Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2023 05 16 /22:54

Ciklonas „Mocha“ Mianmare pasiglemžė mažiausiai 81 gyvybę

Nuo ciklono nukentėjusiame Mianmare žuvo mažiausiai 81 žmogus, antradienį pranešė vietos lyderiai ir valstybinė žiniasklaida.
Ciklono Mianmare padariniai
Ciklono Mianmare padariniai / „AFP“/„Scanpix“

Vakarinėje Rachinų valstijoje žuvusiųjų skaičius siekia mažiausiai 46, antradienį naujienų agentūrai AFP pranešė vietos lyderiai.

„Galime patvirtinti, kad žuvo 17 žmonių“, – AFP žurnalistui sakė netoli valstijos sostinės Sitvės įsikūrusio Bu Ma kaimo lyderis Karlo, sekmadienį vietovę užklupus ciklonui „Mocha“.

„Žuvusiųjų bus daugiau, nes daugiau kaip šimtas žmonių yra dingę be žinios“, – pridūrė jis.

Kito netoliese esančio kaimo lyderis nurodė, kad ten stichija pasiglemžė 24 gyvybes.

Šiuose kaimuose Rachinų valstijoje gyvena persekiojamos musulmonų rohinjų mažumos atstovai.

Mianmaro valstybinio transliuotojo MRTV duomenimis, 13 žmonių žuvo sugriuvus vienuolynui Ratedaunge, esančiame į šiaurę nuo Sitvės, o viena moteris žuvo sugriuvus pastatui gretimame kaime.

Sausumą „Mocha“, kurio nešamo vėjo greitis siekė iki 195 km per valandą, pasiekė sekmadienį, versdamas elektros stulpus ir į šipulius daužydamas medines žvejų valtis.

Tai buvo galingiausias ciklonas šioje teritorijoje per daugiau nei dešimtmetį. Jis nusiaubė kaimus, rovė medžius ir nutraukė susisiekimą didžiojoje Rachinų valstijos dalyje.

Mianmaro chunta pirmadienį pranešė, kad žuvo penki žmonės, tačiau nenurodė, kur.

Niekas nepasirodė

Mianmare rohinjai dažnai laikomi įsibrovėliais, jiems nesuteikiama pilietybė ir sveikatos priežiūra, o norėdami išvykti už savo kaimų ribų privalo gauti leidimą.

Daugybė kitų gyvena stovyklose, nes dėl dešimtmečius valstijoje trukusio etninio konflikto prarado namus.

Pabėgėlių reikalais besirūpinantis Jungtinių Tautų biuras pranešė, kad tiria pranešimus, jog per audrą žuvo perkeltųjų asmenų stovyklose gyvenantys rohinjai.

Pranešime priduriama, kad stengiamasi pradėti skubų poreikių vertinimą sunkiai nukentėjusiose vietovėse.

Kaimyninio Bangladešo pareigūnai AFP sakė, kad per cikloną, praūžusį netoli pabėgėlių stovyklų, kuriose gyvena beveik milijonas rohinjų, 2017-aisiais pabėgusių nuo Mianmaro kariuomenės represijų, niekas nežuvo.

„Nors ciklono padariniai galėjo būti daug blogesni, pabėgėlių stovyklos smarkiai nukentėjo, todėl tūkstančiams žmonių žūtbūt reikia pagalbos“, – teigė JT, vėlai pirmadienį išplatinusios skubų pagalbos prašymą.

Ciklonai – uraganų Šiaurės Atlante ar taifūnų Ramiojo vandenyno šiaurės vakaruose atitikmuo – yra nuolatinė ir mirtina grėsmė Indijos vandenyno šiaurinėje pakrantėje, kur gyvena dešimtys milijonų žmonių.

Pelno nesiekiančios organizacijos „ClimateAnalytics“ teigimu, prie ciklono „Mocha“ intensyvumo galėjo prisidėti šylantis klimatas.

„Matome, kad jūros paviršiaus temperatūra Bengalijos įlankoje pastarąjį mėnesį buvo gerokai aukštesnė nei kad ir prieš 20 metų“, – sakė grupės atstovas Peteris Pfleidereris (Pėteris Fleidereris).

„Šiltėjantys vandenynai leidžia audroms greitai įgauti daugiau galios, o tai turi pražūtingų pasekmių žmonėms“, – pridūrė jis.

AFP žurnalistai nurodė, kad antradienį pamažu buvo atkurtas ryšys su Sitve, kurioje gyvena apie 150 tūkst. žmonių, valomi keliai, vėl pradėjo veikti internetas.

Valstybinės žiniasklaidos paskelbtose nuotraukose matyti, kaip į laivą prekybiniame šalies centre Jangone kraunama Rachinų valstijai skirta pagalba.

Visgi rohinjų kaimų gyventojai AFP teigė kol kas nesulaukę jokios pagalbos.

„Į mūsų kaimą neatvyko jokia vyriausybė, jokia organizacija, – sakė 38-erių Kyaw Swar Win iš Bu Ma kaimo. – Dvi dienas nevalgėme... Nieko neturime ir galiu pasakyti tik tiek, kad niekas net neatėjo paklausti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?