Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 7d. 22:57

Buvusio rusų šnipo S.Skripalio apnuodijimas Anglijoje: gali kilti nuožmus šešėlių karas

FST agentų sulaikytas Sergejus Skripalis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / FST agentų sulaikytas Sergejus Skripalis

Kol kas tikrai nėra aišku, ar Jungtinėje Karalystėje prieglobstį gavęs Rusijos šnipas, kuris buvo paveiktas „nervus paveikiančia medžiaga“ ir iki šiol yra kritinės būklės, nukentėjo nuo Kremliaus agentų rankos. Bet jei taip ir buvo, panašu, kad klasikinės šnipinėjimo taisyklės Maskvai nebegalioja, „The Moscow Times“ rašo Rusijos ekspertas Markas Galeotti.

Analitikas pripažįsta, kad nesistebėtų, jei paaiškėtų, jog S.Skripalis iš tiesų buvo apnuodytas Kremliaus nurodymu.

Juk 2006-aisiais Londone buvo nužudytas perbėgėlis Aleksandras Litvinenka, o ir pastaraisiais metais skelbta apie paslaptingas mirtis Jungtinėje Karalystėje.

„Atrodo, kad žlunga klasikinės šnipinėjimo etiketo normos. Gresia nuožmus šešėlių karas, taip pat reikėtų kalbėti apie iššūkį Vakarams – būtina rasti naujų būdų reaguoti į tokius veiksmus ir juos atgrasyti“, – teigia M.Galeotti.

Sulaužė žaidimo taisykles

S.Skripalis yra buvęs Rusijos karinės žvalgybos pareigūnas, kuris dar 1995 metais perėjo į britų pusę, 2004-aisiais buvo suimtas, o 2010-aisiais paleistas per JAV ir Rusijos šnipų apsikeitimą. Pastaruoju metu rusas gyveno nedideliame Pietų Anglijos mieste Solsberyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Pagal senąjį žvalgybos ir kontržvalgybos etiketą buvę šnipai nėra laikomi taikiniais.

S.Skripalis buvo ne eilinis šnipas, o buvęs Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pareigūnas, kuris, kaip manoma, britams atskleidė maždaug 300 Kremliaus agentų Jungtinėje Karalystėje tapatybę.

Agentus praradusi šalis supranta, kad iš jų bus ištraukta visa įmanoma informacija, tačiau paprastai jie išleidžiami į pensiją ir paliekami ramybėje.

Vis dėlto S.Skripalis buvo ne eilinis šnipas, o buvęs Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pareigūnas, kuris, kaip manoma, britams atskleidė maždaug 300 Kremliaus agentų Jungtinėje Karalystėje tapatybę.

Nors Maskva, žinoma, be galo pyksta, kai šalį išduoda aukšto rango žvalgybininkai, to bent jau iki šiol nebūdavo gana, kad taikinys būtų eliminuojamas.

Tad, jei S.Skripalis ir dabar aktyviai bendradarbiavo su britų žvalgyba (taip, kaip prieš mirtį A.Litvinenka), Rusija galbūt ir galėjo įsakyti jį nužudyti.

Tačiau ir tai būtų galima vertinti kaip nukrypimą nuo įprastos praktikos.

FSB veikia drąsiau ir agresyviau

Tad incidentas Anglijoje greičiausiai daugiau pasako ne apie S.Skripalį, o apie kintančią šnipinėjimo užsienyje kultūrą ir apskritai sudėtį Rusijoje. Tokia veikla šalyje tradiciškai užsiima GRU ir kolegiška Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR).

GRU, žinoma, veikė dar ankstyvajame sovietmetyje, o SVR, nors teoriškai suformuota tik iširus Sovietų Sąjungai, iš tiesų tėra senasis KGB pirmasis pagrindinis direktoratas kitu pavadinimu. Kitaip tariant, abi tarnybos veikia jau seniai ir pagal klasikines žvalgybos normas.

„Scanpix“/AP nuotr./Policija prie restorano „Zizzi“ Selsburyje
„Scanpix“/AP nuotr./Policija prie restorano „Zizzi“ Selsburyje

Vis dėlto svetur vis dažniau aktyvesnė ir pagrindinė Rusijos vidaus saugumo struktūra – Federalinė saugumo tarnyba (FSB). O pastaroji visa kitokia: joje dirba politiniai pareigūnai, kurie veikia be taisyklių, nebaudžiami ir globojami Kremliaus.

FSB agentai nei žino apie senąjį šnipinėjimo etiketą, nei nori apie jį žinoti. Tarnyba pakankamai galinga, kad galėtų nesirūpinti, ar jos nuotykiai kelia problemų Užsienio reikalų ministerijai.

Be to, skirtingai nei GRU ir SVR, daugelis FSB operatyvininkų tinklų užsienyje net nesidarbuoja po ambasadų priedangomis. Pareigūnai dažnai veikia mėgėjiškai, bet tikrai agresyviai.

Iššūkis Vakarams

O kadangi Rusijos saugumo tarnybos itin aršiai konkuruoja, FSB įsitraukimas tokią kovą pavertė lenktynėmis dugno link.

Kitos struktūros nenori atrodyti pasenusios ar abejojančios, tad iš FSB perėmė analogišką karingą darbo kultūrą, kai rizikavimas ne peikiamas, o skatinamas.

Turkijoje ir Austrijoje krito čečėnai. Estijoje FSB komandosai iš Estijos teritorijos pagrobė šios šalies saugumietį. Visur Vakaruose veikia programišiai, gangsteriai, šantažuotojai, šmeižikai, o Jungtinės Karalystės ir Rusijos santykiuose toliau vaidenasi A.Litvinenkos šešėlis.

„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Litvinenka
„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Litvinenka

Būtent dėl tokio vis dramatiškesnio konteksto taip lengva manyti, kad S.Skripalis ir jo dukra buvo specialiai apnuodyti.

Tiesa, iš pažiūros mįslingos rusų mirtys užsienyje nebūtinai yra nužudymai. Juk tikrai pasitaiko nelauktų natūralių mirčių, ypač tarp nesveikai gyvenančių rusų. Be to, net jei kažkas tikrai apnuodijo S.Skripalį, tai galėjo būti paprasti nusikaltėliai, o ne žvalgybininkai.

Aišku, kraujo vis daugiau, tad Vakarams tai iššūkis. Senosios taisyklės byra, tad įprasta reakcija – nota ambasadoriui, kelių šnipų-diplomatų išspyrimas į tėvynę ar vieši klausimai parlamente – akivaizdžiai nebėra efektyvi.

„Maskvai turi skaudėti“

„Todėl S.Skripalio atvejis yra ir įspėjimas Londonui bei visiems Vakarams, kad atėjo laikas apsvarstyti, kaip tinkamiau reaguoti į Maskvos veiksmus, kaip tapti ne tokiais nuspėjamais. Reaguoti reikia reikšmingai ir skambiai“, – rašo M.Galeotti.

Metas susikaupti, pasitelkti vaizduotę ir taikyti asimetrinį atsaką. Susikaupti, kad nebūtų dvejojama dėl neišvengiamų „akis už akį“ tipo veiksmų, o asimetrinis atsakas ir vaizduotė baudžiant Maskvą neleistų Rusijai iš anksto nuspėti Vakarų manevrų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Namas Selsburyje, kuriame greičiausiai gyveno Sergejus Skripalis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Namas Selsburyje, kuriame greičiausiai gyveno Sergejus Skripalis

Tai reiškia, kad įprasto diplomatų išvarymų žaidimo jau negana. Galbūt reikėtų imtis su Kremliumi siejamų figūrų turto Vakaruose konfiskavimo, galbūt – padidinti paramą Ukrainos kariuomenei, galbūt – paviešinti Maskvą kompromituojančią informaciją.

M.Galeotti teigimu, būdų, kaip elgtis, tikrai yra. Be to, bent jau Londone tikrai yra pareigūnų, kurie norėtų būti paleisti nuo pavadėlio ir veikti kūrybiškiau.

Jei Maskva iš tiesų apnuodijo S.Skripalį, metas parodyti, kad Rusijai šnipų žaidimo taisyklių laužymas kainuos – ir daug.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min