Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 4d. 12:12

Brazilijos teismas spręs dėl prezidento rinkimų rezultatų anuliavimo

Jose Serra (dešinėje) ir Michelis Temeras
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jose Serra (dešinėje) ir Michelis Temeras

Brazilijos aukščiausiasis rinkimų teismas antradienį imsis spręsti, ar dėl neteisėto kampanijos finansavimo pripažinti negaliojančiais 2014-ųjų prezidento rinkimų rezultatus ir priversti prezidentą Michelį Temerą palikti savo postą.

Teismas, žinomas kaip TSE, teoriškai gali panaikinti rinkimų rezultatus. Tokiu atveju turėtų būti rengiami pirmalaikiai rinkimai arba Kongresas turėtų paskirti naują laikinąjį šios didžiausios Lotynų Amerikos valstybės vadovą.

Tai būtų rimtas politinis sukrėtimas Brazilijai, dar neišbridusiai iš dvejus metus besitęsiančios gilios recesijos ir neatsigavusiai po didžiulio masto korupcijos ir pinigų plovimo skandalo, vadinamo „Operacija mašinų plovykla“.

Analitikai sako, jog toks scenarijus mažai tikėtinas ir kad M.Temeras veikiausiai išsaugos postą iki kitų rinkimų, turinčių įvykti 2018 metų pabaigoje.

TES skelbs nutartį byloje dėl 2014 metų rinkimų, kuriuose kairiojo sparno prezidentė Dilma Rousseff buvo perrinkta antrai kadencijai, o M.Temerui atiteko viceprezideno postas.

Pernai D.Rousseff apkaltos būdu buvo pašalinta iš prezidento posto, o valstybės vadovo pareigas perėmė M.Temeras.

M.Temeras ir D.Rousseff kartu su daugybe kitų politikų, figūruojančių „Operacijoje mašinų plovykla“, yra kaltinami priėmę nedeklaruotą finansinę paramą kampanijai arba kyšių iš korumpuotų finansinių rėmėjų. TSE turi nuspręsti, ar esama pakankamo pagrindo pripažinti rinkimus negaliojančiais.

Tiek M.Temeras, tiek D.Rousseff kategoriškai neigia padarę kokių nors nusižengimų.

TSE bylos svarstymą pradės antradienį, o užbaigs ketvirtadienį.

Brazilijos žiniasklaida praneša, kad už bylą atsakingas teisėjas Hermanas Benjaminas rekomenduos visai teisėjų kolegijai imtis sankcijų prieš D.Rousseff ir M.Temerą. Tokiu atveju turėtų būti rengiami nauji rinkimai.

Tačiau M.Temero centro dešinioji Brazilijos demokratinio judėjimo partija (PMDB) kartu su politinėmis sąjungininkėmis kontroliuoja Kongresą, taip pat yra palaikoma stambiojo verslo. Po neseniai vykusios D.Rousseff apkaltos nenorima, kad prezidentas vėl staiga būtų pakeistas, kai šalyje vykdomos ekonomikos reformos.

Problemų galima būtų išvengti, jei gynybos advokatams pavyktų įtikinti teismą skirti jiems daugiau laiko pasirengti bylos nagrinėjimui. O ir teisėjui gali prireikti daugiau laiko išnagrinėti didžiulį kiekį įrodymų.

Be to, teismas gali nutarti, kad D.Rousseff ir M.Temeras priėmė neteisėtas aukas politinei kampanijai, tačiau to nepakaks rinkimams anuliuoti. Taip pat įmanoma, kad teismas nuspręs panaikinti D.Rousseff pergalę ir išteisinti M.Temerą – tokiu atveju jis galėtų toliau eiti prezidento pareigas.

„Tvyro absoliuti ramybė. Laikas yra prezidento sąjungininkas, esama daugybės teisinių galimybių“, – sakė šaltinis vyriausybėje, pageidavęs neviešinti savo pavardės.

Nuo tada, kai M.Temeras perėmė valstybės vairą, jo populiarumas rekordiškai sumažėjo. Be to, artimiausius jo sąjungininkus užgriuvo lavina kaltinimų dėl korupcijos.

Nepaisydamas menko palaikymo M.Temeras žada įgyvendinti didžiulio masto taupymo reformas skylėtam biudžetui užlopyti ir dirbti iki pat kadencijos pabaigos 2018-aisiais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min