Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 28d. 15:01

Čekijoje vėl laimėjo Kremliaus trolis Milošas Zemanas: ar kas nors keisis?

Milošas Zemanas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Milošas Zemanas

Milošas Zemanas, labiausiai, regis, norintis, kad Čekija draugautų ne su Vakarais, o su Rusija ir Kinija, šeštadienį buvo perrinktas šalies prezidentu. Ką reiškia jo pergalė? Vienas čekas politikos analitikas 15min paragino neskelbti aliarmo dėl Prahos politinės krypties – esą ji tikrai nesikeis ir toliau išliks provakarietiška. Tačiau kitas ekspertas nuogąstauja dėl galimo radikalų proveržio.

Antrajame Čekijos prezidento rinkimų ture M.Zemanas varžėsi su proeuropietišku akademiku, į politiką pirmąkart pasukusiu Jiri Drahošu ir pastarąjį įveikė surinkdamas apie 51,5 proc. balsų.

Kaip ir prognozuota, už dabartinio prezidento perrinkimą pasisakė mažiau uždirbantys, menkiau išsilavinę čekai, kurie gyvena toliau nuo urbanistinių centrų – Prahos, Brno ir Ostravos. J.Drahošas sulaukė palaikymo iš turtingesnių ir labiau išsilavinusių miestiečių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jiri Drahošas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jiri Drahošas

Abu kandidatus suskaičiavus rinkimų rezultatus skyrė vos 175 tūkst. balsų.

Galiausiai vis dėlto paaiškėjo, kad M.Zemanas, neretai pavadinamas „Kremliaus troliu Nr. 1“ Europoje, ir toliau šiurpins, o gal juokins Senąjį žemyną pareiškimais apie migrantus ar islamą.

Vis dėlto nemažai čekų politikos analitikų siūlo neskubėti vertinti visos Čekijos politikos pagal M.Zemano kurpalių – esą šalies prezidentas pagal Konstituciją gali labai nedaug.

Be to, pagal tą pačią Konstituciją M.Zemanas trečią kartą kandidatuoti į prezidentus negalės.

Tad bent jau politologas Zdenekas Jirsa, dirbantis faktų tikrinimui skirtame portale Demagog.cz, tvirtina, kad Čekijoje netrukus galima laukti „naujos politikos aušros“.

Kita vertus, įmanoma, kad atsiras M.Zemano įpėdinių, kurie jau dabar kartu su prezidentu sėja populizmą Čekijoje, o po kelerių metų gali pabandyti perimti valdžią, sako kitas politikos apžvalgininkas, knygos „Putino agentai“ („Putinovi agenti“) autorius Ondrejus Kundra.

„Faktai žmonėms nerūpi“

Ar Z.Jirsą nustebino M.Zemano, 73 metų buvusio komunisto, į partiją, beje, įstojusio Prahos pavasario metu 1968-aisiais, kuris garsėja tiek pomėgiu išgerti, tiek prorusiškomis ar antiislamiškomis tiradomis, sėkmė rinkimuose?

„Nemanau, kad jo pergalė yra netikėta, bet jis nelaimėjo labai lengvai. Jo rinkėjų ratas nei platesnis, nei siauresnis – jis toks pats. Gera žinia tai, kad M.Drahošas pralaimėjo labai nežymiai“, – 15min tvirtino analitikas.

Jei antrajame rinkimų ture už J.Drahošą būtų balsavę po pirmojo turo iš kovos eliminuotų kandidatų rinkėjai, akademikas greičiausiai netgi būtų nugalėjęs. „Tačiau elektoratas pasislinko, o dalis atsarginių rinkėjų vis dėlto balsavo už M.Zemaną“, – teigė Z.Jirsa.

Čekas dirba faktų tikrinimo platformoje, tad gali neužsikirsdamas vardyti krūvą iš M.Zemano stovyklos sklidusių melų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Stop imigracijai ir Drahošui. Čia mūsų žemė!“ – skelbiama M.Zemano rinkiminiame plakate
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Stop imigracijai ir Drahošui. Čia mūsų žemė!“ – skelbiama M.Zemano rinkiminiame plakate

„Taip, zemanistai daug melavo apie imigraciją, ypač – socialiniuose tinkluose, kur padėtis buvo labai, labai bloga. J.Drahošo kandidatūra buvo sėkmingai suklijuota su imigracija, nors jis pats niekada nesakė, kad kaip nors keistų Čekijos migracijos politiką.

Rinkimų dieną pašto dėžutėje radau skrajutę, kurioje buvo parašyta: „Jei norite išsaugoti Čekiją, balsuokite už M.Zemaną, nes J.Drahošas ją užtvindys migrantais.“ Visiškas absurdas.

O žmonės tokiomis nesąmonėmis, deja, tiki. Gali kiek tik nori tikrinti faktus – niekam jau neberūpi. Žmonėms nesvarbu, kad Čekijoje tiesiog nėra imigracijos, čia nėra musulmonų, juodaodžių.

Z.Jirsa: „Gali kiek tik nori tikrinti faktus – niekam jau neberūpi. Žmonėms nesvarbu, kad Čekijoje tiesiog nėra imigracijos, čia nėra musulmonų, juodaodžių.“

Problema tai, kad faktai žmonėms nerūpi. Čekijoje gyvena 10 mln. žmonių, o pabėgėlių – gal 120. Kas iš viso gali juos pastebėti? Žmonės neturi tikros informacijos“, – 15min teigė Z.Jirsa.

Analitikas mano, kad J.Drahošas būtų smarkiai rizikavęs, jei į rinkimus būtų ėjęs kaip tikras liberalas, jei būtų laikęsis V.Havelo tradicijos ir kalbėjęs apie žmogaus teises: „Juk jis iškart būtų tapęs didesniu taikiniu. Jei jį būtų pradėję lyginti su Angela Merkel, tai būtų pabaiga.“

Savo ruožtu kitas politikos apžvalgininkas Ondrejus Kundra pabrėžia, kad J.Drahošas suklydo pasakydamas, jog jis nepaskirtų Andrejaus Babišo premjeru.

Populistas milijardierius A.Babišas vadovauja mažumos vyriausybei, kuri praėjusią savaitę pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo parlamente ir trečiadienį oficialiai atsistatydino. M.Zemanas iškart paprašė A.Babišo pamėginti suformuoti naują kabinetą.

„Manau, kad J.Drahošas tikriausiai neteko dalies partijos ANO rėmėjų balsų“, – 15min tvirtino O.Kundra.

A.Babišui nėra ko bijoti M.Zemano

Be to, anot Z.Jirsos, J.Drahošas tiesiog buvo per mandagus – per ramus, pernelyg nuosaikus, o kartu menkai matomas.

„Kiek žinau, ir pas jus Lietuvoje mandagumas, ramybė bei erudicija būna įvertinama kaip arogancija. Tai apgailėtina.

Jei rinkėjai tikrai didžiuojasi savo šalimi ir yra jos patriotai, jie galėtų balsuoti už išmintingus kandidatus, o ne už idiotus, kurie kalba tiesiog bet ką“, – tvirtino analitikas.

Asmeninė nuotr./Zdenekas Jirsa
Asmeninė nuotr./Zdenekas Jirsa

Vis dėlto Z.Jirsa nusiteikęs optimistiškai – „beveik pusė rinkėjų už jį nebalsavo“ – ir mano, kad pasibaigus M.Zemano erai čekai pasirinks nuosaikesnį prezidentą: „Buvo Vlaclavas Havelas, buvo Vlaclavas Klausas ir dabar yra M.Zemanas.

Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad mums jau netrukus pavyks užversti lapą ir pradėti naujos Čekijos be senų politikų istoriją.“

Z.Jirsa: „Zemanas tik kalba. Pavyzdžiui, jis aiškina, kad Čekija neįsives euro, bet tarkime, Andrejus Babišas sako, jog įsives.“

„Juk kitų rinkimų M.Zemanas jau nelaimės – neleidžia Konstitucija. O praėjus dar vienai kadencijai jis jau būtų per senas. Tiesą sakant, manau, kad jis toks vienas, kad jo įpėdinių daug nėra. Jis nesusijęs su įvairiomis partijomis“, – portalui sakė Z.Jirsa.

Esą taip, M.Zemanas yra euroskeptikas, jis nemėgsta ir NATO, o glaudesnius ryšius su Kinija bei Rusija tik sveikintų, tačiau proeuropietiškos Čekijos politinės krypties, anot politologo, jam pakeisti tiesiog neįmanoma.

„Jis turi veto teisę, bet parlamente ji lengvai neutralizuojama. M.Zemanas tik kalba. Pavyzdžiui, jis aiškina, kad Čekija neįsives euro, bet tarkime, Andrejus Babišas sako, jog įsives. Man A.Babišas visai nepatinka, bet nemanau, kad jis bus radikalus.

A.Babišui nereikia bijoti M.Zemano, nes šis turtuolis praeityje jau yra priėmęs nemažai nepopuliarių sprendimų, kurie jo asmeniniam ir jo partijos ANO reitingams visiškai nepakenkė.

„Scanpix“/AP nuotr./Milošas Zemanas (kairėje) ir Andrejus Babišas
„Scanpix“/AP nuotr./Milošas Zemanas (kairėje) ir Andrejus Babišas

Mes per daug dirbome, kad įstotume į ES, tad jokių sprendimų dėl kokio nors išstojimo galima nelaukti, – aiškino Z.Jirsa. – M.Zemanas tiesiog spaudžia rankas svečiams.

Politikos jis neformuoja ir neformuos. Taip, dar penkerius metus į mus, čekus, žvelgs kaip į idiotus, bet politinė kryptis tikrai nesikeis.“

Analitikas skeptiškai vertina kalbas apie Rusijos trolių įtaką Čekijos prezidento rinkimams: „Ar jų buvo, ar ne – jų veiklos pasekmių nereikėtų perdėti. Be to, M.Zemanas – ir taip prorusiškas, tad kam Putinui kištis? Galiausiai juk M.Zemanas neturi jokios įtakos.“

Formuojasi populistų blokas

Tuo tarpu O.Kundra nusiteikęs pesimistiškiau nei Z.Jirsa ir nesutinka su ekspertais, teigiančiais, esą kito tokio politiko kaip M.Zemanas Čekijoje nėra ir nebus. Analitikas mano, kad prezidentas gali užsiauginti sau pamainą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Milošas Zemanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Milošas Zemanas

„Šalyje daug žmonių netiki laisva visuomene, demokratija, naryste ES ir NATO, buvimu Vakarų dalimi. Daliai rinkėjų nesvarbu, kad Drahošas apie migrantus kalbėjo beveik tą patį, ką ir Zemanas“, – 15min tvirtino apžvalgininkas.

Pasak O.Kundros, M.Zemanas per ateinančius penkerius metus gali dar labiau apnuodyti politinę atmosferą Čekijoje.

„Yra tam tikrų politikų blokas, kuris formuojasi aplink M.Zemaną. Net jei aš manau, kad jo sveikata vis blogesnė, aš puikiai matau, kokie žmonės buriasi prie prezidento kojų. Tai buvo matyti per televiziją, kai M.Zemanas šeštadienį sakė kalbą“, – teigė O.Kundra.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Milošas Zemanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Milošas Zemanas

Anot jo, už M.Zemano scenoje stovėjo prieš ES ir musulmonus pasisakančios radikalios Tiesioginės demokratijos ir laisvės partijos įkūrėjas čekų-japonų kilmės verslininkas Tomio Okamura. Taip pat – privačios televizijos „Barrandov“ direktorius.

„Šioje televizijoje vienas vyrukas kiekvieną savaitę kalbasi su prezidentu, žinoma, nekritiškai“, – sakė O.Kundra.

Buvo ir įtakingo prorusiško laikraščio „Parlamentny listy“, vadinamo čekiška „Breitbart News“ versija, atstovai, ir buvusio prezidento V.Klauso sūnus.

„Tai yra prieš demokratiją veikiančių žmonių, populistų blokas. M.Zemano perrinkimas juos gali tik sustiprinti. Šeštadienį viena mano kolegė bandė užduoti klausimą T.Okamurai, bet jis tada ją užsipuolė ir pareikalavo daugiau nebelįsti“, – 15min teigė analitikas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas

Jis, tiesa, atkreipė dėmesį, kad labai daug žmonių šįkart balsavo už J.Drahošą, tad esą dar yra vilčių, kad demokratiją palaikanti šalies dalis atsigaus: „Rinkimai parodė, kokia Čekija susiskaldžiusi. Bijau, kad demokratai gali pulti į depresiją, bet taip pat tikiuosi, kad ateityje mums pavyks rasti tinkamų lyderių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min