Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 24d. 15:59

Bulgarija apkaltino šnipinėjimu dar du Rusijos diplomatus

Bulgarijos vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Bulgarijos vėliava

Bulgarijos prokurorai penktadienį pranešė, kad dar du Rusijos diplomatai šnipinėjo šią Europos Sąjungos narę, nepraėjus nė trims mėnesiams po kito rusų pasiuntinio išsiuntimo dėl panašių kaltinimų.

Generalinės prokuratūros pranešime sakom,a, kad šie asmenys - Rusijos ambasados Sofijoje konsulinių paslaugų skyriaus pirmasis sekretorius ir Rusijos prekybos atstovybės diplomatas – rinko „informaciją, sudarančią valstybės paslaptį, siekiant perduoti ją užsienio valstybei ar organizacijai“.

Pirmasis sekretorius nuo 2017 metų ir pastarojo laiko rinko informaciją apie „rinkimų mechanizmus šalyje“, o prekybos pareigūnas nuo 2018-ųjų rinko jautrią informaciją apie „šalies energetikos sektorių ir energetinį saugumą“, pažymėjo prokuratūra.

Kadangi abiem rusams taikoma diplomatinė neliečiamybė, prokurorai jiems pateikti tiesioginių kaltinimų negalėjo.

Tyrimai šių asmenų atžvilgiu buvo sustabdyti, o jų medžiaga ir išvados perduotos Užsienio reikalų ministerijai.

„Imsimės veiksmų, tikriausiai paskelbdami juos nepageidaujamais asmenimis“, – tuojau po prokuratūros pranešimo žurnalistams sakė užsienio reikalų ministrė Ekaterina Zaharijeva.

„Vėlai vakare bus iškviestas Rusijos ambasadorius“, – pridūrė ji.

Jeigu URM palieps šiems diplomatams išvykti, toks žingsnis bus jau antras per pastaruosius mėnesius.

Spalį Bulgarija išsiuntė Rusijos ambasados pirmąjį sekretorių, išsiaiškinus, kad jis „vykdė žvalgybos veiklą, reguliariai rengdamas konspiracinius susitikimus“ su Bulgarijos pareigūnais, turinčiais teisę dirbti su įslaptinta informacija, susijusia su jų šalimi, Europos Sąjunga ir NATO.

Bulgarija, buvusi Maskvos vadovautos Varšuvos sutarties bloko valstybė, po komunistinio režimo griūties 1989 metais išsaugojo glaudžius kultūrinius, istorinius ir ekonominius ryšius su Rusija.

Ši NATO ir ES narė atsisakė išsiųsti Rusijos diplomatų dėl buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje kovine chemine medžiaga 2018 metų kovą.

Tuo tarpu ketvirtadienį Sofija apkaltino tris Rusijos piliečius pasikėsinimu 2015 metais Sofijoje kėsinusis nunuodyti ginklų pramonės verslininką Emilijaną Gebrevą, jo sūnų ir jo įmonės direktorių. Ši byla siejama su S. Skripalio apnuodijimu Jungtinėje Karalystėje.

Praėjusių metų vasarį žurnalistinių tyrimų tinklapis „Bellingcat“ įvardijo galimą trečią įtariamąjį Solsberio byloje – aukšto rango Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pareigūną Denisą Viačeslavovičių Sergejevą.

„Bellingcat“ teigimu, D. Sergejevas, naudodamas suklastotą Rusijos pasą, įvažiavo į Didžiąją Britaniją dvi dienos iki atakos prieš S. Skripalį ir jo dukterį Juliją.

Portalo žiniomis, D.Sergejevas taip pat lankėsi Bulgarijoje 2015 metų vasario ir balandžio mėnesiais, o antrasis jo vizitas baigėsi tą pačią dieną, kai E.Gebrevas susmuko priimdamas svečius Sofijoje ir buvo ištiktas komos.

Verslininko sūnus ir vienas jo įmonės vadovų taip pat buvo gydomi pasireiškus apsinuodijimo simptomams; visi trys vėliau atsigavo.

Pasak JK mokslininkų, Skripaliai buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta medžiaga „Novičiok“, vos nepareikalavusia jų gyvybių.

E.Gebrevas pernai vasarį pareiškė, kad jis buvo apnuodytas „Novičiok“ panašia medžiaga, tačiau verslininko užsakymu laboratorijai Suomijoje išanalizavus jo šlapimo mėginį paaiškėjo, kad buvo panaudotas pesticidas ar kita nežinoma medžiaga.

Žiniasklaida pranešė, kad E. Gebrevas galėjo tapti taikiniu, nes jo įmonė esą užsitraukė įtakingų rusų ir jų sąjungininkų Bulgarijoje nemalonę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min