TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiojo septyneto lyderiai nori turėti kuo mažiau bendro su Rusija: vietoj Sočio jie rinksis Briuselyje, rusams grasina naujomis sankcijomis

G8 susitikimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / G8 susitikimas
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Europos tarybos ir Europos Komisijos vadovai Hagoje pasirašė deklaraciją, kurioje išreiškiama parama Ukrainos suverenumui, teritoriniam vientisumui ir nepriklausomybei.

Didžiųjų valstybių vadovai pasmerkė Rusiją už principų, kuriais remiasi tarptautinė sistema, sulaužymą. Jie dar kartą pareiškė, kad Krymo referendumas yra neteisėtas ir jo rezultatai nepripažįstami, todėl Rusija turi gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą ir pradėti diskusiją su Kijevu.

Anot deklaracijos, Rusijos tarptautinės teisės pažeidimai yra iššūkis visam pasauliui, ir dėl to turi būti susirūpinusios visos valstybės. G7 lyderiai pabrėžė, kad jie yra pasiryžę Rusijai skelbti ir naujų – dar griežtesnių – sankcijų, kurios padarytų didelę įtaką Rusijos ekonomikai.

G7 lyderiai pabrėžė, kad jie yra pasiryžę Rusijai skelbti ir naujų – dar griežtesnių – sankcijų, kurios padarytų didelę įtaką Rusijos ekonomikai

G7 lyderiai nusprendė nedalyvauti planuotame Didžiojo aštuoneto susitikime Sočyje. Vietoj jo birželį Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, JAV vadovai susitiks Briuselyje.

Deklaracijoje patariama ir šalių užsienio reikalų ministrams nevykti į balandį vyksiantį susitikimą Maskvoje. Be to, G7 valstybių energetikos ministrai surengs pasitarimą dėl kolektyvinio energetinio saugumo.

Europos Viršūnių Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy savo „Twitter“ paskyroje patvirtino, kad G-7 birželio mėnesį susitiks Briuselyje.

G-7 „susirinko dėl to, kad laikosi bendrų nuostatų ir dalijasi bendra atsakomybe. Rusijos veiksmai pastarosiomis savaitėmis jų neatitinka. Šiomis aplinkybėmis mes nedalyvausime suplanuotame Sočio susitikime“, - priduriama jame.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent‘as Fabiusas pareiškė, kad Rusijai pademonstruotas ignoravimas „galbūt yra reikšmingiausias veiksmas, kadangi jis parodo, jog visos šios skirtingos šalys nepriima Krymo aneksijos kaip fait accompli“.

G7 izoliuoja Rusiją
G7 izoliuoja Rusiją

Britų premjeras Davidas Cameronas: Vladimiro Putino Didžiojo aštuoneto vadovų susitikime nebus

Septynių galingiausių šalių grupė turi atšaukti birželiui numatytą susitikimą su Rusija, pareiškė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pirmadienį Hagoje, kur Vakarų lyderiai rengiasi tartis, kokiomis priemonėmis reikėtų reaguoti į Krymo aneksiją.

„Mes turime aiškiai suprasti, kad G-8 vadovų susitikimo Rusijoje šiemet nebus. Tai visiškai aišku“, – sakė žurnalistams D.Cameronas, atvykęs į Hagą dalyvauti tarptautiniame branduolinio saugumo pasitarime.

Taip jis kalbėjo prieš prasidedant skubiai sušauktam susitikimui su kitais išvystytos pramonės šalių grupės G-7 vadovais; šioje grupėje nėra Rusijos, kuriai 1998 metais prie jos prisijungus susidarė vadinamasis Didysis aštuonetas, arba grupė G-8.

G-7 anksčiau yra sustabdžiusi pasirengimą G-8 susitikimui Juodosios jūros Rusijos kurorte Sočyje birželį

G-7 anksčiau yra sustabdžiusi pasirengimą G-8 susitikimui Juodosios jūros Rusijos kurorte Sočyje birželį.

Per didžiausią nuo Šaltojo karo laikų susipriešinimą tarp Rytų ir Vakarų Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga įvedė kelionių draudimą ir įšaldė sąskaitas kai kuriems Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimiausios aplinkos politikams ir verslininkams.

Tačiau kol kas susilaikyta nuo priemonių, kurios turėtų įtakos Rusijos ekonomikai.

Paklaustas apie Rusijos karinių pajėgų telkimą prie Rusijos ir Ukrainos sienos, D.Cameronas pasakė, kad Rusijos kariškių įsiveržimas sukeltų naują sankcijų bangą.

„Šie pranešimai kelią susirūpinimą; mes turime pasiųsti labai aiškią žinią Rusijos vyriausybei ir prezidentui Putinui, kad būtų visiškai nepriimtina veržtis toliau į Ukrainą, ir kad tai iššauks Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų ir kitų valstybių sankcijas“, – sakė D.Cameronas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas

Rusijos užsienio reikalų ministras aiškina, kad niekas nieko iš G8 grupės išvyti negali

Niekas negali ką nors išvaryti iš „aštuoneto grupės“, nes tai yra neformalus klubas, kuriame narystė niekaip neįforminama, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Kalbant apie „aštuonetą“, žinote, „aštuonetas“ – tai neformalus klubas, kuriame niekas nario bilietų neišrašinėja, niekas nieko iš ten išvaryti negali dėl apibrėžimo“, – sakė jis per spaudos konferenciją Hagoje.

„Jeigu mūsų Vakarų partneriai mano, kad šis formatas jau atgyveno savo dieną, tegu tai būna. Mes nė kiek nesistengiame laikytis šio formato, ir mes nematome didelės tragedijos, jeigu jie (G-8 lyderiai) nesusitiks“, – sakė S.Lavrovas žurnalistams po dvejų atskirų derybų: su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry ir Ukrainos laikinuoju užsienio reikalų ministru Andrijumi Deščycia.

Tuo metu, kai S. Lavrovas atsakinėjo į žurnalistų klausimus, grupės G-7 lyderiai – JAV, Japonijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Kanados ir Didžiosios Britanijos – susitikę tariasi, ar reikėtų dar labiau bausti Maskvą už jos veiksmus Kryme.

S.Lavrovas vis tebetvirtina, kad Krymo gyventojai turi teisę patys apsispręsti. „Tai, kas įvyko Kryme, nėra susiję su kokiais nors piktais kėslais, o tai buvo būtinybė ginti rusus, kurie ten gyvena šimtmečiais“, – tęsė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min