Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Britanijos Bendruomenių Rūmai priėmė teisės aktą, leidžiantį inicijuoti „Brexit“ derybas

Balsavimas bendruomenių rūmuose
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr. / Balsavimas bendruomenių rūmuose
Šaltinis: BNS
0
A A

Teisės aktas, suteikiantis Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May vyriausybei įgaliojimus inicijuoti derybas dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos, trečiadienį įveikė pirmąją kliūtį, kai buvo priimtas per balsavimą Bendruomenių Rūmuose.

Įstatymų leidėjai priėmė įstatymo pirmąją dalį, leisiančią vyriausybei pasinaudoti ES sutarties 50-uoju straipsniu ir oficialiai pradėti dvejus metus truksiančias derybas dėl vadinamojo „Brexit“, buvo priimtas 498 balsais prieš 114.

Tai buvo pirmasis su „Brexit“ susijęs balsavimas Bendruomenių Rūmuose. Antrasis ir galutinis balsavimas parlamento žemuosiuose rūmuose suplanuotas ateinančią savaitę.

Opozicinė Leiboristų partija nurodė savo deputatams neblokuoti šio teisės akto, bet dešimtys įstatymų leidėjų nepakluso.

Th.May jaučia didelį spaudimą užtikrinti, kad šis teisės aktas būtų greitai priimtas, nes yra pažadėjusi ES lyderiams, kad inicijuos 50-ąjį straipsnį iki kovo pabaigos.

Ji informavo įstatymų leidėjus, kad ketvirtadienį vyriausybė paskelbs nekantriai laukiamą dokumentą, kuriame bus išdėstyta „Brexit“ strategija. Tuomet parlamentas galės imtis jį nagrinėti, kol bus priiminėjimas teisės aktas dėl 50-ojo straipsnio inicijavimo.

„Jis atspindės vyriausybės planą dėl „Brexit“, – žurnalistams sakė Th.May atstovė.

„Scanpix“/AP nuotr./Brexit
„Scanpix“/AP nuotr./Brexit

Vyriausybė siekė apeiti parlamentą ir tvirtino turinti įgaliojimus savarankiškai inicijuoti derybas dėl išstojimo iš Bendrijos, bet praeitą savaitę Aukščiausiasis Teismas nutarė, kad būtina atsiklausti įstatymų leidėjų valios.

Dauguma parlamentarų prieš pernai birželį vykusį referendumą ragino balsuoti už pasilikimą Europos Sąjungoje, bet antradienį prasidėjus debatams daugelis sakė paklusiantys plebiscito rezultatams, nors ir nenoriai.

Šis teisės aktas dar gali įstrigti Lordų Rūmuose, kur Th.May Konservatorių partija neturi daugumos. Be to, nerenkami šių aukštųjų parlamento rūmų nariai gali mažiau baimintis potencialiai neigiamos visuomenės reakcijos.

Pripažino pralaimėjimą

Parlamentarai iš vyriausybės vadovės Th.May Konservatorių partijos proeuropinio sparno ir opozicinės Leiboristų partijos galiausiai buvo priversti pripažinti pralaimėjimą ir pareiškė, jog balsuos priešingai negu liepia jų gilūs įsitikinimai.

Jų dilemą išryškino šią savaitę dvi dienas vykusios diskusijos dėl teisės akto projekto, kuriuo Th.May suteikiami įgaliojimai pradėti „Brexit“ procesą. Debatų metu deputatai vienas po kito kilo iš savo vietų paaiškinti, kodėl jie parems premjerę, nors smarkiai būgštauja dėl ateities.

„Aš pralaimėjau. Aistringai gyniau savo poziciją, dėl to paaukojau savo postą vyriausybėje“, – sakė buvęs konservatorių iždo kancleris George’as Osborne’as, kuris per referendumo kampaniją buvo vienas aršiausių „Brexit“ priešininkų.

„Galiausiai dabar mes turime pripažinti, kad demokratijos sąlygomis dauguma tarė savo žodį“, – sakė jis.

G.Osborne'as: „Galiausiai dabar mes turime pripažinti, kad demokratijos sąlygomis dauguma tarė savo žodį.“

Jo kolegė Anna Soubry, kaip ir G.Osborne’as, kalbėjo apie pasitraukimo iš Europos bendrosios rinkos pavojus ir sakė, jog „Brexit“ yra „didžiulė kvailystė“, tačiau sutiko palaikyti teisės akto projektą.

„Kaip, po galais, mes pateikėme žmonėms alternatyvą ir tada pasakėme, kad dėl jos jų padėtis pablogės, jie taps mažiau saugūs ir tai susilpnins mūsų šalį?“, – sakė parlamentarė.

Ji pridūrė: „Istorija nebus maloninga šiam parlamentui“.

„Potencialiai katastrofiškos pasekmės“

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas nurodė savo partijos deputatams per pirmąjį balsavimą trečiadienį pritarti teisės akto projektui, kad būtų atspindėtas faktas, jog du trečdaliai jų atstovauja apygardoms, kurios balsavo už pasitraukimą iš ES.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas

Tačiau jo atstovas spaudai Keiras Starmeris, vienas iš daugumos leiboristų deputatų, nepritariančių „Brexit“, kalbėdamas Bendruomenių Rūmuose sunkiai rinko žodžius, mėgindamas išreikšti palaikymą įstatymo projektui.

Pertrauktas konservatorių parlamentarų šūksnių, K.Starmeris paprašė jų „mandagiai“ atsižvelgti į gilų susiskaldymą „labai internacionalistinėje“ jo partijoje šiuo klausimu.

Buvusi ministrė leiboristė Margaret Beckett sakė, jog irgi laikysis partijos lyderio nurodymo, tačiau pabrėžė „bijanti, kad pasekmės – tiek mūsų ekonomikai, tiek visuomenei – bus potencialiai katastrofiškos“.

Tačiau dešimtys leiboristų įstatymų leidėjų nepakluso, tarp jų Ianas Murray – vienintelis Škotijai atstovaujantis leiboristas parlamentaras. Jis sakė, jog taip pasielgė „sunkia širdimi“.

„Pasielgsiu taip žinodamas, kad galiu eiti Pietų Edinburgo gatvėmis ir žiūrėti mano apygardos rinkėjams į akis bei sakyti jiems, jog padariau viską, ką galėjau, kad apsaugočiau jų darbo vietas, pragyvenimo šaltinius bei jų šeimų ateitį“, – sakė jis.

Trečiadienį vakare teisės akto projektas buvo priimtas 498 balsais prieš 114. Kitą savaitę Bendruomenių Rūmuose įvyks galutinis balsavimas, o tada įstatymo projektas keliaus į aukštuosius Lordų Rūmus.

„Sukryžiavę pirštus“

Atmosfera leiboristų stovykloje smarkiai skyrėsi nuo džiaugsmo, kuriuo tryško kai kurie parlamentarai, ne vienerius metus dėl savo euroskeptiškų pažiūrų praleidę politikos užribyje.

„Šįvakar čia įvyks istorinis balsavimas. Toks balsavimas, kokio nemaniau sulauksiąs per savo politinį gyvenimą“, – sakė konservatorius deputatas Peteris Bone’as.

Atmosfera leiboristų stovykloje smarkiai skyrėsi nuo džiaugsmo, kuriuo tryško kai kurie parlamentarai, ne vienerius metus dėl savo euroskeptiškų pažiūrų praleidę politikos užribyje.

Jo kolega Jacobas Reesas-Moggas kiek anksčiau sveikino „kilnų, drąsų, šlovingą sprendimą, priimtą žmonių šią legendų ir dainų dieną – birželio 23-iąją“.

Tuo tarpu buvęs konservatorių ministras, užkietėjęs eurofilas Kenas Clarke’as išjuokė „Brexit“ aktyvistus ir sakė, kad jie svajoja apie „stebuklų šalį“.

Sarah Olney iš proeuropinės Liberalų demokratų partijos parlamentarams sakė: „Mūsų faktiškai prašoma iššokti iš lėktuvo nežinant, ar patikimai pritvirtintas mūsų parašiutas.“

Angusas Brendanas MacNeilas iš Škotijos nacionalinės partijos (SNP), pasisakančios prieš „Brexit“, savo ruožtu įspėjo: „Žmonės mano, kad Bendruomenių Rūmai žino, ką daro. Bet jie nežino.“

„Jie laiko sukryžiavę pirštus ir viliasi, kad viskas baigsis gerai“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min