Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 05 18 /11:22

Buvęs FTB vadovas R.Muelleris vadovaus tyrimui dėl D.Trumpo rinkimų komandos ir Rusijos ryšių

Buvusiam JAV Federalinio tyrimų biuro direktoriui trečiadienį buvo pavesta vadovauti išplėstam tyrimui, kurio metu aiškinamasi, ar Donaldo Trumpo rinkimų komandos nariai buvo susimokę su Rusija bandant padidinti jo šansus laimėti 2016 metais vykusius prezidento rinkimus.
FTB direktorius Robertas Muelleris
Robertas Muelleris vadovaus tyrimui dėl D.Trumpo rinkimų komandos ir Rusijos ryšių / „Scanpix“ nuotr.

D.Trumpas į tai reagavo dar kartą paneigdamas bet kokius savo ryšius su Maskva, tačiau plačius įgaliojimus turinčio specialaus prokuroro paskyrimas drastiškai didina statymus šioje krizėje, dėl kurios gali būti paralyžiuota prezidento institucija.

Prezidentas respublikonas, kuriam nesiseka paneigti įtarimų, kad tapti Baltųjų rūmų šeimininku jam padėjo Rusija, kaltinamas tuo, jog bando blokuoti šį tyrimą, nusprendęs iš pareigų atleisti FTB vadovą Jamesą Comey.

Spaudžiamas užtikrinti Kongresą ir visuomenę, kad tyrimas dėl Rusijos bus toliau netrukdomai tęsiamas, generalinio prokuroro pavaduotojas Rodas Rosensteinas jo vairą perdavė Robertui Muelleriui – itin gerbiamam teisininkui, kuris po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų dešimtmetį vadovavo FTB.

X02988/Rodas Rosensteinas
X02988/Rodas Rosensteinas

„Atsižvelgiant į unikalias aplinkybes, viešasis interesas reikalauja, kad pavesčiau vadovauti šiam tyrimui asmenį, kuris yra nepriklausomas nuo įprastos pavaldumo grandinės”, – rašoma R.Rosensteino paskelbtame pareiškime.

R.Rosensteinas: „Atsižvelgiant į unikalias aplinkybes, viešasis interesas reikalauja, kad pavesčiau vadovauti šiam tyrimui asmeniui, kuris yra nepriklausomas nuo įprastos pavaldumo grandinės.”

72 metų R.Muelleris, Niujorke gimęs Vietnamo karo veteranas, yra pelnęs griežto įstatymų sergėtojo, kuris kartą netgi pasipriešino prezidentui, reputaciją.

Jis vadovaus FTB vykdomam tyrimui dėl „Rusijos vyriausybės pastangų paveikti 2016 metų prezidento rinkimus ir su tuo susijusių reikalų“ ir turės įgaliojimus vykdyti baudžiamąjį persekiojimą už nusikaltimus, išaiškintus tyrimo metu.

D.Trumpo reakcijos ilgai laukti nereikėjo, nors konkrečiai R.Muellerio paskyrimo jis nekomentavo.

„Daug kartų sakiau, kad nuodugnus tyrimas patvirtins tai, ką mes jau žinome – mano rinkimų komanda nebuvo susimokiusi su jokiais užsienio subjektais“, – nurodė jis savo trumpame pareiškime.

„Nekantrauju, kad šis reikalas greičiau baigtųsi“, – pridūrė D.Trumpas.

Nepriklausomas nuo pavaldumo grandinės

R.Muelleris vadovauti tyrimui buvo paskirtas Vašingtone verdant aistroms dėl D.Trumpą užgriuvusios kaltinimų lavinos, įskaitant naujausius pranešimus, kad jis Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete pasidalijo su Rusijos pareigūnais slapta žvalgybine informacija.

Kongrese imta garsiai reikalauti atlikti nepriklausomą tyrimą dėl galimų D.Trumpo rinkimų komandos ryšių su Maskva, kurią JAV žvalgybos vadovai viešai kaltina bandžius paveikti prezidento rinkimų rezultatus respublikono naudai.

„Mums reikia faktų“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Paulas Ryanas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Ryanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Ryanas

Specialus prokuroras turi įgaliojimus vykdyti tyrimą savarankiškai, jis nepavaldus Teisingumo departamentui ir pats renkasi savo darbuotojus.

Specialus prokuroras neturi konsultuotis su generaliniu prokuroru ar jo pavaduotoju, taip pat neturi teikti jiems informacijos apie tyrimo eigą.

Specialus prokuroras neturi konsultuotis su generaliniu prokuroru ar jo pavaduotoju, taip pat neturi teikti jiems informacijos apie tyrimo eigą.

R.Muelleriui paversta ištirti, ar būta „kokių nors ryšių ir/ar koordinavimo tarp Rusijos vyriausybės ir asmenų, kurie buvo susiję su prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanija“.

R.Rosensteinas sprendimą paskirti specialų prokurorą priėmė praėjus savaitei po to, kai D.Trumpas atleido J.Comey, kuris nuo pernai liepos prižiūrėjo FTB tyrimą dėl Rusijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FTB direktorius Jamesas Comey
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FTB direktorius Jamesas Comey

R.Rosensteinas atliko svarbų vaidmenį FTB direktoriaus atleidimo procese. Generalinio prokuroro pavaduotojas parengė tarnybinį pranešimą, kuriame buvo kritikuojama tai, kaip J.Comey vadovauja tyrimui dėl buvusios D.Trumpo varžovės rinkimuose Hillary Clinton elektroninio pašto sistemų naudojimo. Tai tapo pretekstu Baltiesiems rūmams jį atleisti ir iškėlė klausimų dėl R.Rosensteino galimybių išlikti politiškai nepriklausomam.

R.Rosensteino viršininkui, generaliniam prokurorui Jeffui Sessionsui pačiam teko nusišalinti nuo visų su Rusija susijusių tyrimų dėl neatskleistų kontaktų su Maskvos ambasadoriumi Vašingtone Sergejumi Kisliaku.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas

„Puikus pasirinkimas“

D.Trumpas griežtai atmeta bet kokias prielaidas apie galimą jo rinkimų komandos susimokymą su Maskva ir vadina jas „išgalvotomis naujienomis“ (ang. fake news).

Trečiadienį prezidentas skundėsi, kad su jokiu JAV prezidentu nebuvo elgiamasi taip nesąžiningai kaip su juo.

Trečiadienį prezidentas skundėsi, kad su jokiu JAV prezidentu nebuvo elgiamasi taip nesąžiningai kaip su juo.

Tačiau raginimai tyrimą dėl Rusijos pavesti nepriklausomam prokurorui sustiprėjo, kai šią savaitę buvo pranešta, kad D.Trumpas ragino J.Comey nutraukti FTB tyrimą dėl Michaelo Flynno – buvusio jo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais. Prezidentui teko atleisti M.Flynną, kai paaiškėjo, kad jis nepateikė visos informacijos apie savo kontaktus su Rusijos ambasadoriumi Vašingtone, su kuriuo bendravo prieš D.Trumpo atėjimą į valdžią.

Nors Baltieji rūmai kategoriškai paneigė, kad J.Comey buvo daromas spaudimas, D.Trumpas sulaukė kaltinimų dėl trukdymo teisingumui.

„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Flynnas
„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Flynnas

Tikriausiai sukrėstos pastarųjų įvykių, kelios Kongreso komisijos pareikalavo, kad FTB ir Baltieji rūmai pateiktų visą medžiagą, susijusią su J.Comey, kuris buvo iškviestas duoti parodymų Senato žvalgybos komitete ir Atstovų Rūmų valstybės valdymo priežiūros komitete.

Senato lyderis Mitchas McConnellas pabrėžė, jog R.Muellerio paskyrimas „patvirtina, kad tyrimas dėl Rusijos kišimosi į mūsų rinkimus bus tęsiamas“; be to, toliau bus vykdomas ir Senato komiteto atliekamas tyrimas.

R.Muellerio paskyrimas buvo teigiamai įvertintas abiejose politinio spektro pusėse.

X01909/Chuckas Schumeras
X01909/Chuckas Schumeras

2001–2013 metais FTB vadovavusiam R.Muelleriui teko dirbti tiek su respublikonų, tiek su demokratų administracijomis. Jis vadovavo didžiulio biurokratinio aparato, kaltinto dėl dingusių įkalčių, kurie esą galėjo užkirsti kelią Rugsėjo 11-osios atakoms, pertvarkai ir pelnė didelę abiejų politinių partijų pagarbą.

„R.Muelleris yra puikus pasirinkimas. Nepriekaištinga reputacija. Turėtų sulaukti didžiulio palaikymo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė kongresmenas respublikonas Jasonas Chaffetzas, vadovaujantis Atstovų Rūmų Priežiūros ir valdymo reformų komitetui.

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad R.Rosensteinas „pasielgė teisingai“, paskirdamas R.Muellerį.

„Dabar kur kas labiau tikiu, kad tyrimas seks faktais, kur jie bevestų“, – pabrėžė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius