Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvusios sovietų satelitės pasirašė bendrą karinį paktą

Sutartis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Sutartis
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Keturios buvusios sovietų satelitės centrinėje Europoje, reaguodamos į Ukrainos krizę, penktadienį pasirašė karinį paktą koordinuoti gynybos planavimą ir sukurti bendrą kovinį junginį, kuris veiktų globojamas NATO ir Europos Sąjungos (ES).

„Dabartinė situacija Europoje rodo, kad, deja, karinis konfliktas, kuris anksčiau buvo laikomas neįsivaizduojamu, gali įvykti“, – sakė Lenkijos gynybos ministras Tomaszas Siemoniakas per vadinamojo Višegrado ketverto (V4) šalių – Čekijos, Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos – susitikimą.

Kalbėdamas Višegrade Vengrijoje jis sakė, jog Ukrainos krizė parodė, koks svarbus yra „dinamiškesnis bendradarbiavimas“ tarp V4 šalių Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje ir Europos Sąjungoje.

Tačiau kovinis junginys „V4-EU“ NATO ir ES operacijose būtų pasirengęs dalyvauti tik 2016 metais, sakė T.Siemoniakas, kuris pridūrė, kad karinis V4 bendradarbiavimas yra „unikalus“ NATO viduje.

Europos gynybos pajėgumus galima „pagerinti“, sakė jis spaudos konferencijoje.

Vengrijos gynybos ministras Csaba Hende sakė, kad bendrą junginį sudarys 3 tūkst. karių iš minimų keturių valstybių.

„Jis veiktų kaip regioninis junginys NATO ar ES operacijose“, – pridūrė ministras.

Penktadienio susitarimas, kurį pasirašė visų keturių šalių gynybos ministrai, taip pat apima įsipareigojimus dėl bendrų karinių pratybų ir išlaidų gynybai koordinavimo.

Grupė V4 buvo įsteigta 1991 metais kaip bendrų saugumo ir energetikos klausimų aptarimo forumas jos narėms, kurios visos yra buvusios komunistinės valstybės, dabar priklausančios ES.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Janosas Martonyi ketvirtadienį sakė, kad V4 narės, būdamos ypač „pažeidžiamos“ dėl Ukrainos situacijos, nukentėtų nuo ES sankcijų Rusijai ir tikisi „solidarumo“ iš kitų ES narių.

Lenkija, Slovakija ir Vengrija turi bendras sienas su Ukraina, kurioje, be to, gyvena nemažos lenkų, slovakų ir vengrų bendruomenės, daugiausia – šalies vakaruose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min