Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 13d. 18:39

Britų leiboristai atsisako Tony Blairo palikimo

Jeremy Corbynas
„Scanpix“/AP nuotr. / Jeremy Corbynas
Taupymui nepritariančio kairiojo sparno atstovo Jeremy Corbyno tvirta pergalė Didžiosios Britanijos opozicinės Leiboristų partijos lyderio rinkimuose gali į dvi stovyklas suskaldyti šios partijos parlamentarus, bet padidinti jos eilinių narių įtaką, sekmadienį sakė komentatoriai.

Socialisto veterano pergalė, pasiekta gavus 59,5 proc. balsų, taip pat žymi atsiribojimą nuo prieštaringai vertinamo buvusio ministro pirmininko Tony Blairo palikimo ir jo 10-ojo dešimtmečio centristinio „naujųjų leiboristų“ judėjimo.

„Naujųjų leiboristų mirtis“, – skelbė antraštė pirmajame laikraščio „The Sunday Telegraph“ puslapyje.

„Leiboristai nemirė, mirė blerizmas. Jeremy Corbynas pagaliau jį pribaigė“, – rašė šis prokonservatoriškas savaitraštis, kuris pridūrė, kad J.Corbynas nugalėjo „įkyrėjusius bleristus“.

„Raudoni ir palaidoti“, – džiūgavo dešiniojo sparno „Mail on Sunday“, bet socialistų dienraštis „Morning Star“ gyrė balsavimo rezultatus ir skelbė: „Jeremy šturmu pasiekė pergalę“.

Šis laikraštis pažymėjo, kad J.Corbynas pasiekė geresnį rezultatą nei T.Blairas, kuris leiboristų lyderiu 1994 metais tapo gavęs 57 proc. balsų.

„The Guardian“ skiltininkas Rafaelis Behras sakė, kad „blerizmas“ buvo „palaidotas po griuvėsiais“ ir kad pasimatė „kitoks struktūrinis ir kultūrinis pasidalijimas“.

„Tai tarp istablišento leiboristų ... ir maištaujančių leiboristų, sudėtingas atkaklių senų kairės karių organizuoto perversmo ir spontaniško, organiško idealistinių naujųjų narių sukilimo, hibridas“, – rašė jis.

Pademonstruodamas stiliaus pasikeitimą, J.Corbynas paprašė šalininkų siųsti klausimus, kuriuos būtų galima užduoti D.Cameronui per trečiadienio savaitinį atsakinėjimą į klausimus parlamente.

Įtakingi leiboristų veikėjai, tarp kurių yra buvęs lyderis Edas Milibandas, paragino partiją laikytis vieningai po rezultato, kurį gyrė „Syriza“ Graikijoje ir „Podemos“ Ispanijoje.

J.Corbynas sekmadienį pradėjo darbą dėl šešėlinio ministrų kabineto suformavimo, o kelios įtakingos leiboristų figūros atsisakė dirbti jo vadovaujamos.

Naujasis leiboristų lyderio pavaduotojas Tomas Watsonas BBC televizijai sakė, jog yra „nulinė tikimybė“, kad prieš naująjį lyderį bus surengtas sėkmingas perversmas, ir pridūrė, kad nuosaikieji turi gerbti J.Corbyno „didžiulį mandatą“.

Jis sakė, jog viliasi įtikinti J.Corbyną dėl Britanijos pasilikimo NATO ir atsisakymo žengti vienašališko branduolinio nusiginklavimo keliu privalumų.

J.Corbynas laikėsi nesutaikomos opozicijos naujųjų leiboristų atžvilgiu ir padėjo įsteigti judėjimą „Stop the War“, kuris organizavo didžiausią visų laikų Britanijos demonstraciją – prieš T.Blairo vajų dalyvauti 2003 metų invazijoje į Iraką.

66 metų J.Corbynas sakė, kad dabar nori atsiprašyti dėl Britanijos vaidmens tame kare.

T.Blairas prieš balsavimą perspėjo, kad J.Corbynas būtų „rinkimų katastrofa“.

Leiboristai valdė pirmininkaujant T.Blairui ir jį pakeitusiam Gordonui Brownui, nuo 1997 iki 2010 metų; T.Blairas laimėjo trejus visuotinius rinkimus iš eilės.

Tačiau Laurie Penny kairiosios pakraipos žurnale „New Statesman“ rašė, kad „naujųjų leiboristų“ veikėjai priklausė „politinei klasei, kuri seniai pasirinko galią, o ne principus“.

„Šis paradoksas nuostabus. Pirmą kartą per daugelį metų leiboristai yra populiarūs ir įdomūs, bet, regis, verčiau to nebūtų“, – rašė ji.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min