Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 4d. 15:32

Belgijos valdžia, bijodama Rusijos, laikė savo teritorijoje JAV branduolinį ginklą, rašo žiniasklaida

Karo technikai atlieka JAV tarpkontinentinės balistinės raketos patikrinimą jos šachtoje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Karo technikai atlieka JAV tarpkontinentinės balistinės raketos patikrinimą jos šachtoje.

Mažiausiai iki 2009 metų Belgijoje, jos prašymu, buvo laikoma tam tikras skaičius JAV atominių bombų, teigia Belgijos laikraštis „Le Soir“.

Žinomas savo žurnalistiniais tyrimais leidinio darbuotojas Alainas Lallemand'as paskelbė šeštadienį „Le Soir“ tinklalapyje žinutę, remdamasis neredaguotu JAV diplomatų susirašinėjimu, kurį išplatino „WikiLeaks“.

Gandai, kad Belgijos karinių oro pajėgų bazėje Kleine Brogelyje Šaltojo karo metais buvo laikomos kelios JAV atominės bombos, sklandė Belgijoje dešimtmetį.

Belgijos ir JAV valdžia, taip pat NATO nepatvirtino, bet ir nepaneigė masinio naikinimo ginklo buvimo šios šalies teritorijoje. Tuo tarpu ir Belgijos, ir Europos pacifistai reguliariai rengė protesto akcijas prieš pavojingo ginklo buvimą Belgijoje.

A.Lallemand'o teigimu, nors Belgija apskritai sutinka su NATO remiama branduolinio nusiginklavimo ir neplatinimo tendencija, pati nenorėjo skirtis su atominėmis bombomis, „kol Rusija nepakeis savo (branduolinio) arsenalo“.

Nutekėjusiame 2009 metų rugsėjo 16 dienos susirašinėjime, kuris klasifikuojamas kaip slaptas ir kurį pasirašė dabartinis JAV ambasadorius Belgijoje Howardas Gutmanas, vyksta pokalbis tarp nenurodyto aukšto Amerikos ambasados diplomato, atsakingo už politinius klausimus, ir Belgijos URM pareigūno, kuruojančio nusiginklavimą ir neplatinimą, Wernerio Bauwenso.

Pagal dokumentą, kuris pateko „WikiLeaks“ žinion, amerikietis paklausė W.Bauwenso, ar Belgijos vyriausybei būtų geriau, kad bombos liktų Belgijos teritorijoje, ar jas reikia išvežti.

Atsakydamas į tai Belgijos URM atstovas sakė, kad sprendimas dėl to turi būti priimamas drauge su NATO.

W.Bauwenso nuomone, „neteisinga ir net pavojinga išvežti šį ginklą iš Belgijos vienašališka tvarka, paliekant nepaliestas Rusijos taktines branduolines galimybes“.

Drauge A.Lallemand'as primena, kad Rusija ir JAV pasirašė 2010 metų balandį Prahoje naują sutartį dėl Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo ir apribojimo priemonių.

Tai, jo nuomone, galėjo turėti įtakos JAV bombų dislokavimui Belgijoje. Tačiau A.Lallemand'as susilaiko nuo išvadų, kur dabar gali būti šis branduolinis ginklas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min