Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 7d. 15:10

Buvęs aukštas britų specialiųjų pajėgų karininkas Afganistaną prilygino Vietnamo karui

Vis daugiau britų karių šitaip grįžta iš karo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vis daugiau britų karių šitaip grįžta iš karo

Karinė operacija Afganistane yra „nieko verta" ir jau pradeda panašėti į Vietnamo karą, teigia buvęs britų specialiųjų pajėgų majoras Sebastianas Morley, kurio žodžius perduoda BBC.

Kalbėdamas su Daily Telegraph žurnalistais, buvęs aukštas SAS (The Special Air Service - britų kariuomenės specialiosios pajėgos, parengtos vykdyti ypač sudėtingas karines užduotis) karininkas S.Morley pareiškė, kad vyriausybės „rankos suteptos krauju" dėl „bereikalingos" keturių kareivių žūties.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Bryant
Sarah Bryant

Majoras S.Morley iš SAS vadovo pareigų atsistatydino 2008 m. birželį po to, kai automobiliui užvažiavus ant minos Afganistane žuvo kapralė Sarah Bryant ir dar trys britų kariai. Kapralė S.Bryant buvo pirmoji ir kol kas vienintelė moteris britų kariuomenėje, žuvusi Afganistane vykstant kariniams veiksmams. Prieštankinė mina, nusinešusi jos gyvybę, sprogo Helmando provincijoje, kuri ribojasi su Lietuvos atsakomybės zonoje esančia Goro provincija.

Per incidentą, per kurį žuvo S.Bryant, dar vienas karys buvo sužalotas. 26 m. kapralė armijoje tarnavo nuo 2002 m. sausio. Kurį laiką tarnavusi Irake, ji buvo pasiųsta į Afganistaną ir praėjus trims mėnesiams nuo atvykimo, žuvo.

Keturiasdešimtmetis majoras S.Morley pirmą kartą kalbėdamas viešai po atsistatydinimo leido sau griežtai kritikuoti vykstančią karinę kampaniją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Bryant Afganistane
Sarah Bryant Afganistane

„Tai vis labiau pradeda panašėti į Vietnamo karą. Mes savo kontrolėje išlaikome tik nedidelius plotus Helmande ir labai smarkiai apsigauname, jei manome, kad mūsų įtaka siekia toliau, nei 500 metrų už mūsų saugomų bazių ribų, – žodžių nerinko S.Morley. – Mes išvykstame į operacijas, pasikumščiuojame su Talibano kovotojais ir vėl grįžtame į savo bazę gerti arbatos. Savo pozicijų mes neįtvirtiname".

Kalbėdamas apie britų kariuomenės Afganistane naudojamus visureigius Land Rover, majoras teigia, kad jie yra nesaugūs, todėl kariams ir toliau važinėjant su jais, Jungtinė Karalystė sulauks dar daugiau aukų.

„Gynybos ministerijai aš šitą dalyką kartojau nuolat. Sakiau, kad mūsų laukia bereikalingos aukos, jei nepradėsime naudoti saugios įrangos. Tačiau mano perspėjimai buvo ignoruojami. Todėl aš ir tvirtinu, kad mūsų valdžios rankos yra suteptos krauju, – sakė S.Morley. – Mūsų kariai nenaudoja kitų transporto priemonių. Paprasta tiesa yra ta, kad šie automobiliai nėra tinkamai apsaugoti. Todėl mus vis pasiekia žinios apie bereikalingas aukas".

BBC atkreipia dėmesį į tai, kad JAV sprendimas į Afganistaną pasiųsti papildomai 17 tūkst. karių rodo, jog situacija šioje šalyje iš tiesų yra įtempta ir sunkiai kontroliuojama. Todėl išspręsti Afganistano problemoms reikia naujos strategijos.

„Stebima pažanga"

Didžiosios Britanijos Gynybos ministerijos atstovas spaudai pripažino, kad kai kuri karių naudojama įranga iš tiesų galėjo neatitikti kai kurių būtinų saugumo reikalavimų. Tačiau jis pridūrė, kad šarvuoti automobiliai ir naujos technologijos jau tiekiamos į Afganistaną. Juolab, kad papildomai atvykstant JAV kariams į šią šalį, kovos su talibais gali suaktyvėti.

"Tai yra tiesa, kad tokiame plote, kokį užima Helmando provincija, mes galime kontroliuoti tik tam tikrą plotą teritorijos, – teigia Gynybos ministerijos atstovas spaudai. – Tačiau tai nereiškia, kad nėra jokios pažangos. Ji yra. Saugumo situacija yra suvaldoma priklausomai nuo karių veiksmų ir, tai yra svarbiausia, vietos gyventojų nuotaikų".

Pateikiamas žuvusių karių sąrašas

BBC greta griežtų S.Morley pareiškimų pateikia ir Afganistane žuvusių britų karių sąrašą. Nuo 2001 m., kai prasidėjo Afganistano kampanija, iki šeštadienio (2009.03.07), šioje kalnuotoje šalyje jau žuvo 149 britų kariai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistane žuvusios kapralės laidotuvės
Afganistane žuvusios kapralės laidotuvės

Iš viso, organizacijos iCasualties duomenimis, Afganistane nuo 2001 m. jau žuvo 1095 NATO ir partnerių kariai. Daugiausiai nuostolių patyrė JAV – per visą karinės kampanijos laiką čia jau žuvo 661 karys.

Kruviniausi Afganistane buvo 2008 m. – 294 žuvę kariai. Šiemet Afganistane jau žuvo 52 vakariečiai kariai.

Žuvusiuosius koalicijos karius šimtais skaičiuoti pradėta nuo 2005 m. Tada per metus žuvo 130 koalicijos karių. Vėliau kiekvienais metais situacija tik blogėjo. 2006 m. Afganistane žuvo 191 koalicijos karys, 2007 m. – jau 232 kariai, 2008 m. – 294 kariai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vis daugiau britų karių šitaip grįžta iš karo
Vis daugiau britų karių šitaip grįžta iš karo

Palyginimui, 2001 m., kai prasidėjo NATO operacija Afganistane, čia žuvo 12 karių. Visi jie buvo amerikiečiai.

Afganistane yra žuvęs ir vienas Lietuvos karys. 2008 m. gegužės 22 d. per lietuvių stovyklos užpuolimą kulka pakirto 35 m. seržantą Arūną Jarmalavičių.

Vieno kario Afganistane yra netekusi ir Latvija, Estijos nuostoliai didesni – trys žuvę kariai.

Beje, Helmando provincijoje kartu su britais tarnauja ir nedidelis Estijos karių kontingentas. Su Helmandu besiribojančioje Kandaharo provincijoje, kuri laikoma Talibano citadele, slaptas užduotis atlieka ir Lietuvos specialiųjų pajėgų kariai. Karių skaičius ir atliekamos užduotys yra prilyginami valstybės paslapčiai, todėl neskelbtini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min