Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Brazilijoje susirinkusius pasaulio kairiuosius aktyvistus įkvepia ekonomikos krizė

Paradas Brazilijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Paradas Brazilijoje
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tūkstančiai kairiosios pakraipos aktyvistų, kuriuos įaudrino šiuo metu kapitalistinį pasaulį apėmusi ekonomikos krizė, antradienį žygiavo Amazonės miesto Beleno gatvėmis ir pradėjo tarptautinį forumą, kurio šūkis –„įmanomas kitoks pasaulis“.

Permirkę, tačiau neįbauginti smarkios atogrąžų liūties 9-ojo pasaulinio socialinio forumo dalyviai šoko, dainavo ir mušė būgnus miglos gaubiamame Brazilijos mieste. Vietos žiniasklaida šį renginį pavadino atogrąžų Vudstoku.

„Naujoms vyriausybėms reikalingas naujas sąmoningumas, naujoms ekonomikoms reikalingas naujas suvokimas – tikiuosi sulaukti (šiame forume) kažko fundamentalaus, kuo būtų galima pasipriešinti pasaulinei krizei", – sakė Cho Tabas Khenas Zambulingas, dvasinis lyderis iš Čilės.

Forumas, kurio dalyvių spektras apima komunistus, gamtosaugininkus, dvasinius gydytojus, taip pat valstybių vadovus, Belene surengtas iš dalies siekiant atkreipti pasaulio bendruomenės dėmesį į Amazonės atogrąžų miškų naikinimą.

Šešias dienas truksiantis renginys, kuris dažnai kritikuojamas dėl atotrūkio nuo vyraujančio požiūrio į padėtį pasaulyje, ypatingo dėmesio sulaukė šiais metais, kai dėl ekonomikos krizės netgi kapitalizmo tvirtovės, tokios kaip JAV, buvo priverstos mokesčių mokėtojų pinigais gelbėti griūvančius bankus.

„Naujoms vyriausybėms reikalingas naujas sąmoningumas, naujoms ekonomikoms reikalingas naujas suvokimas – tikiuosi sulaukti (šiame forume) kažko fundamentalaus, kuo būtų galima pasipriešinti pasaulinei krizei", – sakė Cho Tabas Khenas Zambulingas, dvasinis lyderis iš Čilės.

Šis žilabarzdis 61 metų, vilkintis ilgus baltus marškinius ir apsikabinėjęs maldų varpeliais, pasaulyje yra plačiau žinomas Alfredo Sfeiro-Youniso vardu ir yra dirbęs Pasaulio Banko padalinio Ženevoje direktoriumi. Šiuo metu jis vadovauja Zambulingo žmogaus transformacijos institutui.

Tikimasi, kad į kasmetinį forumą, kuris pirmąkart buvo surengtas 2001 metais Brazilijos pietiniame mieste Porto Alegrėje, atvyks apie 100 tūkst. dalyvių.

Šią savaitę vyksiančiame forume tikriausiai dalyvaus penkių Lotynų Amerikos šalių vadovai, kurie pastaraisiais metais deklaravo kairiosios pakraipos pažiūras. Renginys Brazilijoje vyks tuo pačiu metu, kaip ir Šveicarijos mieste Davose organizuojamas Pasaulio ekonomikos forumas.

Atidarymo marše vėliavomis mojuojantys Japonijos pacifistai ėjo kartu su tradicinius kostiumus vilkinčiais Amazonės indėnais ir Brazilijos komunistų partijos nariais, ant kurių vėliavų puikavosi kūjis ir pjautuvas. Karnavalo įspūdį dar labiau sustiprino sambos ritmu mušami būgnai ir gausiai susirinkę alaus prekeiviai.

Itin margas organizacijas suvienijo idėja, teigianti, jog pasaulinė ekonomikos krizė gali tapti pagrindu „kitokiam pasauliui“, kuris būtų socialiai teisingesnis, labiau paisantis vietos gyventojų teisių ir skiriantis daugiau dėmesio aplinkos apsaugai. Kaip ir ankstesniais metais, šiame forume buvo išleista sava valiuta, padėsianti pademonstruoti, kaip bendruomenės sukuriamas turtas gali būti panaudojamas jos poreikiams tenkinti.

„Atėjo laikas. Privalo įvykti radikalios permainos“, – sakė Vokietijoje įsikūrusio Rosos Luxemburgo fondo atstovas Martinas Herbergas.

„Negali būti vykdoma vien taupymo politika, kurią siūlo tarptautinės institucijos, tokios kaip TVF (Tarptautinis valiutos fondas). Reikia įvykdyti žemės reformą; taip pat manau, kad atėjo laikas nacionalizuoti kai kuriuos bankus“, – pridūrė 28 metų kairiosios pakraipos ekonomikos tyrimo instituto darbuotojas.

Prancūzijos žmogaus teisių organizacijai „Peuples Solidaires“ („Žmonių solidarumas“) atstovaujantis Andre Perrot atmetė kritikų nuomonę, jog šis forumas tėra vieta pasikalbėti ir neturi jokių mechanizmų, įgalinančių priimti įpareigojančius sprendimus.

„Grįžus į savo šalį turite pateikti daug pasiūlymų, padedančių apibrėžti problemą. Išties gerai, kad šie pasiūlymai kyla iš apačios“, – aiškino aktyvistas.

Tačiau Brazilijos komunistų partijos nacionalinės tarybos narys Heitoras Cesaras mano, kad ekonomikos krizė tik padės „buržuazijai“ kovoti prieš darbininkus.

„Tokio pobūdžio krizės galiausiai sustiprina dešiniųjų puolimą, nes darbininkai netenka darbo, o profesinės sąjungos ir kitokie judėjimai silpnėja“, – sakė raudonus drabužius vilkintis 28 metų barzdotas vyras.

„Nemanome, kad ši krizė nulems galutinį kapitalizmo žlugimą. Kapitalizmas nekvailas; jis daug stipresnis ir geriau pasiruošęs negu per ankstesnes krizes“, – aiškino H.Cesaras, pridūręs, jog vienintelė išeitis – didesnis darbininkų klasės sąmoningumas ir revoliucija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min