Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 14d. 23:00

„BuzzFeed“: V.Putinas asmeniškai įsakė nunuodyti iš Rusijos pabėgusį A.Perepiličnį

Aleksandras Perepiličnis
„Twitter“ nuotr. / Aleksandras Perepiličnis

Nors ekspertai skelbia radę nuodų 2012 metais prie Londono mįslingai mirusio Aleksandro Perepiličnio kraujyje, Jungtinės Karalystės pareigūnai teigė, kad jokių įrodymų dėl „piktų kėslų“ nėra. Tačiau „BuzzFeed News“ tyrimas rodo, kad bent jau Prancūzijos policija A.Perepiličnio mirtį laiko „žmogžudyste“ ir kartu su kolegomis JAV siunta dėl britų neveiksnumo.

Tyrimą atlikusi portalo „BuzzFeed News“ žurnalistų komanda teigia, kad vyriausybė Londone kažkodėl neskelbia skandalingų žvalgybinių duomenų, esą liudijančių, kad A.Perepiličnis, kuris viešai kalbėjo apie Rusijos valdžios finansinius nusikaltimus, greičiausiai buvo nužudytas – Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu.

A.Perepiličnis 2012 metais buvo rastas negyvas prie savo namų Surėjaus grafystėje. Jis buvo ką tik grįžęs iš Paryžiaus.

Nors ekspertai teigė mirusiojo skrandyje aptikę gelsemium elegans – reto ir nuodingo paparčio – pėdsakų, Surėjaus policija teigė, kad A.Perepiličnio mirtis buvo natūrali. O Theresos May vyriausybė pasinaudojo nacionalinio saugumo galiomis neskelbti įrodymų byloje dėl ruso mirties. Tyrimas tęsiasi iki šiol.

JAV agentai yra perdavę britams duomenų, esą liudijančių, kad A.Perepiličnis buvo „nužudytas tiesiogiai nurodžius V.Putinui“. Amerikiečiai esą nepatenkinti nemokšišku britų tyrėjų darbu.

Bet dabar „BuzzFeed News“ tyrimas atskleidė naujų įrodymų, kuriuos pareigūnai specialiai dangstė. Su dešimtimis žvalgybos pareigūnų JAV, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje bendravę žurnalistai taip pat išsiaiškino, ką A.Perepiličnis veikė Paryžiuje paskutinėmis savo gyvenimo dienomis.

Teigiama, kad JAV agentai yra perdavę britams duomenų, esą liudijančių, kad A.Perepiličnis buvo „nužudytas tiesiogiai nurodžius V.Putinui“. Amerikiečiai esą nepatenkinti nemokšišku britų tyrėjų darbu.

Kad finansininkas greičiausiai buvo nužudytas, mano ir Prancūzijos policija. Paryžiuje taip pat piktinamasi kolegų Jungtinėje Karalystėje nenoru bendradarbiauti.

Galiausiai išsiaiškinta, kad A.Perepiličnis prieš mirtį į Paryžių keliavo su 22 metų ukrainiete Elmyra Medynska. Moteris davė išskirtinį interviu „BuzzFeed News“, tačiau nei britų, nei prancūzų pareigūnams nepasirodė įdomi.

Londonas nuvertina grėsmę?

Buvusiems britų žvalgybos tarnybos MI6 pareigūnams dabar keisčiausias Th.May vyriausybės atsisakymas įvykdyti visapusišką A.Perepiličnio mirties aplinkybių tyrimą tokiu metu, kai Kremlius Vakaruose kaltinamas kišimusi į rinkimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

„Visiškai akivaizdu, kad tai buvo nužudymas, – teigė buvęs Jungtinės Karalystės Nacionalinės kovos su terorizmu ir saugumo tarnybos vadovas. – Negali būti, kad tai nebuvo susidorojimas. Tai juokinga.“

O teisme praėjusią savaitę policininkas, tyręs 2012-ųjų incidentą ir dabar jau išėjęs į pensiją, pareiškė manantis, kad „mirtis yra įtartina“ – esą jis pakeitė nuomonę, kai susipažino su nauja informacija.

Už Atlanto net penki dabartiniai JAV žvalgybininkai įspėjo, kad Londonas nesugeba tinkamai įvertinti agresyvesnės Rusijos grėsmės.

Manoma, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė nenori veltis į naują diplomatinį konfliktą su Rusija.

„Kremlius per pastaruosius dvejus metus pastebimai suaktyvėjo eliminuodamas ir tildydamas režimo priešus užsienyje, ypač Britanijoje“, – teigė vienas amerikietis, o kitas pridūrė, kad „nekompetentinga britų policija turės atsakyti už savo veiksmus“.

JAV pareigūnai patvirtino perdavę britams informacijos, kuri susieja A.Perepiličnio mirtį su Kremliumi. Tačiau amerikiečiai teigia, kad MI6 pareigūnus, sutikusius su tokia išvada, Londonas nutildė – esą „vieši kaltinimai turėtų didelių politinių pasekmių“.

Manoma, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė nenori veltis į naują diplomatinį konfliktą su Rusija. Kai Londonas apkaltino du rusus, Aleksandrą Lugovojų ir Dmitrijų Kotuną, Londone viešbutyje 2006 metais nunuodijus Aleksandrą Litvinenką, dvišaliai santykiai pašlijo dešimtmečiui.

„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Litvinenka
„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Litvinenka

Pareigūnai, bendraudami su „BuzzFeed News“ žurnalistais, atvirai svarstė, esą britų vyriausybė nenori, kad išdžiūtų rusiškų pinigų srautas į Londono bankus ir nekilnojamąjį turtą.

Bendravo su Šveicarijos prokurorais

A.Perepiličnis sukniubo ir mirė bėgiodamas prie savo namų Surėjaus grafystėje 2012 metų lapkričio 10-ąją. Tos pačios dienos rytą jis grįžo iš Paryžiaus.

„Twitter“ nuotr./Rajonas, kuriame sukniubo ir mirė Aleksandras Perepiličnis
„Twitter“ nuotr./Rajonas, kuriame sukniubo ir mirė Aleksandras Perepiličnis

Finansininkas, kuris gimė Ukrainoje, bet praturtėjo Maskvoje, prieš dvejus metus buvo prabilęs apie Rusijos pareigūnų užsuktą 230 mln. JAV dolerių vagystės iš Rusijos biudžeto schemą, kurią atskleidė teisininkas Sergejus Magnickis, ir buvo sulaukęs grasinimų iš rusų mafiozų.

Iš pradžių A.Perepiličnis ir pats prisidėjo prie pavogtų pinigų pervedimo į Šveicarijos bankų sąskaitas. Bet kai S.Magnickis buvo mirtinai sumuštas kalėjime, finansininkas nusprendė bėgti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis

Jis paspruko į Jungtinę Karalystę ir 2010 metais perdavė svarbius dokumentus Šveicarijos prokurorams.

„BuzzFeed News“ šaltinių teigimu, A.Perepiličnis tapo svarbiu Vakarų žvalgybos tarnybų bendradarbiu.

Rusas tais pačiais 2012 metais tikrinosi sveikatos būklę. Viskas buvo gerai. Bet kai buvo rastas jo kūnas, Surėjaus policija paskelbė, kad vyras mirė patyręs širdies smūgį – esą nieko įtartino nenustatyta. Byla buvo uždaryta.

Nuodingo paparčio pėdsakai

Tačiau, praėjus daugiau nei 2 metams nuo finansininko mirties, kompanija, kur savo gyvybę buvo apsidraudęs A.Perepiličnis, užsakė naujų tyrimų porciją. Velionio skrandyje buvo rasta gelsemium elegans – reto ir nuodingo paparčio – pėdsakų.

Šis augalas dar vadinamas „širdį daužančia žole“, nes patekęs į organizmą sustabdo širdies veiklą.

„Twitter“ nuotr./A.Perepiličnio skrandyje esą aptikti nuodingo paparčio – gelsemium elegans – pėdsakai
„Twitter“ nuotr./A.Perepiličnio skrandyje esą aptikti nuodingo paparčio – gelsemium elegans – pėdsakai

Tokio atradimo, bent jau Prancūzijos pareigūnams, užteko. Tyrėjai pradėjo savo tyrimą dėl mįslingos A.Perepiličnio kelionės į Paryžių.

Detektyvai oficialiuose dokumentuose rašė, kad finansininkui „akivaizdžiai grėsė mirtis Rusijoje“. Prancūzai Šveicarijos prokurorams teigė, kad A.Perepiličnis buvo atsidūręs Rusijos mafijos taikinių sąraše.

Pareigūnai Paryžiuje pasiūlė savo paslaugas britams. Tačiau Londone ir toliau laikytasi oficialios versijos – kad A.Perepiličnio mirties būta natūralios.

Leido laiką su ukrainiete

A.Perepiličnio apsilankymą Paryžiuje prieš pat mirtį, kuris truko tris dienas, ilgai gaubė paslaptis. Nei jo artimieji, nei draugai, nei verslo partneriai nežinojo, ką rusas veikė Prancūzijos sostinėje.

A.Perepiličnis Paryžiaus penkių žvaigždučių viešbutyje „Bristol“ buvo apsistojęs su jauna ukrainiete E.Medynska – jos pačios teigimu, mados dizainere.

Žinota tik tai, kad į Paryžių iš Londono jis išvyko traukiniu „Eurostar“ lapkričio 6 dieną. Iš kreditinės kortelės duomenų matyti, kad jis užsisakė po kambarį dviejuose skirtinguose viešbučiuose.

Bene įdomiausia buvo tai, kad rusas į Londoną lapkričio 10-ąją grįžo išleidęs 1,2 tūkst. eurų „Prada“ parduotuvėje Eliziejaus laukuose, tačiau jokių pirkinių su savimi neturėjo.

Dabar „BuzzFeed News“ atskleidžia, kad A.Perepiličnis Paryžiaus penkių žvaigždučių viešbutyje „Bristol“ buvo apsistojęs su jauna ukrainiete E.Medynska – jos pačios teigimu, mados dizainere.

Instagram nuotr./Elmyra Medynska
Instagram nuotr./Elmyra Medynska

Viešbučio įrašai rodo, kad pora ten praleido dvi naktis pagal „romantikos paketą“ ir išsiregistravo lapkričio 10-ąją. Tos pačios dienos vakarą A.Perepiličnis mirė.

Prancūzijos tyrėjai portalui teigė nustatę, kad E.Medynska yra „labai svarbi“ liudininkė, nes yra viena tų žmonių, kurie paskutiniai matė A.Perepiličnį gyvą. Tačiau prancūzai jos taip ir neapklausė – esą dėl britų nenoro bendradarbiauti.

Užtat su E.Medynska prabangiame jos bute Victoro Hugo aveniu Paryžiuje pabendravo „BuzzFeed News“. Moteris papasakojo apie paskutines A.Perepiličnio gyvenimo dienas.

Rusas nuolat nervinosi

Aštrių bruožų šviesiaplaukė E.Medynska, kuriai dabar 27-eri, atskleidė, kad prieš kelionę į Paryžių su A.Perepiličniu bendravo du sykius. Po pirmojo susitikimo Kijevo restorane „Leo“ pora kartu išvyko trumpų atostogų į Nicą.

123rf.com/Nica
123rf.com/Nica

Kaip tiksliai jie susipažino, ukrainietė neatsiminė, bet mano, kad rusas galėjo su ja susisiekti socialiniame tinkle ir paprašyti su juo susitikti Kijeve. A.Perepiličnis esą buvo „labai žavingas, protingas, gražus, švelnių akių“ vyras, kuris ją vesdavosi apsipirkti ir siųsdavo jai rožių.

„Jis man aprodė Paryžių, – kalbėjo E.Medynska, bet vis dėlto pripažino jautusi, kad kažkas ne taip. – Jaučiau, kad jis labai įsitempęs“.

E.Medynska teigė iš Kijevo į Paryžių nuskridusi 2012 metų lapkričio 8-ąją. Ji esą nežinojo, kad A.Perepiličnis ten buvo jau dvi dienas – tiesą sakant, ir Prancūzijos tyrėjai neįsivaizduoja, ką rusas veikė mieste iki lapkričio 8 dienos ryto.

Atvykus ukrainietei, pora pavalgė viešbučio „Four Seasons“ restorane ir pasileido po parduotuves. „Prados“ čekio paslaptis pagaliau atskleista: A.Perepiličnis jaunai moteriai nupirko rankinę ir juodų „Louboutin“ batų porą.

„Jis man aprodė Paryžių, – kalbėjo E.Medynska, bet vis dėlto pripažino jautusi, kad kažkas ne taip. – Jaučiau, kad jis labai įsitempęs.“

Esą rusas vis paeidavo toliau su kažkuo pasikalbėti telefonu. Jo rankos drebėjo, jis gėrė daug vyno: „Kol matavausi batus, jis vis vaikščiojo pirmyn atgal. Jis buvo toks išsiblaškęs, kad nupirko netinkamo dydžio batus.“

Mirė vos grįžęs į Londoną

Anot E.Medynskos, rusas niekada jai nieko nepasakojo apie savo gyvenimą, šeimą ar darbą – ukrainietė sako nežinojusi, kad A.Perepiličnis vedęs ir kad turi problemų su Rusijos valdžia. Ji taip pat tvirtina, kad kelionė į Paryžių jai apkarto, nes ji esą jautė, jog A.Perepiličnis stengiasi ją nupirkti.

„Jis tikėjosi, kad būsiu patenkinta, jei man nupirks rankinę. Tačiau aš po to ant jo net pykau. Atsisveikinant jis buvo nuliūdęs“, – prisiminė E.Medynska.

A.Perepiličnis lemtingą rytą grįžęs į Londoną priešpiečiams su žmona ir 8 metų dukra suvalgė rūgštynių sriubos. Paklaustas apie kelionę, vyras joms teigė, kad Paryžius buvo „labai pilkas ir niūrus“.

Lapkričio 10-osios rytą ji trumpąja žinute atsiprašė A.Perepiličnio už savo permainingą elgesį, bet atsakymo nesulaukė. O po savaitės sužinojo, kad ruso nebėra tarp gyvųjų.

A.Perepiličnis lemtingą rytą grįžęs į Londoną priešpiečiams su žmona ir 8 metų dukra suvalgė rūgštynių sriubos. Paklaustas apie kelionę, vyras joms teigė, kad Paryžius buvo „labai pilkas ir niūrus“.

Jis dar nusivedė dukrytę į parduotuvę „PC World“, o gerokai po pietų išsiruošė pabėgioti. Netrukus po to ant kelio sukniubusį vyrą pastebėjo automobilio vairuotojas, kuris iššoko iš mašinos norėdamas padėti.

Prisijungė ir pro šalį ėjęs virėjas. Abu vyrai bandė padėti susmukusiam A.Perepiličniui, kuris, jų teigimu, buvo mirtinai išbalęs ir vėmė į burną virėjui, bandžiusiam atlikti jam dirbtinį kvėpavimą. Atvykę medikai tegalėjo konstatuoti, kad vyras mirė.

E.Medynska sako apie A.Perepiličnio mirtį sužinojusi iš jo žmonos Tatjanos, kuri ukrainietę išvadino „blogais žodžiais“.

Tiesa, E.Medynska nesistebėjo, kad į Paryžių ją nusivežęs rusas mirė: „Londone rusams taip būna. Jis perdavė informaciją apie rusus Šveicarijai, o už tai žudoma.“

Ukrainietė neįsivaizduoja, kaip nuodai galėjo patekti – jei pateko – į A.Perepiličnio organizmą. Bet ji turi žinutę Jungtinės Karalystės vyriausybei – apie pavojų į šią šalį iš Rusijos pabėgusiems žmonėms.

„Dideli pinigai iš Rusijos galbūt padeda Didžiosios Britanijos ekonomikai. Bet kaina didelė. Aleksandro atveju pareigūnai turėjo klausti, kas jis toks, iš kur jo pinigai, galbūt jis turi problemų. Bet pareigūnai apie tai negalvojo ir nedarė nieko, kad jį išgelbėtų, tad dabar turi tik abejonių ir klausimų“, – kalbėjo E.Medynska.

Žmona netiki nužudymo versija

Netrukus po A.Perepiličnio mirties E.Medynska Paryžiuje pradėjo madų verslą kaip „Elmira Medins“. Jos „Instagram“ paskyroje – daugybė asmenukių prabangiuose viešbučiuose ir restoranuose Paryžiuje, Dubajuje bei Milane.

Instagram nuotr./E.Medynskos nuotraukos „Instagram“
Instagram nuotr./E.Medynskos nuotraukos „Instagram“

Ukrainietė tvirtina, kad praėjus keliems mėnesiams nuo A.Perepiličnio mirties į ją elektroniniu paštu kreipėsi britų tyrėjas. Jis klausė, ar moteris buvo susitikusi su velioniu Paryžiuje.

E.Medynska atsakė, kad taip, o vėliau pasisiūlė atvykti į Jungtinę Karalystę ir padėti tyrėjams – tereikėjo vizos. Tačiau moteris dabar teigia, kad tyrėjas į ją daugiau taip ir nesikreipė – nebuvo jokios formalios apklausos ar pareiškimo.

Vadinasi, dabar, tęsiantis koronerio teismui (inquest), nebus oficialiai išgirstas moters, su kuria A.Perepiličnis praleido dvi paskutines savo gyvenimo dienas, pasakojimas.

Koronerio teismas prasidėjo birželio 5 dieną ir tęsis kelias savaites. Klausymai įdomūs keturioms pusėms:

AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas Browderis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas Browderis
  • JAV finansininkas Billas Browderis tiria 230 mln. dolerių vagystę, nes pinigai buvo pavogti iš jo Maskvoje veikusio investicinio fondo „Hermitage Capital Management“ sumokėtų mokesčių. Jo teisininkai teigia, kad A.Perepiličnis buvo nužudytas, nes ryžosi bendradarbiauti su Vakarais;
  • A.Perepiličnio gyvybę apdraudusios draudimo kompanijos „Legal & General“ atstovai, užsakę tyrimus, po kurių buvo rasti nuodingo paparčio pėdsakai, irgi tvirtina, kad buvo įvykdyta žmogžudystė;

  • Surėjaus policija – kitoje pusėje. Jai atstovaujantys teisininkai teigia, kad A.Perepiličnio mirtis buvo natūrali;
  • Toje pat stovykloje – ir A.Perepiličnio žmona Tatjana. Ji jau praėjusią savaitę paliudijo, kad jos vyras mirė natūraliai, ir teigė esą „tragišką mano vyro mirtį aptemdė sėkmingus rusus verslininkus supantys stereotipai“. Moteris tikino niekada negirdėjusi, kad jos vyrui būtų grasinama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min