Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bėglio Viktoro Pšonkos viloje rasti dokumentai rodo, kokių veiksmų prieš Maidaną ketino imtis Ukrainos prokurorai

Viktoras Pšonka
Wikimedia Commons nuotr. / Viktoras Pšonka
Šaltinis: 15min
0
A A

Ukrainos laikraštis „Ukrainskaja pravda“ gavo buvusio Ukrainos generalinio prokuroro Viktoro Pšonkos, kuris po Viktoro Janukovyčiaus pabėgimo taip pat spruko iš šalies, viloje rastus dokumentus. Juose Generalinės prokuratūros protai aprašė savo planus, kaip diskredituoti Maidaną, o buvusį prezidentą parodyti kuo gražiau.

„Ukrainskaja pravda“ apsilankė kiču tviskančioje V.Pšonkos viloje, kurioje visą šį laiką buvo laikomi jo sukaupti dokumentai.

Tarp jų – dabartinio laikinojo Ukrainos premjero Arsenijaus Jaceniuko, asmeninės kai kurių Aukščiausiosios Rados deputatų bylos.

Didelė dalis išlikusių dokumentų – informacija apie Maidaną ir Juliją Tymošenko. Segtuvai apie partijos „Batkyvščina“ („Tėvynė“) įkūrėją mėtėsi visoje patalpoje.

Norėjo būti V.Janukovyčiaus ramsčiu

V.Pšonka itin domėjosi Maidanu, tačiau „Ukrainskaja pravda“ pavyko rasti ne visus užrašų puslapius. Kas juos rašė, žurnalistams išsiaiškinti nepavyko, tačiau greičiausiai tai buvo prokuratūros analitikai.

Dokumente teigiama, kad visos institucijos pademonstravo silpnumą ir neorganizavo tinkamo atsako Maidanui, todėl vieninteliu V.Janukovyčiaus ramsčiu šioje situacijoje turėjo tapti Generalinė prokuratūra.

Vienas iš dokumentų buvo parengtas praėjusiųjų metų gruodį, kai iškart po pirmojo Maidano išvaikymo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Jame teigiama, kad visos institucijos pademonstravo silpnumą ir neorganizavo tinkamo atsako Maidanui, todėl vieninteliu V.Janukovyčiaus ramsčiu šioje situacijoje turėjo tapti Generalinė prokuratūra.

Švietimo ir mokslo ministerija, dokumento autoriaus nuomone, palaimino studentų rengiamą institucijų administracijų šturmą. Jame piktinamasi ir Ukrainos užsienio reikalų ministerija, kuri tik po mėnesio išreiškė pasipiktinimą dėl to, kad į Ukrainos reikalus kišasi kitų valstybių piliečiai.

Tačiau daugiausia kritikos sulaukė Vidaus reikalų ministerija, kuri nerodė jokios iniciatyvos apginti „Berkut“ pajėgas ir ministrą Vitalijų Zacharčenką.

Generalinės prokuratūros analitikai piktinosi ir Ukrainos saugumo tarnyba, kuri ne tik nesugebėjo suformuluoti ir ištransliuoti savo nuomonės apie įvykius, bet ir neapsaugojo savo automobilio, kuriame buvo įmontuota sekimo įranga. Jis buvo pagrobtas netoli Europos aikštės Kijeve.

Numatė, kad Kijevo centras virs palapinių miesteliu

Greta kritikos saugumo tarnybai pabrėžiama būtinybė kontroliuoti informaciją, kuri pateikiama internete, ypatingą dėmesį skiriant socialiniams tinklams.

„Socialiniai tinklai! Maidanas buriasi per socialinius tinklus“, – teigiama rašte.

Dabar gali atrodyti juokinga, tačiau Generalinė prokuratūra labiausiai bijojo, kad Maidane kovo mėnesį bus švenčiamos rašytojo Taraso Ševčenkos gimimo metinės. Panašu, kad Generalinės prokuratūros atstovai tikėjo, kad V.Janukovyčius iš tiesų nori artėti prie Europos.

Tuo metu, kai buvo rašomas dokumentas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovavo Andrejus Kliujevas, kuris, anot jo autorių, nuvylė V.Janukovyčių – atsisakė pareikšti paramą jam.

Paskutiniame rašto puslapyje dėstomos baimės dėl to, kuo gali pavirsti Maidanas. Generalinės prokuratūros atstovai teisingai numatė, kad Kijevo centras gali virsti palapinių miesteliu.

„Dabar gali atrodyti juokinga, tačiau Generalinė prokuratūra labiausiai bijojo, kad Maidane kovo mėnesį bus švenčiamos rašytojo Taraso Ševčenkos gimimo metinės. Panašu, kad Generalinės prokuratūros atstovai tikėjo, jog V.Janukovyčius iš tiesų nori artėti prie Europos.

Analitikai svarstė, kad Maidanas gali užsitęsti net iki rugpjūčio, kuomet galėjo būti pasirašyta Asociacijos sutartis su Europos Sąjunga“, – rašo „Ukrainskaja pravda“.

Generalinės prokuratūros protai ragino kuo greičiau sutelkti visas institucijas ir pradėti informacinę kampaniją, kuri diskredituotų Maidaną. Net buvo parašyta, kaip tai reiktų daryti – skelbti, kad Maidanas neteisėtas, jame žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis, jį įkvėpė marginalai, o jame  šlaistosi kišenvagiai ir benamiai.

Šalia to, anot dokumento autorių, reikėtų informacijos kampanijos apie priešus užsienyje. Kaip pastebi „Ukrainskaja pravda“, tokią informaciją šiuo metu skleidžia Rusijos žiniasklaida – apie užsienio šalyse įkurtas specialias stovyklas, kuriose rengiami kovotojai nacionalistai.

Prokuratūrai nepavyko įgyvendinti planų

Antrasis dokumentas, kurį rado žurnalistai, greičiausiai buvo parašytas panašiu metu.

Analitikai rašė, kad bet kokius jėgos veiksmus Europa kritikuos, ir tai V.Janukovyčių gali dar labiau pastūmėti į Rusijos glėbį, o atsiradus nestabilumui tikėtinas valdžios užgrobimo variantas.

Jame teigiama, kad Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus pavaduotojo Volodymyro Sivkovičiaus, Kijevo miesto administracijos vadovo Oleksandro Popovo ir Kijevo milicijos viršininko Valerijaus Koriako suėmimas (jie buvo įtariami dėl įgaliojimų viršijimo per vadinamojo Euromaidano išvaikymą naktį į lapkričio 30 dieną) teigiamai atsiliepė V.Janukovyčiaus įvaizdžiui, nes spaudoje jie, o ne prezidentas minėti neigiamame kontekste.

Analitikai rašė, kad bet kokius jėgos demonstravimo veiksmus Europa kritikuos, ir tai V.Janukovyčių gali dar labiau pastūmėti į Rusijos glėbį, o atsiradus nestabilumui tikėtinas valdžios užgrobimo variantas.

Generalinė prokuratūra planavo atsakomybę už Maidano išvaikymą užkrauti ant buvusio prezidento administracijos vadovo Sergejaus Levočkino pečių. Buvo planuojama jį iškviesti į formalią apklausą ir apie tai paskelbti žiniasklaidoje, taip pat surinkti informaciją apie tai, ką jis veikė, su kuo bendravo tomis dienomis.

Kaip pažymi „Ulkrainskaja pravda“, akivaizdu, kad Generalinei prokuratūrai savo planų įgyvendinti nepavyko.

V.Pšonka netapo V.Janukovyčiaus ramsčiu, o jo Maidano diskreditavimo planai nepavyko.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min