Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiojoje Britanijoje viešintis Obama nuo karališkųjų ceremonijų pereina prie diplomatijos

B. Obama su karališkąja šeima
AFP/„Scanpix“ nuotr. / B. Obama su karališkąja šeima
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį, paskutinę savo vizito Didžiojoje Britanijoje dieną, nebedalyvaus karališkosiose ceremonijose, o pasiners į diplomatinio darbo vingrybes ir tarsis, kaip reaguoti į neramumus, pasėtus „Arabų pavasario“.

B.Obama, kurį antradienį iškilmingai priėmė Didžiosios Britanijos karališkoji šeima, trečiadienį dalyvaus derybose su premjeru Davidu Cameronu jo rezidencijoje Dauningo gatvėje, o vėliau abiejų britų parlamento rūmų nariams pasakys svarbią kalbą apie JAV ir Europos santykius.

Šio kreipimosi, nuskambėsiančio likus parai iki Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo Prancūzijoje, bus atidžiai klausomasi Europos šalių sostinėse. Kai kuriems įtakingiems Senojo žemyno veikėjams atrodo, jog B.Obamos vadovaujami Baltieji rūmai skiria mažiau dėmesio transatlantiniams ryšiams, labiau rūpindamiesi santykiais su besivystančiais regionais, tokiais kaip Azija.

Ši JAV vadovo kalba bus sakoma nesiliaujant neramumams Šiaurės Afrikoje ir arabų pasaulyje, kai NATO karinė kampanija prieš Libijos lyderio Muamaro Kadhafi pajėgas tapo nauju iššūkiu Europai, susirūpinusiai dėl įvykių artimiausioje geografinėje erdvėje.

B.Obama „vėl pabrėš JAV ir Jungtinės Karalystės aljanso, taip pat platesnio transatlantinio aljanso esminę reikšmę pasauliniam saugumui ir klestėjimui“, – sakė prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojas Benas Rhodesas.

„Manau, jis kalbės apie faktą, jog mes akivaizdžiai išgyvenome itin sudėtingą dešimtmetį, tačiau kai kuriais atžvilgiais situacija jau gerėja“, – pridūrė Baltųjų rūmų atstovas.

B.Obama, kuris vėliau trečiadienį dalyvaus bendroje spaudos konferencijoje su D.Cameronu, antradienį dalyvavo iškilmingose valstybinio vizito ceremonijose, organizuotose karalienės Elizabeth II. Pastaroji nuo praeito amžiaus 6-o dešimtmečio buvo susitikusi su visais, išskyrus vieną, JAV prezidentais, pradedant nuo Dwighto Eisenhowerio.

„Už Jos Didenybę karalienę, už ypatingo ryšio tarp mūsų žmonių gyvybingumą ir, kalbant Shakespeare'o žodžiais, „už šį palaimintą kraštą, šią žemę, šią karalystę, už Angliją“. Paskelbė B. Obama.

Šia proga Londone nuaidėjo 41 pabūklo salvė, o Bakingamo rūmai organizavo iškilmingus valstybinius pietus, kuriuose B.Obama ir 85 metų Didžiosios Britanijos monarchė apsikeitė komplimentais.

Žavesio pridėjo ir JAV pirmosios poros susitikimas su princu Williamu ir naująja Kembridžo kunigaikštiene Catherine, kurie ką tik grįžo iš medaus mėnesio atostogų Sešelių salose po praeitą mėnesį iškeltų pasaką primenančių vestuvių.

Karalienė per valstybinius pietus pareiškė, jog B.Obamos vizitas primena „mūsų bendrą istoriją, bendrą kalbą ir mūsų stiprius intelektualinius bei kultūrinius ryšius“.

„Jūsų šalis dukart atėjo gelbėti laisvo ir demokratiško pasaulio, kai jam grėsė karinė katastrofa“, – sakė Elizabeth II B.Obamai, turėdama omenyje abu pasaulinius karus.

B.Obama savo tostą baigė citata iš Williamo Shakespeare'o dramos „Ričardas III“.

„Už Jos Didenybę karalienę, už ypatingo ryšio tarp mūsų žmonių gyvybingumą ir, kalbant Shakespeare'o žodžiais, „už šį palaimintą kraštą, šią žemę, šią karalystę, už Angliją“, – paskelbė jis.

Prezidentas taip pat leido sau atitrūkti nuo oficialaus protokolo, kai pareiškė karalienei, jog jo dukros Malia ir Sasha „ja žavisi“, o po šių žodžių monarchės veidą nušvietė šypsena.

Vienintelis protokolo riktas įvyko, kai Škotijos gvardiečiai pradėjo groti Didžiosios Britanijos nacionalinį himną prieš B.Obamai baigiant kalbą, o prezidentas baigė kalbėti skambant muzikai.

Tačiau karalienė neatrodė įsižeidusi dėl šio nesklandumo ir padėkojo B.Obamai už jo „labai malonius“ žodžius.

Kiek anksčiau įvyko dar vienas istorinis momentas: pirmasis juodaodis JAV prezidentas, lankydamasis Vestminsterio abatijoje, praėjo po pilietinių teisių gynėjo Martino Lutherio Kingo statula, kuri buvo iškelta virš šios senovinės bažnyčios Didžiųjų vakarinių durų 1998 metais.

Vėliau B.Obama padėjo vainiką prie Nežinomojo kario kapo, kuriame palaidotas neatpažintas Pirmojo pasaulinio karo kareivis simbolizuoja visus mūšių laukuose kritusius britus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min