-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

BNS klausia užsienio analitikų: ar D.Trumpas pavojingas Lietuvai?

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo Rusijai palanki retorika ir abejonės dėl NATO naudos sukėlė nerimą Lietuvoje. BNS paklausė užsienio analitikų, ar D.Trumpo prezidentavimas yra grėsmė Lietuvai.
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo spaudos konferencija
Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Švedė Anna Wieslander (Ana Vislander), Atlanto tarybos Šiaurės Europos padalinio direktorė: ateina sandorių politika

– Baltijos jūros regiono saugumas labai priklausomas nuo JAV. Didžiausias skirtumas tarp Obamos ir Trumpo administracijų – kad akcentuojami kitokie interesai, bet ne vertybės. Taigi, „vientisos, laisvos ir taikios“ Europos idėja ir jos gynimas tebėra aiškiai pabrėžiami Baltijos jūros regione. Iki šiol buvo nedaug ženklų, kad naujoji administracija vadovausis šia vizija, ir tai kelia nerimą. Atrodo, kad ji labiau kliausis sandorių principais: pavyzdžiui, pabrėždama gynybai skiriamas išlaidas mainais į sąjungininkų palaikymą. Tai yra didelis pokytis, didinantis nesaugumą regione. Vis dėlto padariniai tikriausiai taps labiau pastebimi ilguoju laikotarpiu. Trumpuoju laikotarpiu NATO ir ES narystė kartu su sustiprintu NATO ir JAV priešakiniu dalyvavimu Rytų sparne Lietuvai bus stabilizuojantys veiksniai.

Olandas Robas de Wijkas, Hagos strategijų studijų centro įkūrėjas: gali būti nauja Jalta

– Stebime liberalios Vakarų tvarkos pabaigą, tai savaime lemia netikrumą ir nestabilumą. Tarp Rusijos ir JAV vyks diskusijos dėl įtakos sferų, nedalyvaujant europiečiams. Tai gali reikšti Ukrainos, Gruzijos ir kitų šalių narystės NATO ir ES blokavimą. D.Trumpo komanda kalba apie sankcijų švelninimą mainais į branduolinių ginklų arsenalo sumažinimą, o sankcijų panaikinimas reikštų Krymo aneksijos legitimizavimą. Sutarus dėl Ukrainos neutralumo, Baltijos šalys galėtų likti Vakarų įtakos sferoje. Amerikos ir Rusijos sutarimas dėl įtakos sferų Europoje reikštų naują Jaltą. Trumpuoju laikotarpiu tai galėtų užtikrinti stabilumą, bet ilgalaikėje perspektyvoje užprogramuoja didžiules problemas, nes būtų atimama valstybių pasirinkimo teisė. NATO buvimas Baltijos šalyse gali priklausyti nuo to, kiek europiečiai finansuos gynybą – jei nepakankamai, Amerikos saugumo garantijos gali silpnėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius