Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 25d. 22:22

Budistas ekstremistas vienuolis iš Mianmaro JT pasiuntinę išvadino kekše

Ashinas Wirathu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ashinas Wirathu

Ultranacionalistas vienuolis Ashinas Wirathu Jungtinių Tautų įgaliotąją pasiuntinę Mianmare išvadino kekše ir kale – po to, kai ji paprieštaravo naujiems diskriminaciniams įstatymams , rašo „Vice News“.

„Seksistinė ir įžeidžianti A.Wirathu kalba yra visiškai nepriimtina“, – pareiškė JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al-Husseinas. Budistų vienuolis savo tiradą paleido paskutinę Yanghee Lee vizito Mianmare dieną. 10 dienų ji šalyje vertino žmogaus teisių padėtį ir skatino Rohingya mažumos integraciją. 

Nemanyk, kad esi gerbiamas asmuo tik todėl, kad turi postą JT. Mūsų šalyje tu esi paprasčiausia kekšė, – pareiškė jis.

Didžiajai daliai iš 800 tūkst. Rohingya mažumos atstovų neleidžiama gauti Mianmaro pilietybės, jie vadinami nelegalais bengalais imigrantais, yra persekiojami dėl etniškumo ir religijos. Daugelis šių musulmonų priversti bėgti iš šalies.

Y.Lee savo vizito metu nepritarė siūlomiems naujiems įstatymams, susijusiems su rase ir religija. Jos teigimu, jie tik dar labiau marginalizuos Rohingya mažumą. Šalyje norima teisiškai nustatyti, kad santuokos tarp skirtingų religijų asmenų būtų draudžiamos, ribojama religijos keitimai ir gimstamumas. Y.Lee pabrėžė, kad priėmęs tokius įstatymus Mianmaras žengtų milžinišką žingsnį atgal nuo demokratinių reformų.

Racionalios kritikos nepakentęs A.Wirathu viešai užsipuolė JT pasiuntinę. „Nemanyk, kad esi gerbiamas asmuo tik todėl, kad turi postą JT. Mūsų šalyje tu esi paprasčiausia kekšė“, – pareiškė jis surengtame mitinge, kuriame dalyvavo apie 500 vienuolių. Jis taip pat plūdosi, kad „ši kalė negali būti gerbiama“.

VIDEO: Budistas-ekstremistas vienuolis iš Mianmaro JT pasiuntinę išvadino kekše

Vėliau jis savo žodžių neišsižadėjo. AFP naujienų agentūrai sakė, kad tai buvo stipriausi žodžiai, kokius tuomet sugalvojo, todėl juos ir pavartojo. „Jeigu būčiau sugalvojęs dar stipresnių, būčiau pasakęs juos. Tai – niekas, palyginus su tuo, ką ji padarė mūsų šaliai“, – aiškino vienuolis.

A.Wirathu yra ultranacionalistinio ir antiislamistinio judėjimo 969 dvasinis lyderis. Jis 9 metus yra praleidęs kalėjime po to, kai 2003 m. buvo nuteistas už religinės nesantaikos kurstymą.

Budizmo mokslininkės Mahindos Deegalle teigimu, šioje religijoje net galvojimas apie smurtą yra laikomas nepriimtinu. 

Europos Rohingya taryba išplatino pareiškimą, kuriame tarptautinę bendruomenę ir Mianmaro valdžią ragina imtis veiksmų dėl tokių A.Wirathu komentarų. 

Mianmaro Informacijos ministras Ye Htutas kreipėsi į šalies Religinių reikalų ministeriją, kad ši pradėtų tyrimą dėl vienuolio kalbų. „Asmeniškai aš manau, kad budistų vienuoliai ar bet kokie kiti religiniai vadovai turėtų sakyti kalbas, kuriose būtų reiškiama užuojauta, meilė, empatija ir etika“, – sakė jis.

A.Wirathu pasmerkė ir budistai. „Pati pirmoji iš daugelio budistų vienuolių taisyklių yra priesakas prieš smurtą, kuris yra ir žodinis“, – „Vice News“ sakė „New Buddha Way“ įkūrėjas Geoffas Huntas. Jis pridūrė, kad vienuoliai itin retai nepaklūsta griežtam budizmo etikos kodeksui, o jeigu taip padaro, jiems gresia išmetimas iš vienuolių.

Budizmo mokslininkės Mahindos Deegalle teigimu, šioje religijoje net galvojimas apie smurtą yra laikomas nepriimtinu. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min