TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Belgradas ir Priština pradeda pirmąsias po Kosovo nepriklausomybės paskelbimo derybas

Kosovo žmonės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kosovo žmonės
Šaltinis: 15min
0
A A

Serbija ir Kosovas antradienį Briuselyje pradeda svarbias derybas, kurios yra pirmasis šių šalių aukšto rango pareigūnų tiesioginis susitikimas nuo 2008 metų, kai Priština vienašališkai paskelbė nepriklausomybę.

Pradiniame „istorinių“ derybų, kurioms tarpininkauja Europos Sąjunga, etape bus svarstomi praktinio pobūdžio klausimai, tokie kaip sienos kirtimai, prekyba ir asmens tapatybės dokumentai.
Šio etapo derybas numatyta užbaigti trečiadienį.

Diskusijų metu bus griežtai vengiama kalbėti apie abipusį pripažinimą ar oficialius atsiprašymus.
Belgradas ir Priština sutarė susėsti prie derybų stalo ir pamėginti sumažinti dvišalę įtampą bei išspręsti problemas, kurios daro įtaką kasdieniam serbų ir albanų gyvenimui.

Kosovo vyriausioji derybininkė vicepremjerė Edita Tahiri išreiškė viltį, kad šios derybos atvers kelią normalizuoti dvišalius santykis.

Neseniai į Kosovo vyriausybės vadovo postą perrinktas Hashimas Thaci savo ruožtu sakė, kad per pirmąjį derybų raundą pagrindinis dėmesys bus skirtas problemoms, kurių sprendimas „palengvins abiejų šalių piliečių kasdienį gyvenimą“. Tarp šių klausimų premjeras paminėjo judėjimo laisvę, prekybinius mainus ir regioninį bendradarbiavimą.  Per pirmąjį derybų raundą pagrindinis dėmesys bus skirtas problemoms, kurių sprendimas „palengvins abiejų šalių piliečių kasdienį gyvenimą“. Tarp šių klausimų premjeras paminėjo judėjimo laisvę, prekybinius mainus ir regioninį bendradarbiavimą.

H.Thaci suinteresuotas šiomis derybomis, nes laiko jas galimybe pataisyti savo pašlijusią reputaciją, kuriai skaudų smūgį sudavė Europos Tarybos pranešėjo Dicko Marty jam mesti kaltinimai rimtais nusikaltimais.

D.Marty praėjusių metų pabaigoje paskelbė ataskaitą, kurioje teigė, kad Kosovo albanų partizanai dalyvavo žmonių organų kontrabandoje ir buvo susiję su virtine kitų sunkių nusikaltimų, o jiems vadovavo K.Thaci ir kiti buvę Kosovo išvadavimo armijos (KLA) lyderiai, vėliau padarę sėkmingą politinę karjerą.

Serbijos vyriausiasis derybininkas Borko Stefanovičius interviu naujienų agentūrai AFP sakė, jog sieja dideles viltis su antradienį prasidedančiomis derybomis.

„Esu tikras, kad iki vasaros susitarsime dėl daugelio pozityvių dalykų, netgi sudėtingais klausimais“, – sakė jis ir pridūrė, jog Belgradas bus kūrybingas ir drąsus.

Serbijos valdžia siekia pademonstruoti pasiryžimą vesti derybas su Priština, vildamasi, jog tai paspartins jos prisijungimą prie Europos Sąjungos. Tačiau Belgradas toliau griežtai laikosi pozicijos, jog negali pripažinti Kosovo nepriklausomybės.

„Mums Kosovas yra Serbija“, – sakė B.Stefanovičius, pakartodamas nacionalistų labai mėgstamą šūkį, kuriuo grafičių piešėjai papuošę daugybės namų Belgrade sienas.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min