Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti
2020 08 29 /16:16

Berlyno policija pareikalavo baigti didžiulę koronaviruso skeptikų demonstraciją

Berlyno policija šeštadienį paragino išsiskirstyti tūkstančius žmonių, susirinkusių protestuoti prieš suvaržymus, įvestus dėl koronaviruso pandemijos, nes akcijos dalyviai nesilaikė atstumo taisyklių.
Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus
Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Dauguma [demonstrantų] minimalaus atstumo reikalavimo nesilaikė, nepaisant pakartotinių prašymų, – nurodė policija. – Nėra jokios kitos išeities, tik nutraukti šį sambūrį.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus

Tūkstančiai koronaviruso skeptikų šeštadienį susirinko Berlyno centre į naują masinį protestą, kurį buvo leista organizuoti, aktyvistams laimėjus įtemptą teisinę kovą.

Tačiau tuojau po eitynių pradžios 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku nuo Brandenburgo vartų policija pareikalavo išsiskirstyti.

„Dauguma [demonstrantų] minimalaus atstumo reikalavimo nesilaikė, nepaisant pakartotinių prašymų, – nurodė policija. – Nėra jokios kitos išeities, tik nutraukti šį sambūrį.“

Paskelbus šį reikalavimą, demonstrantai skandavo „Pasipriešinimas“ ir „Tauta esame mes“ – dažnai ultradešiniųjų stovyklos vartojamą šūkį. Susirinkusieji taip pat giedojo Vokietijos himną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Berlyne žmonės protestuota prieš koronaviruso suvaržymus

Policija anksčiau nurodė sustiprinsianti pajėgas ir budriai stebėsianti, kad būtų laikomasi taisyklių dėl kaukių dėvėjimo ir atstumo tarp žmonių. Berlyno policijos vadovė Barbara Slowik perspėjo, jog jeigu demonstrantai saugumo taisyklių nesilaikys, teisėsauga juos „labai greitai“ išsklaidys.

„Negalėsime ir nenorėsime stebėti, kaip dešimtys tūkstančių susirenka ir sukuria užsikrėtimo riziką“, – pridūrė ji.

Berlyno miesto valdžia anksčiau buvo nusprendusi neleisti surengti šios demonstracijos, baimindamasi, kad gali susirinkti iki 22 tūkst. protestuotojų ir kad jie nesilaikys reikalavimų laikytis 1,5 metro atstumo bei dėvėti kaukes.

Šis draudimas papiktino organizatorius ir jų šalininkus. Jie užtvindė socialinius tinklus piktais pareiškimais, grasindami vis tiek surengti protestą arba netgi ragindami griebtis smurto.

Tačiau demonstracijos išvakarėse Berlyno administracinis teismas stojo į demonstrantų pusę ir pareiškė, kad nėra jokių požymių, jog organizatoriai „tyčia ignoruos“ reikalavimus laikytis atstumo ir sukels pavojų visuomenės sveikatai.

„Privalome ginti laisves“

Šeštadienį ryte prie Brandenburgo vartų susirinko didžiulė minia, kurioje buvo įvairaus amžiaus žmonių ir šeimų su vaikais.

Protestuotojai mojavo Vokietijos vėliavomis ir skandavo „Merkel turi pasitraukti!“ – dažnai kraštutinės dešiniosios partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) vartojamą šūkį, nukreiptą prieš kanclerę Angelą Merkel.

„Nesu prijaučianti kraštutiniam dešiniajam sparnui. Esu čia, kad apginčiau mūsų pagrindines laisves“, – sakė 43 metų Berlyno gyventojas Stefanas (Štefanas) plikai skusta galva, vilkėjęs marškinėlius su užrašu „Mąstyti naudinga“.

„Esame čia, kad pasakytume: privalome būti atsargūs! Koronaviruso krizė ar ne, privalome ginti savo laisves“, – jam antrino 22 metų studentė Christina Holz, kalbėdamasi su naujienų agentūra AFP.

Pasak B. Slowik, tvarką prižiūrės apie 3 000 policininkų, įskaitant tūkstantį federalinės policijos pareigūnų. Taip pat bus parengta specializuotos įrangos minioms vaikyti, įskaitant vandens patrankas.

Vokietijoje kas parą registruojami užsikrėtimo atvejų skaičiai pastaruoju metu didėjo ir pasiekė nuo balandžio nematytas aukštumas.

Penktadienį A. Merkel per spaudos konferenciją sakė, kad kova su COVID-19 rudenį ir žiemą tikriausiai dar pasunkės.

A. Merkel ir 16 Vokietijos žemių lyderiai ketvirtadienį įvedė griežtesnius suvaržymus, turinčius padėti pažaboti koronaviruso epidemiją šalyje. Be kita ko, už reikalavimo dėvėti kaukes nepaisymą galės būti skiriamos mažiausiai 50 eurų baudos.

„Su šiuo virusu turėsime gyventi dar ilgai. Tai tebėra rimta. Prašau, toliau vertinkite tai rimtai“, – perspėjo vyriausybės vadovė.

Atsakomosios demonstracijos

Teismo sprendimas leisti surengti šį protestą atspindi susipriešinimą tarp sutinkančių laikytis vyriausybės įvestų prevencinių priemonių ir įsitikinusių, kad valdžia neturėtų nurodinėti žmonėms, kaip gyventi.

Rugpjūčio pradžioje per panašią „antikoronos“ demonstracija Berlyne pritraukė 20 tūkst. dalyvių. Tarp jų buvo ir kraštutinės kairės, ir kraštutinės dešinės stovyklų šalininkų, skiepų priešininkų, sąmokslų teorijų apologetų ir pasivadinusių „laisvaisiais mąstytojais“.

Policija šią demonstraciją greitai išvaikė, nes dalyviai nesilaikė dėl COVID-19 pandemijos įvestų saugos taisyklių.

Kraštutinių dešiniųjų grupės sveikino teismo sprendimą leisti surengti naujausią demonstraciją. Prieš migrantus nusistačiusios AfD deputatas Leifas-Erikas Holmas sakė, kad šis sprendimas yra „laisvės pergalė“.

Tačiau kelios grupės planuoja surengti protesto prieš „antikoronos“ stovyklos eitynes akcijų.

Kairiosios partijos „Die Linke“ („Kairė“) deputatė Berlyno taryboje Anne Helm sakė: „Neturi būti jokios tolerancijos rasistams, antisemitams, dešiniojo sparno ekstremistams ir naciams. Štai kodėl raginu visus berlyniečius prisidėti prie atsakomųjų renginių.“

Tuo metų Vokietijos viešbučių ir restoranų asociacija pranešė apie didesnį nei įprasta šiam savaitgaliui rezervuotų vietų skaičių.

„Manome, kad kambariai buvo užsakyti dėl šios demonstracijos“, – laikraščiui „Augsburger Allgemeine“ sakė asociacijos atstovas Thomas Lengfelderis.

Pastaraisiais mėnesiais dėl COVID-19 pandemijos įvestų suvaržymų priešininkai surengė demonstracijų ir kai kuriose kitose šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius