pavadino tik „regionine galia, kuri grasina savo artimiausioms kaimynėms, ne dėl jėgos, o dėl savo silpnumo“. Jis dar pažymėjo, kad, kaip prezidentas, „labiau nerimauja dėl branduolinės bombos Manhatane, nei Rusijoje“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min