Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 sausio 8d. 15:39

„Charlie Hebdo“ žurnalistas Antonio Fischettis: „Užpuolikai žinojo, kad mūsų nebesaugo“

Antonio Fischettis
Youtube.com stopkadras / Antonio Fischettis
Teroristų ataką, per kurią žuvo dvylika žmonių, trečiadienį patyrusio Prancūzijos satyrinio laikraščio „Charlie Hebdo“ žurnalistas Antonio Fischettis teigia, kad užpuolikai akylai stebėjo jų redakciją ir žudynes surengė tada, kai redakcija persikėlė į lengviau prieinamas patalpas ir jų nebesaugojo policija, skelbia „Time“.

„Mes žinojome, kad grėsmė buvo tikra, bet nebuvome paranojiški. Grėsmės „Charlie“ buvo nuolatinės, tęstinės, įprastos. Jos nepadidėjo pastaruoju metu. Todėl praradome akylumą“, – apgailestavo jis.

Tačiau pastaruosius mėnesį ar du policininkai prie kontoros budėti liovėsi. Užpuolikai tai suuodė. Jie tikrai laukė tinkamo momento.

Žurnalistas prisiminė, kad nuo 2011 m., kai dėl publikuotos pranašo Mahometo karikatūros prie redakcijos nugriaudėjo sprogimas, policija nuolat budėdavo prie biuro.

„Pirmiausia, policijos automobilis prie redakcijos stovėjo ištisai, paskui policija ėmė patruliuoti tik per trečiadienio redaktorių susirinkimus. Tačiau pastaruosius mėnesį ar du policininkai prie kontoros budėti liovėsi. Užpuolikai tai suuodė. Jie tikrai laukė tinkamo momento“, – teigė A.Fischettis.

Pasak jo, teroristų nesustabdė tai, kad į pastatą buvo galima įeiti tik surinkus saugos kodą, o redakcija buvo įsikūrusi antrame pastato aukšte.

„Lyginant ankstesnes patalpas Serpollet gatvėje ir dabartines, šios tikrai buvo lengviau prieinamos“, – konstatavo jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai atakavo „Charlie Hebdo“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai atakavo „Charlie Hebdo“

Redaktorius net atostogų vyko su apsaugininkais

Saugodamasis „Charlie Hebdo“ vyriausiasis redaktorius Stephane'as Charbonnier buvo pasisamdęs du apsaugininkus.

„Kai kartą susitikome pietų ir jis atėjo be apsaugininkų, net stebėjausi. Kartą Charbas vienas sėdo į taksi ir jį atpažinęs vairuotojas atsisakė suteikti paslaugas. Tuomet apsaugininkai jam nurodė niekada tokios klaidos nekartoti. Net atostogauti redaktorius vyko su apsaugininkais“, – pasakojo žurnalistas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Charbas laiko 2011 m. lapkričio 2-osios „Charlie Hebdo“ žurnalą.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Charbas laiko 2011 m. lapkričio 2-osios „Charlie Hebdo“ žurnalą.

Kad koks nors ginkluotas Kalašnikovu beprotis gali ateiti į biurą, nujautė visi leidinio darbuotojai.

„Mes visi žinojome, kad Charbas yra taikinys. Internetu jį „al-Qaeda“ jau buvo tiesiogiai atakavusi. Ta mintis, kad redaktorius ar žurnalistai gali būti nužudyti, mūsų neapleido. Tačiau net nebūtume susapnavę tokio dydžio atakos, kai siekiama išžudyti visus be išimčių“, – skausmo neslėpė A.Fischettis.

Išgyveno per stebuklą

Žurnalistas A.Fischettis trečiadienį buvo pasiėmęs laisvadienį, nes vyko į laidotuves. Per stebuklą teroristų aukomis netapo ir dar du darbuotojai, kurie trečiadienį pavėlavo į darbą.

Kalbu apie „Charlie“ būtuoju laiku, nes nebeįsivaizduoju, kad jis gali atgimti.

Tačiau A.Fischettis neabejoja, kad likusieji gyvi „Charlie Hebdo“ darbuotojai nebesugebės prikelti leidinio.

„Jie norėjo sunaikinti laikraštį. Ne tik nužudyti redaktorių. Trūksta žodžių apibūdinimams, bet tai tikrai karas. Ir visa tai tik dėl piešinėlių... Kaip tai liguista. „Charlie“ turėjo misiją ir šiandien aš dar labiau suvokiu, kokia ji svarbi. Bet jie nusprendė šį žodžio laisvės simbolį sunaikinti. Kalbu apie „Charlie“ būtuoju laiku, nes nebeįsivaizduoju, kad jis gali atgimti. Tai buvo karikatūristų laikraštis. Žurnalsitus galima būtų pakeisti, bet jų – Charbo, Tignouso, Wolinskio, ką jau kalbėti apie Cabu – ne“, – sakė žurnalistas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min