Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 15d. 22:36

Brunėjaus sultonas įvedė šariatą, o pats paslapčia linksminasi su nepilnamečių mergaičių haremu

Brunėjaus sultonas Hassanalas Bolkiah
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Brunėjaus sultonas Hassanalas Bolkiah

Miniatiūrinėje Pietryčių Azijos valstybėje Brunėjuje baigėsi sultono Hassanalo Bolkiah valdymo penkiasdešimtmečio iškilmės. 1967 metų spalio 4-ąją į sostą įžengęs Haji Hassanalas Bolkiah Mu'izzaddinas Waddaulah ibni Al-Marhumas Sultanas Haji Omaras Ali Saifuddienas Sa'adulas Khairi Waddienas, kuriam dabar yra 71-eri, yra ilgiausiai šiuo metu pasaulyje valdantis absoliutus monarchas.

Sultono pavaldiniai yra dėkingi jam už įvairiausias socialines gėrybes, tad neprotestavo, kai Hassanalas Bolkiah 2013-aisiais sugalvojo šalyje, kurios 67 proc. gyventojų yra musulmonai, įvesti šariato teisę. Tačiau pats sultonas, panašu, šariato normų nė neketina paisyti: taško milijardus dolerių iš valstybės iždo prabangių rūmų statyboms, ištaigingiems automobiliams ir sekso vakarėliams su nepilnametėmis iš savo haremo. Lenta.ru iš arčiau pažvelgė į kontroversiškojo monarcho ir jo valstybės gyvenimą.

„Su tokiais pinigais, kokius turi sultonas Hassanalas Bolkiah ir jo brolis Jefri, būtų galima išgydyti visas pasaulio ligas. Bėda ta, kad jiems abiem kiti žmonės visiškai nerūpi“, – kartą vienas karališkajai šeimai artimas asmuo pasakė žurnalui „Forbes“.

Sultono rūmuose yra per 1,7 tūkst. kambarių, 257 vonios kambariai, penki baseinai, mečetė, pokylių salė, kurioje telpa 5 tūkst. svečių. Rūmų statybos kainavo per 1,4 mlrd. dolerių.

Kokioje prabangoje skęsta monarchas ir jo giminaičiai, visas pasaulis sužinojo 2011 metais, kai žurnalas „Vanity Fair“ išspausdino skandalingą straipsnį apie kilmingąjį lėbautoją. Jo pavaldiniai, kuriems net gresia kalėjimas už diskusijas, kur monarchas leidžia biudžeto pinigus, tada sužinojo, kad sultono rūmuose yra per 1,7 tūkst. kambarių, 257 vonios kambariai, penki baseinai, mečetė, pokylių salė, kurioje telpa 5 tūkst. svečių. Rūmų statybos kainavo per 1,4 mlrd. dolerių.

Rūmuose taip pat yra milžiniškas garažas, kuriame laikoma prabangių sultono automobilių kolekcija: 65 individualiai pagal užsakymą pagaminti „Ferrari“, „Lamborghini“ ir „Bentley“, taip pat 165 „Rolls Royce“ ir 37 „Bugatti“.

Tai dar toli gražu ne viskas. Sultono šeimai taip pat priklauso prabangių viešbučių „The Dorchester Hotel“ tinklas, 17 lėktuvų, dar 9 tūkst. kitų automobilių, 150 namų dvylikoje pasaulio šalių ir daugybė kitokio turto.

Nafta liejasi upėmis, merginos šoka ant stalų

Atrodytų, kad valdant tokius pasakiškus turtus gyvenimas sultonate turėtų tekėti be problemų. 2012 metais žurnalas „Forbes“ paskelbė, kad naftos ir dujų ištekliais turtingas Brunėjus, esantis Borneo salos šiaurės rytuose, patenka į turtingiausių pasaulio šalių penketuką. Valstybė naftą eksportuoja nuo aštuntojo praėjusio amžiaus dešimtmečio, o dabar už naftą gaunami pinigai sudaro apie 90 proc. šalies biudžeto.

Kol šalis turtėjo, sultonas bei jo artimieji neužmiršo ir savęs: pasiimdami šalies pajamų dalį, monarchas ir jo giminaičiai tapo viena iš turtingiausių pasaulio šeimų. Hassanalo Bolkiah pavaldiniai nežino, kas yra politinės partijos, opozicija, rinkimai ir nepriklausoma žiniasklaida, tačiau jie nemoka pajamų mokesčio, šalyje veikia nemokamo švietimo ir medicinos sistemos, mokamos didelės pensijos, o už kreditus nekilnojamajam turtui ar automobiliams pirkti taikomos palūkanų normos yra žemos.

AFP/Scanpix nuotr./Karališkosios vestuvės Brunėjuje
AFP/Scanpix nuotr./Karališkosios vestuvės Brunėjuje

Į savo penkiasdešimtmečio pokylį sultonas buvo pakvietęs patį Michaelą Jacksoną, kuriam sumokėjo 17 mln. dolerių, rašo „The New York Post“. Savo asmeninį lėktuvą jis pavertė auksu ir brangakmeniais inkrustuotais rūmais. Dovanoms savo artimiesiems ir draugams sultonas iš viso ištaškė 17 mlrd. dolerių. Pavyzdžiui, savo dukrai gimtadienio proga jis įteikė avialainerį „Airbus A340“ už 100 mln. dolerių. O jo brolis Jefri dešimt metų kasdienėms išlaidoms švaistė vidutiniškai po 747 tūkst. dolerių kiekvieną dieną.

Dovanoms savo artimiesiems ir draugams sultonas iš viso ištaškė 17 mlrd. dolerių. Pavyzdžiui, savo dukrai gimtadienio proga jis įteikė avialainerį „Airbus A340“ už 100 mln. dolerių.

Apie seksualinius sultono žygius sklando legendos. Brunėjaus gyventojai apie tai nieko nežino, tačiau pasaulyje jau seniai paskelbta, kad H.Bolkiah su savo jaunesniuoju broliu turi haremą iš dešimčių nepilnamečių merginų, su kuriomis rengia ilgas valandas trunkančias nevaržomas masines orgijas. Pirmą kartą apie tai prabilta dar 1997-aisiais, kai „Mis Amerika“ titulą 1992 metais iškovojusi Shannon Marketic teisme pateikė ieškinį sultonui ir jo broliui Jefri.

Sh.Marketic tvirtino, kad jau buvo pažadėtas darbas Brunėjuje su 3 tūkst. dolerių dienos uždarbiu. Vietoje to amerikietė tapo sekso verge, buvo verčiama šokti privačiuose vakarėliuose nuo 10 val. vakaro iki 3 val. ryto. Ji būdavo pripumpuojama narkotikų, o po to su ja būdavo elgiamasi kaip su prostitute. „Už psichikos sutrikdymą, košmarus, nemigą ir kitas traumas“ moteris iš kilmingųjų brolių pareikalavo 10 mln. dolerių kompensacijos. Tačiau byla po pusantrų metų buvo numarinta: sultonas tokius kaltinimus pavadino „už žmogžudystę baisesniu nusikaltimu“, o broliai nepanoro bendrauti su teismu, prisidengdami savo diplomatiniu imunitetu.

Galbūt apie šį incidentą jau būtų visi pamiršę, bet kita amerikietė, Jillian Lauren, 2010 išleido knygą „Kelios merginos: mano gyvenimas hareme“ (Some Girls: My Life in a Harem). Šioje knygoje J.Lauren pasakoja apie gyvenimą Jefri hareme, tačiau, pasak jos, vieną kartą ji tenkino ir paties sultono seksualinius poreikius.

J.Lauren rašo, kad iš merginų, atvykusių į Brunėjų, atimami pasai ir jos nusiunčiamos į haremą. Joms neleidžiama niekur išeiti, jas nuolat seka, verčia laikytis griežtos dietos. Kiekvienai haremo merginai kas savaitę sumokama ne mažiau nei du tūkstančiai dolerių. Įprastai jos samdomos su trijų savaičių darbo sutartimis, tačiau kai kada tos sutartys pratęsiamos keleriems metams. Daugelis merginų prisipažino, kad gaudamos tokius pinigus jos niekur nenori išvykti.

Tos, kurių nepasirinkdavo naktį, galėdavo būti atvežamos į princo Jefri biurą tiesiog vidury dienos.

Daugelis merginų hareme – keturiolikmetės tailandietės arba filipinietės. Pasak J.Lauren, ištisomis naktimis liedavosi brangus alkoholis, merginos rūmuose arba 46 metrų ilgio jachtoje „Tits“ (Krūtys) ant stalų šokdavo princui ir jo draugams, kiekviena tikėdamasi, kad šią naktį princas išsirinks būtent ją. Tai galimybė tapti favorite, o favoritės apipilamos pinigais ir brangenybėmis. Tos, kurių nepasirinkdavo naktį, galėdavo būti atvežamos į princo Jefri biurą tiesiog vidury dienos.

Pasak J.Lauren, Jefri buvo gerbėjas visko, kas susiję su JAV: mašinų, drabužių, popkultūros. „Jis atsiversdavo bet kurį žurnalą ir durdavo pirštu į jam patikusios moters nuotrauką, sakydamas: „Noriu šitos arba šitos“, o po to užsisakydavo jas“, – prisimena J.Lauren.

Galiausiai sultono broliui, taip beatodairiškai leidusiam pinigus visokiausiems malonumams, teko atsakyti už iždo iššvaistymą. Hassanalas Bolkiah net kreipėsi į Londono teismą. Procesas truko dešimt metų ir jį laimėjo sultonas. Jefri buvo priverstas grąžinti dalį pinigų. Nepaisant finansinių nesutarimų, broliai išsaugojo gerus santykius ir tęsė palaidą gyvenimą.

Keliautojai į Brunėjų nesiveržia

„Visuotinės gerovės“ paveikslas šalyje ėmė eižėti 2014-aisiais, kai pasaulinė naftos kaina krito perpus. Sultono ir princo Jefri ištvirkavimus bei išlaidavimą itin negatyviai vertino jų trečiasis brolis Mohamedas. Sultonas jam įteikė ministro portfelį ir įpareigojo reformuoti ekonomiką. Tačiau Mohamedas iš iždo savo reikmėms iškrapštė du milijardus dolerių ir buvo gėdingai atstatydintas.

Su ekonomikos problemomis teko tvarkytis pačiam sultonui, pasiėmusiam šalies premjero, ekonomikos ir gynybos ministrų postus. Tenka pripažinti, kad jis kiek sumažino savo paties apetitą, o tada nusprendė rimtai užsiimti ekonomikos diversifikacija.

Sultonas aktyviai skatina privataus verslo vystymąsi, stengiasi Brunėjų paversti patraukliu Tokijo ir kitų finansinių sostinių investuotojams, taip pat mėgina į šalį pritraukti turistų. Tiesa, kol kas nė vienoje iš šių sričių didelių pergalių pasiekti nepavyko. Ypač prasti popieriai turizmo srityje. Keliautojus atbaido tai, kad šalyje nėra naktinių klubų, o alkoholis yra uždraustas.

Susidūręs su ekonomikos problemomis sultonas, pats niekada nepasižymėjęs pamaldumu, suvokė, kad jeigu pavaldinių lojalumo nebeįmanoma išlaikyti pinigais, galima pamėginti įdiegti jiems kuklumą ir dievobaimingumą.

Šalyje buvo pradėtas islamizacijos procesas, įvesta šariato teisė. Visos musulmoniškos šeimos buvo įpareigotos savo vaikus leisti į religines mokyklas. Už penktadienio pamaldų praleidimą, nėštumą nesusituokus, nenorą nešioti hidžabą, nemusulmonių auklių samdymą, alkoholio vartojimą, valgymą ir gėrimą viešose vietose ramadano metu, vagystes, homoseksualizmą skiriamos baudos, kalėjimo bausmės, taikomas galūnių amputavimas, viešas išplakimas ar net užmėtymas akmenimis, rašo „The New York Post“. Kitų konfesijų atstovai (jų sultonate yra apie 30 proc.) taip pat susidūrė su apribojimais: jiems uždrausta ištarti žodį „Alachas“ ir aptarinėti tikėjimo klausimus.

2015-aisiais Kalėdų išvakarėse krikščionims ir musulmonams buvo uždrausta viešumoje rodytis su Kalėdų senelio kepurėmis. Pažeidėjai buvo baudžiami 15 tūkst. dolerių baudomis arba įkalinami penkeriems metams.

2015-aisiais Kalėdų išvakarėse krikščionims ir musulmonams buvo uždrausta viešumoje rodytis su Kalėdų senelio kepurėmis. Pažeidėjai buvo baudžiami 15 tūkst. dolerių baudomis arba įkalinami penkeriems metams. Vis dėlto sultono pavaldiniai į naujus griežtus draudimus sureagavo supratingai, tuo labiau kad pats monarchas paaiškino: „Islamas – tai skydas prieš globalizaciją.“

Apie tai, kad pats sultonas ir jo šeima pažeidinėja daugelį tų pačių įstatymų, žino retas Brunėjaus gyventojas. Visas žiniasklaidos priemones šalyje kontroliuoja sultonas. Jo paliepimu bet kuri iš jų gali būti uždaryta bet kurią sekundę. Prieigą prie interneto turi tik 60 proc. Brunėjaus gyventojų, o ir pats internetas griežtai cenzūruojamas. 2013 metais nepriklausomi žurnalistai iš „Freedom House“ paskelbė kelis nemalonius faktus apie sultoną. Brunėjus juos įvertino kaip „melagingus ir šlykščius“, o patys žurnalistai buvo nubausti trejų metų kalėjimo bausmėmis.

Kol palaimingos nežinomybės apimti Hassanalo Bolkiah pavaldiniai mokosi Korano surų ir ajatų, o jis pats smaginasi su nepilnametėmis merginomis, Brunėjaus stabilumas senka barelis po barelio. Ekspertų vertinimu, 2035-aisiais Brunėjaus naftos atsargos gali visiškai išsekti, ir sultonatas tą pačią valandą subankrutuos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min