Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Britų įstatymų leidėjams nurodyta grąžinti iššvaistytus mokesčių mokėtojų pinigus

Barbara Follett
„Scanpix“ nuotr. / Barbara Follett
Šaltinis: BNS
0
A A

Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjams ketvirtadienį buvo nurodyta grąžinti daugiau nei milijoną svarų.

Toks sprendimas buvo priimtas ištyrus parlamentą sukrėtusį skandalą dėl „itin ydingos“ išlaidų susigrąžinimo sistemos.

Seniai lauktoje audito, kuriam vadovavo buvęs valstybės tarnautojas Thomas Leggas, ataskaitoje sakoma, kad įstatymų leidėjai turi grąžinti 1,1 mln. svarų (4,35 mln. litų), kurie jiems buvo išmokėti kaip kompensacijos už įvairias kurioziškas išlaidas.

Th.Leggas nustatė, jog daugiau nei pusei britų parlamento narių buvo kompensuotos netinkamos arba smarkiai išpūstos išlaidos.  Šis skandalas kulminaciją pasiekė pernai, kai išaiškėjo, jog pagrindinės opozicinės Konservatorių partijos narys Peteris Viggersas susigrąžino daugiau nei 1 600 svarų už namelį antims, kuris buvo įrengtas jo sodo tvenkinyje.

Ketvirtadienį buvo paskelbta, kad P.Viggersas iš viso turės grąžinti valstybei 13 245 svarus. Tačiau rekordas šioje srityje priklauso įstatymų leidėjai iš valdančiosios Leiboristų partijos Barbarai Follett, kuri yra garsaus britų rašytojo Keno Folletto žmona: jai teks grąžinti 42 458 svarus.

Didžioji dalis šios sumos buvo išleista kompanijos, kuri rūpinosi Follettų vasarnamio apsauga, paslaugoms. Pasak audito pareigūnų, daugiau nei 4 500 svarų buvo išleista išlaikyti šešioms į tą valdą atvestoms šešioms telefono linijoms.

B.Follett, kuri yra už regionų vyriausybes atsakinga ministrė, sakė grąžinusi visą nurodytą sumą, tačiau argumentavo, kad tos išlaidos jai buvo kompensuotos „sąžiningai, pagal tuo metu galiojusias taisykles“.

„Tai buvo liūdnas ir skaudus epizodas Britanijos politiniame gyvenime, dėl kurio labai gailiuosi“, – pridūrė ji.

Daugelis kitų parlamentarų nepatenkinti dėl šio tyrimo: pasak jų Th.Leggas naujas taisykles ir išlaidų limitus pritaikė atgaline data.  Tačiau auditorius atmetė kritiką, sakydamas, kad ta sistema buvo „itin ydinga“ ir neapsaugota nuo piktnaudžiavimo, o įstatymų leidėjai skatino už išlaidų kompensavimo kontrolę atsakingų parlamento pareigūnų „pagarbaus respektavimo kultūrą“.

Savo kandžiame įvertinime Th.Leggas nurodė, kad 2004–2009 metais aukšti parlamento pareigūnai labiau rūpinosi „įstatymų leidėjų svarbiausių interesų“ tenkinimu „negu viešųjų išlaidų padorumu“.

Skandalas dėl parlamentarų išlaidų įsiplieskė praeitų metų gegužę, kai dienraštis „The Daily Telegraph“ paskelbė nutekintas detales apie tūkstančius išlaidų susigražinimo atvejų. Paaiškėjo, kad įstatymų leidėjai mokesčių mokėtojų pinigus leido įvairiausiems pirkiniams – nuo plokščiaekranių televizorių iki masažinių krėslų.

Kilus pasipiktinimo bangai, buvo reformuota išlaidų susigrąžinimo sistema, o dešimtys parlamentarų pažadėjo nebekelti savo kandidatūrų birželį vyksiančiuose visuotiniuose rinkimuose. Dalis pareigūnų atsistatydino, tarp jų – Bendruomenių rūmų pirmininkas.

Premjero Gordono Browno atstovas spaudai sakė, kad vyriausybės vadovas Th.Leggo ataskaitą laiko „labai svarbiu žingsniu į priekį“. Pats G.Brownas anksčiau buvo įpareigotas grąžinti 12 888 svarus už valymo ir dekoravimo paslaugas bei privataus sodo priežiūrą.

„Premjeras iš pat pradžių sakė, kad šis tyrimas yra labai svarbus, kad jis visiškai palaiko (ataskaitoje išdėstytą) požiūrį. Jis paragino parlamento narius grąžinti lėšas – kaip pasielgė jis pats – kiek įmanoma greičiau“, – sakė ministro pirmininko atstovas.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos Mokesčiai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min