Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 11d. 19:02

„Bellingcat“: vienas A.Navalno nuodytojų sekė V.Kara-Murzą prieš jį apnuodijant

Vladimiras Kara-Murza
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vladimiras Kara-Murza

Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentai sekė opozicijos politiką Vladimirą Kara-Murzą prieš jį apnuodijant, skelbiama naujausiame „Bellingcat“ ir partnerių tyrime.

Pasak „Bellingcat“, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ tyrėjų, FSB agentai politiką V.Karą-Murzą pradėjo sekti likus trims mėnesiams iki jo pirmojo apnuodijimo 2015-ųjų gegužę. Agentai sekė jį keliaujantį į Tomską, Sankt Peterburgą, Kaliningradą ir Kazanę.

Tyrėjų teigimu, FSB agentas Aleksandras Samofalas, kuris sekė aktyvistą Nikitą Isajevą prieš jo nunuodijimą 2019 metais, „lydėjo“ V.Kara-Murzą visose keturiose kelionėse. Tačiau jis nepriklausė grupei agentų, sekusiai opozicionierių Aleksejų Navalną prieš jį apnuodijant nervus paralyžuojančia medžiaga „Novičiok“.

Konstantinas Kudriavcevas, iš kurio A.Navalnas apgaulės būdu išgavo informacijos apie operaciją, sekė V.Kara-Murzą vienoje iš kelionių.

VIDEO: Aleksejus Navalnas paskambino savo nuodytojui

Po grįžimo iš Kazanės į Maskvą praėjus dviem dienoms, V.Kara-Murza prastai pasijuto. Anot tyrėjų, jis galėjo būti apnuodytas bute Maskvoje, kuriame gyveno vienas, ir kurio laiptinėje nebuvo vaizdo kamerų.

Neatmetama galimybė, kad agentai ištepė politiko trumpikes nuodais Kazanėje, o nuodai suveikė tik jam grįžus į Maskvą. Tyrėjai pabrėžia neturintys duomenų, kurie patvirtintų agentų judėjimą Maskvoje tuo laikotarpiu.

V.Kara-Murzai buvo nustatytas širdies funkcijos nepakankamumas, neleista jo transportuoti gydyti į užsienį. Galiausiai politikas pasveiko.

V.Kara-Murza buvo dar kartą apnuodytas 2017-ųjų vasario 2-ąją. „Bellingcat“, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ tyrėjai neturi įrodymų, kad tuo metu netoli jo buvo FSB agentai.

Anksčiau tyrėjai skelbė, kad A.Navalno nuodytojai yra galimai atsakingi už dar trijų žmonių, įskaitant jau minėto N.Isajevo, mirtis.

Sekiojo A.Navalną

Pernai rugpjūtį A.Navalnas lėktuve, skrendančiame iš Tomsko į Maskvą, prastai pasijuto. Orlaivis avariniu būdu nusileido Omske, opozicionierius buvo gydomas vietos ligoninėje, vėliau leista jį išskraidinti į Berlyną.

Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos laboratorijose bei Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) atlikti tyrimai parodė, kad jis buvo apnuodytas viena iš Sovietų Sąjungoje sukurtų nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“.

Gruodį A.Navalnas, apsimetęs FSB cheminių ginklų ekspertu ir Saugumo Tarybos vadovo Nikolajaus Patruševo padėjėju, išprovokavo agentą K.Kudriavcevą papasakoti apie operaciją.

Aktyvistas savo tinklaraštyje paskelbė garso įrašą, telefoninio pokalbio nuorašą ir vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas jo pokalbis su K.Kudriavcevu.

Pastarasis atskleidė, kad smogikų komanda nesitikėjo, jog lėktuvo, kuriuo A.Navalnas skrido iš Tomsko į Maskvą, pilotas nutupdys lainerį Omske – esą nenusileidus taikinys nebūtų išgyvenęs. Mat nuodų, paslėptų A.Navalno apatinėse kelnaitėse, buvo daugiau nei reikia.

Tyrėjai atskleidė, kad FSB agentai A.Navalną reguliariai sekdavo nuo 2017 metų.

„Šie operatyvininkai buvo netoli opozicijos aktyvisto tomis dienomis ir valandomis, kai jis buvo apnuodytas koviniu cheminiu ginklu“, – nurodė „Bellingcat“, identifikavęs 37 išvykas nuo 2017 metų, kai A.Navalną sekė vienas ar daugiau minimų agentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

48:28
34:49
00:43

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min