TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Budelis atvyksta į namus

Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Kinai ėmė kūrybiškai taikyti mirties bausmę. Jei nusikaltėlis gyvena nuošalioje gyvenvietėje, budelis atvažiuoja į namus.

Mažuose Kinijos miesteliuose ir kaimuose teismai iškviečia budelį ir medikų brigadą, kad šie įvykdytų mirties bausmę nuteistajam. Kinijos valdžia teigia, kad toks bausmės vykdymo būdas daug labiau baugina potencialius nusikaltėlius.

Budeliai atvyksta autobusais, kuriuos gamina bendrovė „Jinguan Auto“, tiekianti Kinijos rinkai greitosios pagalbos automobilius, policijos furgonus ir šarvuotus limuzinus.

Vienam pirmųjų dar 2004 metais mirties bausmė atvažiavusiame autobuse buvo įvykdyta Zhang Shiqiangui, pramintam „9 pirštų velniu“. Rankos piršto jis neteko būdamas 13 metų, nes tėvas taip jį nubaudė už vagystę. Tai nepastūmėjo vaikino grįžti į doros kelią ir po 25 metų Z.Shiqiangui buvo nuteistas mirti už nužudymą ir išprievartavimą.

Mirties autobusas

Budeliai atvyksta autobusais, kuriuos gamina bendrovė „Jinguan Auto“, tiekianti Kinijos rinkai greitosios pagalbos automobilius, policijos furgonus ir šarvuotus limuzinus. „Mes pastebėjome, kad atsirado mirties bausmės vykdymo automobilių paklausa, todėl tokį ir suprojektavome. Paskui pristatėme jį vyriausybei, kad pritartų jo gamybai. Juk tokias procedūras būtina atlikti“, – sakė bendrovės atstovas Zhangas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Bausmės mašina – tai modifikuotas 7 metrų ilgio ir 17 vietų mikroautobusas, iš išorės niekuo nesiskiriantis nuo kitų tokio tipo automobilių. „Jinguan Auto“ bendrovė siekia sudominti tokiais autobusais ir užsienio valstybes, todėl jų pagaminama vis daugiau.

Autobuse nuteistasis paguldomas ant neštuvų, prie jų pririšamos jo rankos bei kojos ir jam suleidžiamas įvairių nuodų mišinys. Autobuse įrengta ir vaizdo sistema, kad pareigūnai galėtų stebėti, ar mirties bausmė vykdoma laikantis visų nustatytų taisyklių.

Anksčiau Kinijoje nuteistiesiems dažniausiai būdavo šaunama į pakaušį. Kadangi mirties bausme daugiausia nubaudžiami narkotikų prekeiviai, budeliai bijojo dėl fontanu ištryškusio kraujo neužsikrėsti AIDS. Be to, jie turėdavo avėti guminius botus, nes kartais, kol žmogus mirdavo, tekdavo šauti kelis kartus ir kraujo būdavo labai daug. „Mirtina injekcija sumažina nuteistojo skausmą. Tai humaniškesnis mirties būdas“, – aiškina Šiaurės universiteto Teisės fakulteto profesorius Mou Ruijinas.

Dabar mirtinos injekcijos jau naudojamos visose Kinijos provincijose. Be to, pakeitus mirties bausmės vykdymo būdą, lengviau išimti iš nubaustųjų vidaus organus, kurie vėliau persodinami jų laukiantiems ligoniams – gydytojai nedelsdami juos išpjauna ir tuoj pat nugabena į klinikas. Pasaulyje tokie kinų veiksmai sulaukia daug kritikos, nes laikomi nehumaniškais. Dabar jau ir Kinijos valdžia reikalauja, kad pats nuteistasis arba jo šeimos nariai duotų sutikimą panaudoti jo organus transplantacijai.

Žmogaus teises ginančios organizacijos „Amnesty International“ duomenimis, per savaitę Kinijoje mirtimi nubaudžiami 9 žmonės.

Kinija dažniausiai baudžia mirtimi

Kinija užima pirmą vietą pasaulyje pagal mirties bausmių įvykdymo skaičių – tai daroma kone kasdien. Žmogaus teises ginančios organizacijos „Amnesty International“ duomenimis, per savaitę Kinijoje mirtimi nubaudžiami 9 žmonės. Tačiau ir toks tempas jau laikomas nedideliu, nes per savaitę Kinijoje mirties bausmė paskelbiama 35 nuteistiesiems, t. y. 4 kartus daugiau. Kinijoje mirties bausmė skiriama ir už korupciją bei vengimą mokėti mokesčius – iš viso už 68 rūšių nusikaltimus.

Pernai pasaulyje buvo įvykdyta 2400 mirties bausmių – iš jų daugiau kaip 1700 Kinijoje. Tačiau Pekino valdžia nepateikia oficialios mirties bausmių statistikos. Taip pat elgiasi ir Iranas, Saudo Arabija, Pakistanas ir Irakas, kur daugiausia žmonių nubaudžiama mirties bausme. Duomenis iš šių valstybių surenkami iš žurnalistų ir žmogaus teises ginančių organizacijų, besiremiančių vyriausybine informacija.

„Amnesty International“ raporte teigiama, kad pasaulyje mirties bausmių vis daugėja. Pernai buvo įvykdyta beveik 2390 egzekucijų, t. y. 1252 daugiau nei 2007 metais. Be to, praėjusiais metais mirties bausmė buvo panaikinta Argentinoje ir Uzbekistane.

Optimizmo teikia tik faktas, kad mirties bausmių mažėja Jungtinėse Valstijose. 2008 metais ji įvykdyta tik 37 nusikaltėliams. Tai pats mažiausias skaičius nuo 1994 metų. Europoje mirties bausmė taikoma tik Baltarusijoje, kur pernai tokiu būdu į kitą pasaulį buvo pasiųsti 4 žmonės.

Į juodąjį „Amnesty International“ sąrašą pateko ir dvi Afrikos valstybės – Bostvana ir Sudanas. Organizacija taip pat pasmerkė ir Liberiją, kuri elgiasi priešingai pasaulinei mirties bausmių mažinimo tendencijai. Liberijoje mirties bausme baudžiami teroristai, kriminaliniai nusikaltėliai ir žmonių grobikai.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min