Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 10d. 17:33

Bosnija ruošiasi Srebrenicos žudynių 20-ųjų metinių minėjimui

A.Davutoglu pagerbia Srebrenicos aukų atminimą
„Scanpix“/AP nuotr. / A.Davutoglu pagerbia Srebrenicos aukų atminimą

Svečiai iš užsienio pradėjo rinktis penktadienį Bosnijoje, kur savaitgalį bus minimos 20-osios žiauriausių skerdynių Europoje po Antrojo pasaulinio karo metinės; jie dalyvaus ir neseniai rastų 136 aukų laidotuvėse.

Tarp pirmųjų svečių yra Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu ir Jordanijos karalienė Noor, vėliau šią dieną laukiama atvykstančio buvusio JAV prezidento Billo Clintono. Europos Sąjungai šeštadienį vyksiančiuose renginiuose ketina atstovauti užsienio reikalų žinybos vadovė Federica Mogherini.

Laukiama, kad apie 50 tūkst. žmonių dalyvaus renginiuose, skirtuose paminėti 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, nužudytų prieš 20 metų Bosnijos rytų mieste Srebrenicoje, kurioje anuomet civilių saugumą turėjo užtikrinti Jungtinės Tautos.  Šeštadienį taip pat bus laidojami 136 neseniai rastų aukų palaikai, identifikuoti atlikus DNR analizę.

1995 metų liepos 11 dieną serbų pajėgos užėmė musulmonų anklavą. Apie 15 tūkst. vyrų mėgino pabėgti per mišką į vyriausybės kontroliuojamą teritoriją, o kiti kartu su moterimis ir vaikais ieškojo prieglaudos JT pajėgų Nyderlandų karių bazėje; šie kariai buvo dislokuoti Srebrenicai apginti.

Tačiau Jungtinės Tautos nieko nepadarė, kad neleistų Srebrenicai kristi; negausios ir menkai ginkluotos olandų pajėgos galėto tik stebėti, kaip serbų kariai atskyrė nuo moterų ir nužudė apie 2 tūkst. vyrų; vėliau serbai miškuose sulaikė dar apie 6 tūkst. vyrų ir šiuos nužudė.

Masinės kapavietės su Srebrenicos aukų palaikais randamos iki šiol. 7 tūkstančių aukų palaikai, kurie buvo identifikuoti pasitelkiant DNR technologiją, iki šiol buvo iškasti 93 bendruose kapuose arba tiesiog surinkti iš 314 vietų. Daugiau kaip 6 tūkst. palaikų buvo perlaidota Potočarų memoriale, kur šeštadienį vyks minėjimas. Ši vieta yra ties buvusia JT baze kitoje kelio pusėje.

Bosnijos serbai neigia, kad šios skerdynės buvo genocidas, o jų lyderis Miloradas Dodikas praėjusį savaitgalį minimus aukų skaičius vadina „melu“.

Bosnijos serbai neigia, kad šios skerdynės buvo genocidas, o jų lyderis Miloradas Dodikas praėjusį savaitgalį minimus aukų skaičius vadina „melu“.

Tačiau Serbijos ministras pirmininkas Aleksandras Vučičius, atstovaujantys Serbijai, dalyvaus šiame minėjime. Jis sakė nulenksiąs galvą prieš šio „siaubingo nusikaltimo“ aukas.

Šią savaitę JT Saugumo Tarybos rezoliucija, kurioje Srebrenicos skerdynės, vadinamos „genocido aktu“, kaip du tarptautiniai teismai jau vadina, buvo vetuota Rusijos.

Bosnijos serbų ir Serbijos, turinčių glaudžių religinių ir kultūrinių ryšių su Rusija, lyderiai labai stengėsi įtikinti prezidentą Vladimirą Putiną, kad Rusija tartų „ne“ JT Saugumo Taryboje.

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power Rusijos veto pavadino „dar viena dėme šios tarybos istorijoje“.

Serbijoje uždrausta rengti minėtų aukų pagerbimo renginius, taip pat ir ultranacionalistų mitingus. Tačiau liberalios grupės planavo sukviesti 7 tūkstančius žmonių, kad jie šeštadienį atsigultų priešais Serbijos parlamentą. O serbų ultranacionalistai, tvirtinantys kad tai nebuvo genocidas, ir aukų ten buvo mažiau negu 8 tūkst., pažadėjo sutrukdyti liberalų akcijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min