Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Britų karių suimtas irakietis mirė dėl „nereikalingo smurto“, nustatė tyrėjai

Bahos Mousos sūnūs Hassanas (kairėje) ir Ali rodo nuotrauką, kurioje visa šeima įamžinta kartu su tėčiu.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Bahos Mousos sūnūs Hassanas (kairėje) ir Ali rodo nuotrauką, kurioje visa šeima įamžinta kartu su tėčiu.
Šaltinis: BNS
0
A A

Vienas civilis Irako gyventojas, kuris mirė 2003 metais, kai buvo suimtas Didžiosios Britanijos karių, patyrė „pasibaisėtiną smarkaus ir nereikalingo smurto epizodą“, ketvirtadienį paskelbė nepriklausomi tyrėjai.

Britų karių elgesys su 26 metų viešbučio registratoriumi Baha Mousa buvo „labai rimtas disciplinos pažeidimas“, sakoma tyrimo išvadose.

Dviejų vaikų tėvas B.Mousa mirė 2003 metų rugsėjo 15 dieną, praėjus apie pusantros paros po to, kai Karalienės Lankašyro pulko 1-ojo bataliono (1QLR) kariai jį suėmė Basros mieste kartu su kitais devyniais įtariamais kovotojais.

Areštuotas B.Mousa patyrė iš viso 93 sužalojimus, įskaitant šonkaulių ir nosies lūžius.

Tyrėjai nustatė, kad vyras mirė nuo daugybinių sužalojimų, dalį kurių sukėlė paskutinis kario Donaldo Payne'o smurto išpuolis, taip pat dėl arešto metu pablogėjusios fizinės būklės.

B.Mousai ir kitiems suimtiems irakiečiams ant galvų buvo užmauti gobtuvai ir surakintos rankos, o britų kariai jiems nuolat sukeldavo stresą. Be to, suimtieji nukentėjo nuo D.Payne'o „siaubingo nepateisinamų ir žiaurių smurto veiksmų rinkinio“, sakoma tyrimo ataskaitoje.

D.Payne'as jau yra pripažintas kaltas dėl kitų pažeidimų. Per 2006–2007 metais vykusį karo tribunolo procesą jis padarė kaltės pripažinimo pareiškimą dėl nežmoniško elgesio su civiliais gyventojais ir tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų nariu, nuteistu už karo nusikaltimus.

Nors Britanijos vyriausybė dar 1972 metais uždraudė mauti suimtiesiems ant galvų gobtuvus ir laikyti juos stresą sukeliančiose pozose, tyrėjai nustatė, kad apie šį draudimą daliniuose nebuvo žinoma dėl Gynybos ministerijos „bendro prasto darbo“.

Tyrimo komisijos pirmininkas sakė, kad tokios priemonės buvo „standartinė procedūra“ tarp 1QLR karių, prižiūrinčių įtariamus irakiečius kovotojus, tačiau jis pabrėžė, kad jos yra „visiškai nepriimtinos bet kokiomis aplinkybėmis“.

Pasak jo, šie veiksmai yra „smarkus ir nereikalingas smurtas“, dėl kurio „mirė vienas vyras, o kiti buvo sužeisti“.

Komisijos pirmininkas pridūrė, kad šie smurto veiksmai yra „labai rimtas kai kurių 1QLR narių nusižengimas disciplinai“, ir pabrėžė, kad šis incidentas tapo „didele dėme armijos reputacijai“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min