Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvęs JAV šnipas Edwardas Snowdenas apmulkino pasaulį savo mįslinga kelione į Kubą

Edwardas Snowdenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Edwardas Snowdenas
Šaltinis: BNS
0
A A

Per 12 valandų trukusį Rusijos oro bendrovės "Aeroflot" skrydį iš Maskvos į Havaną vieta prie lėktuvo iliuminatoriaus liko tuščia - laukianti keleivio, kuris taip ir nepasirodė.

Kaip rodo „Aeroflot“ įrašais, tas krėslas buvo skirtas JAV žvalgybos paslaptis paviešinusiam bėgliui Edwardui Snowdenui, kuris, kaip teigiama, ketino prašytis prieglobsčio Pietų Amerikoje.

Tačiau įvykiams susiklosčius tarsi Holivudo filmo apie šnipus scenarijuje, pagrindinis šio incidento veikėjas nepasirodė, o antrojo plano aktoriams – dešimtims žurnalistų, įskaitant naujienų agentūros AFP korespondentus, susigrūdusius į tą lėktuvą – beliko vaikytis šešėlius.

Galų gale žurnalistams, nukeliavusiems į kitą pasaulio pusę, netapo aiškiau, kur dabar yra E.Snowdenas.

„Jaučiu, kad visi dalyvaujame kažkokiame grandioziniame šnipinėjimo sąmoksle, – sakė Rusijos radijo “Golos Rossii„ žurnalistė Olga Denisova. – Faktas, kad mes jo nematome dvi dienas, reiškia, kad jam teikiamas geras palaikymas.“

Pati Maskva antradienį kategoriškai paneigė esanti kaip nors susijusi su bėglio planais ir atmetė Vašingtono kaltinimus, kad Rusijos pareigūnai suteikė jam pagalbą.

„Mes jokiu būdu nesame susiję nei su ponu Snowdenu, jo santykiais su JAV teisingumu, nei su jo judėjimu po pasaulį“, – Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė per spaudos konferenciją.

Pasak jo, E.Snowdenas „nekirto Rusijos sienos“. S.Lavrovas taip pat pasmerkė „nepagrįstus ir nepriimtinus“ kaltinimus Rusijai dėl to amerikiečio dingimo.

Sekmadienį atskridęs į Maskvą iš Honkongo, E.Snowdenas ir jo asistentė teisės klausimams Sarah Harrison (Sara Harison) užsiregistravo pirmadienio skrydžiui į Havaną reisu   SU-150, rodo „Aeroflot“ įrašai, su kuriais susipažino AFP.

E.Snowdenui buvo skirta vieta 17A, o S.Harrison – 17C. Tačiau pasibaigus keleivių laipinimui ir pasigirdus paskutiniams pranešimams, ši pora taip ir nepasirodė.

Tik kai buvo užtrenktos sunkios lainerio „Airbus 330“ durys, kelios dešimtys žurnalistų, nusipirkusių 2 tūkst. dolerių (5,25 tūkst. litų) vertės bilietus skrydžiui pirmyn ir atgal lėktuvu, kuriuo turėjo skristi E.Snowdenas, suvokė, jog jie veltui sugaiš 12 valandų kelionei į Kubą.

Keleiviai į šį lėktuvą buvo laipinami laikantis sugriežtintų saugumo priemonių, tačiau dauguma eilinių keleivių atrodė nieko nenutuokiantys apie jų akivaizdoje besivystančią šnipinėjimo dramą.

Daugelis tikėjosi, kad E.Snowdenas bus paskutinysis į lėktuvą įlaipintas keleivis. Keli reporteriai kaip vanagai stebėjo pagrindinį įėjimą, ignoruodami įgulos narių prašymus užimti savo vietas ir neužtverti koridoriaus.

„Laukiame dar septynių keleivių“, – sakė įgulos nariai. Po kelių minučių dar neatvykusių sumažėjo iki trijų. Galiausiai į lėktuvą įsėdo visi keleiviai, išskyrus E.Snowdeną ir jo palydovę.

Kai kurie žurnalistai neprarado vilties, spėliodami, kad E.Snowdenas gali būti įlaipintas per kitą įėjimą tiesiai nuo oro uosto tako, o kiti kėlė prielaidą, jog jis buvo paslėptas pilotų kabinoje.

Lėktuvas pakilo apie 30 min. vėliau nei planuota. Tuomet daugelis suvokė, kad E.Snowdenas galėjo visiškai neketinti skristi tuo laineriu.

„Manau, jis būtų buvęs visiškai kvailys, jeigu būtų skridęs. Patys matot, koks čia šurmulys“, – sakė stiuardesė Jelena, ruošdamasi dalyti šampano taures verslo klasės keleiviams.

„Būčiau pasielgusi lygiai taip pat“, – pridūrė ji.

Tačiau netgi nepasirodžius nekantriai lauktiems keleiviams, abi tuščios vietos 17-oje eilėje traukė smalsius žvilgsnius. Dažnai girdėjosi fotoaparatų spragsėjimas, reporteriams darant nuotraukas.

Tačiau praėjus pirmajam jauduliui, iki pat nusileidimo Havanoje pirmadienį 23 val. vietos (antradienį 6 val. Lietuvos) laiku, skrydžio atmosfera atrodė lygiai tokia pati, kaip ir bet kurį kitą tolimą reisą.

E.Snowdeno buvimo vietą paslaptis gaubė nuo sekmadienio, kai jis atvyko į Maskvą iš Honkongo.

Daugelis tikėjosi, kad jis planuoja keliauti į Lotynų Ameriką ir nakvos oro uosto viešbutyje, tačiau viešbučio darbuotojai taip ir nepatvirtino, kad jis ten apsistojo.

Kol kas neaišku, ar numatytus kelionės planus pakeitė E.Snowdenas, ar galėjo įsikišti aukštesnės jėgos – pavyzdžiui, Rusijos slaptosios tarnybos.

Atskridę į Havaną it musę kandę, reporteriai neprarado vilties, kad amerikietis yra tame lėktuve.

„Pradedu įžvelgti juokingąją pusę, – sakė Suomijos laikraščio “Helsingin Sanomat„ korespondentas Maskvoje Jussi Niemelainenas. – Tačiau kartais tenka tiesiog kliautis savo instinktais.“

„Mus apkvailino, – pareiškė savaitraščio “Newsweek„ korespondentė Maskvoje Ana Nemcova, taip pat dirbanti JAV televizijai “NBC News„. – Tačiau liksiu čia porą dienų, kad įsitikinčiau, ar jis neatskris kitu lėktuvu.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min