Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bosnijos musulmonai pagerbė Srebrenicos žudynių aukų atminimą

Bosniai pagerbė Srebrenicos žudynių aukas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Bosniai pagerbė Srebrenicos žudynių aukas
Šaltinis: BNS
0
A A

Sarajeve ketvirtadienį tūkstančiai žmonių išsirikiavo prie pagrindinės miesto gatvės, kad pamatytų didžiulį sunkvežimį, vežantį 136 karstus į Srebrenicą, kur, minint Srebrenicos žudynių 20-metį, bus palaidotos naujai identifikuotos didžiausių skerdynių Europoje po Antrojo pasaulinio karo aukos.

Didžiule Bosnijos vėliava ir gėlėmis uždengtam sunkvežimiui riedant baltų rožių žiedlapiais nuklota gatve, tyloje girdėjosi žuvusiųjų motinų, seserų ir žmonų raudos.

Sunkvežimis sustojo prie Bosnijos prezidentūros, kur raudantys žmonės toliau dėjo ant jo gėles arba tiesiog prieidavo paliesti brezento, gaubusios masinėse kapavietėse rastus palaikus, kurie buvo identifikuoti atlikus DNR tyrimus.

1995 metų liepos11 dieną serbų pajėgos užėmė rytinį Bosnijos musulmonų gyvenamą Srebrenicos anklavą ir išžudė maždaug 8 tūkstančius musulmonų vyrų ir berniukų. Tarptautinis teismas šį nusikaltimą įvardino kaip genocidą.

Masinės kapavietės su Srebrenicos aukų palaikais randamos iki šiol. 7 tūkstančių aukų palaikai, kurie buvo identifikuoti pasitelkiant DNR technologiją, iki šiol buvo iškasti 93 bendruose kapuose arba tiesiog surinkti iš 314 vietų.

Edinas Nuhičius, kuris per žudynes neteko daugybės savo giminaičių, iki šiol rado ne visų jų palaikus. „Mes tegalime tik apie juos galvoti, juos prisiminti ir tikėtis, kad vieną dieną ši šalis ras būdą tęsti toliau“, – sakė jis.

Tarp 136 aukų, laidojamų šeštadienį, yra 18 nepilnamečių palaikai. Vyriausia auka, Jusufas Smailovičius, kuriam per žudynes buvo 75-eri, bus laidojamas kartu su savo 29-erių anūku Hebibu.

Sunkvežimiu atvežti ir karstai kuriuose sudėti Ismeto Mehmedovičiaus ir jo trijų sūnų - 20-mečio Fikreto, 18-mečio Rifeto ir 16-mečio Saliho palaikai.

Dešimtys žmonių ėjo paskui šį sunkvežimį per sostinę; jį lydėdami praeiviai kaišiojo gėles į brezentą, ratus, – visur, kur tik galėjo pasiekti.

Srebrenicoje organizatoriai laukia apie 50 tūkst. laidotuvių dalyvių ir tarptautinių delegacijų.

Jungtinėms Valstijoms, kariniais veiksmais įsikišusioms, o paskui tarpininkavusioms siekiant Bosnijos taikos sutarties, užbaigusios karą, kuris nusinešė apie 100 tūkst. gyvybių, atstovaus buvusio prezidento Billo Clintono delegacija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min