TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„BuzzFeed“: ar A.Litvinenkos nunuodijimą išaiškinęs ekspertas ne nusižudė, o buvo nužudytas?

Matthew Puncheris
„Twitter“ nuotr. / Matthew Puncheris
Šaltinis: 15min
2
A A

„Žmogus, kuris žinojo per daug“. Taip portalas „BuzzFeed News“ vadina Matthew Puncherį. Šis radiacijos ekspertas tyrė Aleksandro Litvinenkos žmogžudystę ir pernai buvo rastas nusižudęs. Bet tai tik oficiali tyrėjų versija – dabar manoma, kad jis galėjo būti nužudytas.

M.Puncheris buvo rastas negyvas savo namuose Oksfordšyre 2016 metų lapkritį.

„Twitter“ nuotr./Matthew Puncheris
„Twitter“ nuotr./Matthew Puncheris

Atvykusi policija išvydo vyro kūną ant virtuvės grindų. Aplink telkšojo iš žaizdų kakle, rankose, pilve išsiveržęs kraujas. M.Puncheris laikė didelį virtuvinį peilį, kriauklėje mėtėsi mažesnis peiliukas.

Viena detektyvė vėliau teigė buvusi šokiruota ir sunkiai galėjo žiūrėti į mirtinus sužalojimus.

Netrukus paskelbta, kad vyras nusižudė – suprask, dviem skirtingais peiliais daugybę kartų dūrė sau į kūną, kol užgeso jo gyvybė.

Tokia išvada buvo padaryta, nepaisant to, kad savižudybės itin retai įvykdomos peiliu.

Dar svarbiau tai, kad M.Puncheris anksčiau suvaidino svarbų vaidmenį išsiaiškinant, kodėl 2006 metais mirė iš Rusijos į Jungtinę Karalystę pabėgęs buvęs Federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentas Aleksandras Litvinenka.

Būtent M.Puncheris kartu su kitais mokslininkais nustatė, kad A.Litvinenka – Rusijos prezidento Vladimiro Putino priešas – buvo nunuodytas radioaktyviuoju poloniu. Londonas tuomet konstatavo, kad buvusio FSB agento eliminavimą užsakė V.Putinas.

Tirdamas A.Litvinenkos nužudymą, britas Jungtinės Karalystės ir JAV vyriausybių vardu ne kartą vyko į Rusiją. „BuzzFeed News“ šaltinių teigimu, M.Puncheris ten buvo nuolat sekamas.

AFP/Scanpix nuotr./Aleksandro Litvinenkos mirties patale nuotrauka
AFP/Scanpix nuotr./Aleksandro Litvinenkos mirties patale nuotrauka

Ir nors britų policija, tirdama M.Puncherio mirtį, teigė, esą, „niekas jo šeimoje pernelyg nenustebo dėl to, kad jis nusižudė“, dabar paaiškėjo, kad tyrėjai niekada taip ir neapklausė kelių artimų velionio giminaičių bei kolegų. O dalis jų tikrai turi įtarimų.

„Jis per daug žinojo apie vieną įžūliausių Rusijos įvykdytų žmogžudysčių. O britų pareigūnai nusisuko, kai jis mirė“, – daro išvadą „BuzzFeed News“.

Kaltinimai rusams

A.Litvinenka 2006-ųjų lapkritį greitai geso Londono ligoninėje – slinko jo plaukai, krito svoris, vienas po kito „atsijungė“ organai.

Rusas tikino, kad jį nunuodijo V.Putino agentai. Tačiau medikai buvo suglumę: Geigerio skaitikliai neaptiko jokios radiacijos.

Tik po daugybės išsamių testų vyriausybės mokslininkai pagaliau nustatė, kad A.Litvinenką pasmerkė mirtina radioaktyvaus polonio-210 dozė – šis izotopas nėra aptinkamas įprastais prietaisais. Kitą dieną A.Litvinenka mirė.

Būtent M.Puncheriui, mokslininkui valstybinėje Sveikatos apsaugos agentūroje (HPA), buvo patikėta išmatuoti tikslų polonio skaičių mirusio ruso organizme. Specialisto išvada buvo aiški.

„Jungtinėje Karalystėje to dar nėra buvę. Pirmą kartą šioje šalyje žmogus buvo nunuodytas radioaktyviu agentu“, – tuomet skelbė HPA.

A.Litvinenką nunuodijo viešbutyje „Millennium“ su juo susitikę rusai agentai Andrejus Lugovojus ir Dmitrijus Kovtunas, polonio įpylę jam į arbatą.

Šešėlis iškart krito ant Rusijos. Po kurio laiko paaiškėjo, kad A.Litvinenką nunuodijo viešbutyje „Millennium“ su juo susitikę rusai agentai Andrejus Lugovojus ir Dmitrijus Kovtunas, polonio įpylę jam į arbatą.

Radioaktyvių medžiagų pėdsakų buvo visur, kur buvo rusai – lėktuve, kuriuo jie atskrido į Londoną, viešbučio kambariuose, restoranuose, striptizo klube.

Jungtinė Karalystė tiesiog negalėjo nesiimti veiksmų ir oficialiai pareiškė kaltinimus A.Lugovojui bei D.Kovtunui dėl nužudymo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrejus Lugovojus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrejus Lugovojus

Bet Maskva atsisakė išduoti įtariamus žudikus, ir dvišaliai santykiai smarkiai pašlijo.

Po vienos kelionės smarkiai pasikeitė

Byla įstrigo. Prireikė beveik dešimtmečio, kad vyriausybė sutiktų su viešu tyrimu. Po beveik metus užtrukusių liudijimų 2016 metų sausį buvo paskelbta, kad A.Litvinenka buvo nužudytas per specialiąją FSB operaciją, kurią „greičiausiai sankcionavo prezidentas Putinas“.

Kremlius tuomet prabilo apie provokaciją ir politikavimą, pradėjo svaidytis įspėjimais apie „rimtas pasekmes“.

„Majak“ yra tokia slapta gamykla, kad dar neseniai nebuvo žymima žemėlapyje.

O kaip tik tuo metu M.Puncheris plušo prie kito projekto, kuris kažin ar galėjo nesulaukti Maskvos dėmesio. Mokslininkas kaip tik viešėjo Rusijoje, gamykloje „Majak“, aptarnaujančioje šalies branduolinę pramonę. Būtent ten buvo išgautas A.Litvinenką pražudęs radioaktyvusis polonis-210.

„Majak“ yra tokia slapta gamykla, kad dar neseniai nebuvo žymima žemėlapyje. Giliai Uralo kalnų miškuose paslėptą kompleksą žymi sovietinės tragedijos – čia yra įvykusi ne viena branduolinė katastrofa.

Gamykla Čeliabinsko srityje yra viena labiausiai užterštų vietų pasaulyje, net vadinama „Žemės kapinėmis“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gamykla „Majak“ Rusijos Čeliabinsko srityje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gamykla „Majak“ Rusijos Čeliabinsko srityje

O M.Puncherį į „Majak“ pasiuntė JAV vyriausybė – su užduotimi išmatuoti radiacijos poveikį gamyklos darbuotojams. Gamykla buvo priėmusi amerikiečių siūlymą padėti išvalyti siaubingai užterštą aplinką – mat tiek darbininkų, tiek aplinkinių miestelių gyventojų sveikata itin prasta.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Gamyklos „Majak“ Rusijoje aplinka
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Gamyklos „Majak“ Rusijoje aplinka

Kodėl amerikiečiai? JAV vyriausybė pagal sutartį ten siuntė ir britus mokslininkus. O pastarieji netrukus pastebėjo, kad juos seka, kaip teigė daktaras Alanas Birchallas, „akivaizdžiai FSB“, taip pat įtarė ir britų šnipus.

Vienoje iš komandiruočių į Rusijos gilumą, prieš 2015-ųjų Kalėdas, kažkas įvyko. Kaip vėliau liudijo jo žmona, M.Puncheris namo grįžo „visiškai pasikeitęs“ – paprastai malonus vyras puolė į depresiją.

Jis dar kartą – paskutinį – nuvyko į Rusiją pernai vasarį. Ir nors M.Puncherį lydėjusi vertėja Olga Lazareva nepastebėjo nieko įtartino, namuose niekas nepasikeitė – jis ir toliau baisiai dėl visko nervinosi, jaudinosi neva padaręs labai svarbią matematinę klaidą savo tyrimuose Čeliabinske.

Įtampos buvo tiek daug, kad jo motina Janet net paklausė sūnaus: „Ar kas nors gali mirti?“ M.Puncheris esą atsakė, kad tikrai ne, bet netrukus buvo rastas negyvas.

Sudomino Pirmąjį kanalą

Į įvykio vietą tą lapkritį atvykusiai detektyvei Rachel Carter vaizdas buvo „labai neįprastas“. Esą grumtynių ženklų nebuvo, visas kraujas buvo M.Puncherio.

JAV žvalgybininkas: „Mes labai atidžiai stebime Kremliaus kontroliuojamą žiniasklaidą. Kai Rusija žudo, ji ir pasiunčia žinią: nepykdykite Putino.“

Tačiau pareigūnė vėliau teisme liudijo negalėjusi patikėti, kad vyras galėjo vienas pats taip susižaloti: „Nežinau, kaip jis galėjo tai padaryti neprarasdamas sąmonės.“

Tada nustatyta, kad M.Puncheris nusižudė – juolab kad jo žmona Kathryn teigė, esą, jis prieš savaitę bandė pasikarti kompiuterio kabeliu. R.Carter irgi tvirtino mananti, kad tai buvo savižudybė, ir aiškino: „Niekas jo šeimoje nebuvo labai nustebęs.“

Bet „BuzzFeed News“ rado aštuonis velionio giminaičius ir draugus, kurių policija neapklausė ir kurie iki šiol netiki, kad M.Puncheris, anksčiau niekada nekamuotas depresijos, galėjo pats pasitraukti iš gyvenimo.

Jie apskritai stebisi tuo, kad M.Puncheris, prisidėjęs prie kaltinimų A.Litvinenkos žudikams paskelbimo, turėjo vykti į Rusiją.

O vienas buvęs aukšto rango Skotland Jardo tyrėjas paragino britus kruopščiai ištirti M.Puncherio kelionių į Rusiją aplinkybes. Be to, „BuzzFeed News“ teigia, kad JAV žvalgybininkai jau yra perdavę slaptos informacijos, siejančios mokslininko mirtį su Kremliumi.

Įdomu ir tai, kad netrukus po to, kai tyrėjai konstatavo, esą, M.Puncheris nusižudė, apie incidentą prabilo Rusijos valstybinis Pirmasis kanalas.

Reportaže skelbta apie „labai keistą savižudybę“ ir klausta: „Ko bijojo Matthew Puncheris?“ Taip pat: „Ar jis galėjo suklysti dėl Litvinenkos?“

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

„Mes labai atidžiai stebime Kremliaus kontroliuojamą žiniasklaidą. Kai Rusija žudo, ji ir pasiunčia žinią: nepykdykite Putino“, – teigė vienas JAV žvalgybininkas.

Nenori, kad dingtų rusiški milijardai?

„BuzzFeed News“ praėjusią savaitę skelbė versiją, kad V.Putinas taip pat asmeniškai įsakė 2012 metais nunuodyti iš Rusijos pabėgusį A.Perepiličnį ir kad JAV bei Prancūzijos tyrėjai neva siunta dėl britų neveiksnumo.

„Twitter“ nuotr./Aleksandras Perepiličnis
„Twitter“ nuotr./Aleksandras Perepiličnis

„Kremlius per pastaruosius dvejus metus pastebimai suaktyvėjo eliminuodamas ir tildydamas režimo priešus užsienyje, ypač Britanijoje“, – tada portalui teigė vienas amerikietis, o kitas pridūrė, kad „nekompetentinga britų policija turės atsakyti už savo veiksmus“.

Manoma, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė nenori veltis į naujus diplomatinius konfliktus su Rusija.

Manoma, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė nenori veltis į naujus diplomatinius konfliktus su Rusija.

Be to, pareigūnai, bendraudami su „BuzzFeed News“ žurnalistais, atvirai svarstė, esą, britų vyriausybė nenori, kad išdžiūtų rusiškų milijardų srautas į Londono bankus ir nekilnojamąjį turtą.

Anot portalo, M.Puncheris yra tik vienas iš mažiausiai 14 asmenų, kuriuos, kaip įtaria JAV žvalgybininkai, Jungtinėje Karalystėje nužudė arba Rusijos slaptosios tarnybos, arba su Kremliaus režimu susiję mafiozai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min