Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiosios Britanijos teismas „WikiLeaks“ įkūrėją Assange'ą nutarė išduoti Švedijai

Julianas Assange'as
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Julianas Assange'as
Šaltinis: BNS
0
A A

Tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as pralaimėjo apeliacinę bylą dėl jo ekstradicijos į Švediją, kuri nori jį apklausti dėl įtariamų lytinių nusikaltimų.

Trečiadienį paskelbtoje nutartyje teisėjai Johnas Thomasas ir Duncanas Ousely nurodė, kad J.Assange'as, kuris asmeniškai dalyvavo šiame posėdyje, turi būti išsiųstas į Švediją, kuri jį apklaustų dėl galimai pernai Stokholme įvykdyto vienos moteris išžaginimo ir lytinės prievartos prieš kitą moterį.

J.Assange'as argumentavo, kad Europos arešto orderis buvo išduotas prokuratūros, o ne teismo, todėl yra negaliojantis, tačiau teisėjai nutarė, kad šis klausimas turės būti nagrinėjamas Švedijoje.

„Teismas atmetė apeliaciją“, – sakoma nutartyje.

J.Assange'as argumentavo, kad Europos arešto orderis buvo išduotas prokuratūros, o ne teismo, todėl yra negaliojantis, tačiau teisėjai nutarė, kad šis klausimas turės būti nagrinėjamas Švedijoje.

Jie taip pat atmetė J.Assange'o pareiškimus, kad dviejų Švedijos piliečių kaltinimai dėl neteisėto vertimo santykiauti, lytinės prievartos ir išžaginimo negalėtų būti pripažinti galiojančiais pagal Anglijos įstatymus.

Viena moteris teigė, kad J.Assange'as su ja santykiavo nenaudodamas apsaugos priemonių, kai ji miegojo, o teisėjai atmetė J.Assange'o advokatų abipusis sutikimas lytiniams santykiams, naudojant prezervatyvą, tebebuvo galiojantis, kai prezervatyvas nebuvo panaudotas.

„Pareiškime nėra nieko, iš ko būtų galima daryti išvadą, kad jis pagrįstai tikėjosi, jog būtų sutikusi turėti lytinių santykių nenaudojant prezervatyvo, – sakoma teismo nutartyje. – Aišku, jog teigiam, kad jis lytiškai santykiavo su ja, kai ji neturėjo galimybės duoti sutikimą – taigi, jis niekaip negalėjo būti pagrįstai įsitikinęs, jog ji (tokį sutikimą) davė.“

40 metų Australijos pilietis neigė įvykdęs kokių nors nusikaltimų ir tvirtina, kad jo byla politiškai motyvuojama jėgų, kurios yra nusistačiusios „WikiLeaks“, viešinantį konfidencialią vyriausybių informaciją.

Kol kas neaišku, ar J.Assange'as, kuris didžiąją dalį pastarųjų metų praleido faktiniame namų arešte vieno savo draugo užmiesčio dvare, turės teisę apskųsti šią nutartį Britanijos Aukščiausiajam Teismui.

J.Assange'as vilkėjo mėlyną kostiumą ir atlape buvo įsisegęs aguoną – lapkričio 11 dieną minimų paliaubų Pirmajame pasauliniame kare metinių simbolį. Jam teko skintis kelią per fotografų minią, kad patektų į teismo pastatą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas buvo suimtas pernai gruodį, o vasarį apskundė jam nepalankią žemesnės instancijos teismo nutartį dėl ekstradicijos į Švediją.

Aš neišžaginau šių moterų ir negaliu įsivaizduoti, kaip tai, kas įvyko tarp mūsų, galėtų paskatinti jas taip galvoti – išskyrus pagiežą po įvykusio fakto, bendrą planą mane įpainioti arba siaubingą nesusipratimą, kuris buvo tarp jų pakurstytas

Charizmatiškas aktyvistas gyveno griežtai nustatytomis paleidimo už užstatą sąlygomis rytų Anglijoje esančiame savo šalininko buvusio armijos kapitono Vaughano Smitho dvare. Jis privalėjo nuolat dėvėti elektroninę apyrankę ir laikytis komendanto valandos.

V.Smithas trečiadienį dalyvavo teismo posėdyje kartu su kitais J.Asseange'o šalininkais, įskaitant žurnalistą Johną Pilgerį.

Buvęs programišius atkreipė į save pasaulio dėmesį, kai „WikiLeaks“ paviešino dešimtis tūkstančių įslaptintų JAV diplomatinių pranešimų, kuriuos tinklalapiui veikiausiai nutekino vienas amerikietis karys, šiuo metu kalinamas Jungtinėse Valstijose.

Tačiau J.Assange taip pat pagarsėjo, kai buvo apkaltintas lytine prievarta prieš dvi švedes praeitų metų rugpjūtį.

Liepą vykusiame teismo posėdyje advokatai, atstovaujantys Švedijos prokurorams, atmetė argumentus, jog vienos moters kaltinimai dėl išžaginimo nebūtų pripažinti galiojančiais pagal Anglijos įstatymus.

Švedijos teisininkai kaltino J.Assange'o advokatus, jog interpretuojant partnerių abipusio sutikimo aplinkybę mėginama „sugrąžinti Anglijos teisę į XIX šimtmetį“.

J.Assange'o advokatai taip pat argumentavo, kad Europos arešto orderis, pagal kurį buvo suimtas jų klientas, yra neteisėtas, nes Švedijos pareigūnai jį siekia tik apklausti ir nėra pateikę jokių kaltinimų.

Rugsėjį išleistoje autobiografijoje J.Assange'as taip pat neigia kaltinimus dėl išžaginimo.

„Aš neišžaginau šių moterų ir negaliu įsivaizduoti, kaip tai, kas įvyko tarp mūsų, galėtų paskatinti jas taip galvoti – išskyrus pagiežą po įvykusio fakto, bendrą planą mane įpainioti arba siaubingą nesusipratimą, kuris buvo tarp jų pakurstytas“, – rašo aktyvistas.

„Galbūt esu tam tikros rūšies šovinistinis paršas, bet nesu joks žagintojas, ir tik iškraipyta seksualinės politikos versija gali mėginti vaizduoti mane tokiu“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min