Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvęs JT vadovas Kofi Annanas paskirtas specialiuoju pasiuntiniu sprendžiant Sirijos krizę

Specialusis pasiuntinys sprendžiant Sirijos krizę Kofi Annanas
„Scanpix“ nuotr. / Specialusis pasiuntinys sprendžiant Sirijos krizę Kofi Annanas
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinės Tautos (JT) ketvirtadienį įvardijo savo buvusį vadovą Kofi Annaną specialiuoju pasiuntiniu, mėginant nutraukti Sirijos vyriausybės vykdomą kruviną susidorojimą su protestuotojais.

Tapęs specialiuoju JT ir Arabų Lygos pasiuntiniu K.Annanas „tarpininkaus siekiant baigti bet kokį smurtą ir žmogaus teisių pažeidimus, taip pat siūlant taikų Sirijos krizės sprendimą“, pranešė organizacijos.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas ir Arabų Lygos vadovas Nabilas el Arabi sakė esantys „dėkingi ponui Annanui, kad priėmė šią svarbią misiją kritiniu laiku Sirijos žmonėms“.

K.Annanas JT generalinio sekretoriaus postą užėmė dvi kadencijas 1997–2006 metais. Atsistatydinęs jis buvo pakviestas tapti tarpininku, siekiant nutraukti kruvinus neramumus Kenijoje 2008 metais.

Artimiausiu laiku taip pat bus įvardytas specialiojo pasiuntinio pavaduotojas ir arabų regiono, nurodoma Arabų lygos ir JT pranešime.

Pasak aktyvistų, daugiau nei 7 500 žmonių žuvo per 11 mėnesių vykstančius protestus prieš Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą, todėl didinamas tarptautinis spaudimas siūlyti iniciatyvas šiam pražūtingam konfliktui nutraukti.

K.Annanas JT generalinio sekretoriaus postą užėmė dvi kadencijas 1997–2006 metais. Atsistatydinęs jis buvo pakviestas tapti tarpininku, siekiant nutraukti kruvinus neramumus Kenijoje 2008 metais.

K.Ananas, kuris yra Ganos pilietis, dabar veiks pagal mandatą, suteiktą prieš dvi savaites priimtos JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos, sakė JT ir Arabų Lygos vadovai.

K.Annanas „plačiai konsultuos ir palaikys ryšius su visais atitinkamomis šalimis Sirijoje ir už jos ribų, siekiant nutraukti smurtą ir humanitarinę krizę“, – sakoma jų pranešime.

Jis sieks „skatinti taikų Sirijos vadovaujamą ir įtraukiantį politinį sprendinį, kuris atitiktų Sirijos žmonių demokratinius siekius per išsamų politinį dialogą tarp Sirijos vyriausybės ir viso Sirijos opozicijos spektro“.

Ban Ki-moonas paskelbė apie K.Annano paskyrimą po galutinių derybų Londone su N.el Arabi ir kitais tarptautiniais lyderiais dėl tolesnių žingsnių, siekiant nutraukti smurtą Sirijoje.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ir Didžiosios Britanijos, Prancūzijos bei arabų šalių užsienio reikalų ministrai tikriausiai viešai palaikys K.Annano misiją per penktadienį Tunise vyksiantį „Sirijos draugų“ susitikimą.

Tačiau derybos su B.al Assadu tikriausiai bus vienas iš didžiausių iššūkių, kuriuos yra tekę priimti K.Annanui per daugiau nei keturis dešimtmečius trukusią tarptautinio diplomato karjerą.

Niujorko universiteto Tarptautinio bendradarbiavimo centro darbuotojas Richardas Gowanas pastebėjo, kad K.Annano tarpininkavimas Kenijoje „plačiai vertinamas kaip vienas iš puikiausių pastarųjų metų prevencinės diplomatijos pavyzdžių, todėl tikimasi, kad jis sugebės užkirsti kelią dar vienam perversmui.“

Po daugelį savaičių trukusių įtemptų derybų K.Annanui pavyko užtikrinti susitarimą tarp Kenijos prezidento Mwai Kibaki ir opozicijos lyderio Railos Odingos, kad abiejų stovyklų šalininkai nutrauktų neramumus, nusinešusius per 1 300 žmonių gyvybių.

K.Annanas įrodė esantis nepriklausomas nuo Vakarų galybių, kai pareiškė, jog 2003 metais prasidėjusi JAV ir Didžiosios Britanijos vadovaujama invazija į Iraką buvo „neteisėta“.

Jis taip pat kritikavo pernai vykusią Vakarų šalių kampaniją prieš autoritarinį Libijos lyderį Muamarą Kadhafi.

„Tai gali suteikti jam papildomo pasitikėjimo al Assado režime“, – R.Gowanas sakė naujienų agentūrai AFP.

„Nepaisant Annano asmeninių savybių, raktas į jo sėkmingą tarpininkavimą – užsitikrinti tikrą politinį palaikymą visoje tarptautinėje sistemoje. Jeigu rusai arba kinai neužtikrins jam pakankamo palaikymo, al Assadas ir jo šalininkai veikiausiai atsisakys su juo rimtai kalbėtis“, – pažymėjo analitikas.

K.Annanas ir buvęs Suomijos prezidentas Martti Ahtisaari buvo pagrindiniai kandidatai į šį JT pasiuntinio postą, nurodė diplomatai.

Pasak jų, tarp kandidatų taip pat buvo minimas buvęs Alžyro premjeras Mouloudas Hamrouche'as ir buvęs Kuveito užsienio reikalų ministras Mohammedas Sabahas al Salemas al Sabahas.

Ban Ki-moonas pageidavo, kad pasiuntiniu taptų arabas, galbūt alžyrietis, tačiau arabų šalių vyriausybės nenorėjo, kad pagrindinis pasiuntinys atstovautų jų regionui, kuriame nesutariama, kaip bendrauti su Sirija, sakė diplomatai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min