TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Čilę sukrėtė 8,8 balo žemės drebėjimas, cunamis ritasi per Ramųjį vandenyną (nuotraukos, video, atnaujinta 0.55 val.)

Gelbėtojai apgriautuose Konsepsjono namuose ieško nukentėjusiųjų ir aukų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gelbėtojai apgriautuose Konsepsjono namuose ieško nukentėjusiųjų ir aukų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Čilę šeštadienio rytą netoli Konsepsjono sukrėtė stiprus, 8,8 balo pagal Richterio skalę, žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, patikslinusi stiprumo matavimus.

Sostinėje Santjage drebėjo pastatai, kai kuriuose rajonuose dingo elektra, patvirtino ir ten buvęs „Reuters“ korespondentas.

Požeminių smūgių židinys užregistruotas vietovėje, esančioje už 91 km į šiaurės rytus nuo Konsepsjono ir 110 km į pietvakarius nuo Talkos Čilėje 59,4 km gylyje 3.34 val. vietos (8.43 val. Lietuvos) laiku. Iš pradžių buvo pranešta apie 8,3 balo žemės drebėjimą, vėliau buvo paskelbta apie 8,5 balo stiprumą, kol galiausiai JAV geologijos tarnyba patvirtino, jog žemės drebėjimo stiprumas buvo 8,8 balo.

Čilės sostinėje, esančioje už 320 km nuo epicentro, gyventojai skubėjo išeiti laukan; išsigandę miestiečiai glebėsčiavosi, verkė. Pasak „Reuters“ liudininko, labai stiprus drebėjimas truko 10–30 sekundžių.

JAV Ramiojo vandenyno regiono cunamių perspėjimo centras paskelbė cunamio pavojų Čilės, Peru pakrantės, bei mažesnės tikimybės pavojų, Ekvadorui, Kolumbijai, Panamai, Kosta Rikai, Antarktidos pakrantėms.Nacionalinė nepaprastųjų situacijų tarnyba per radiją pranešė, kad vyriausybė vertina Konsepsjono rajone patirtus nuostolius.

Iš karto Ramiojo vandenyno regiono cunamių perspėjimo centras paskelbė apie cunamio pavojų Čilei bei Peru, o Ekvadorui patarta atidžiau stebėti padėtį.

„Tokio stiprumo žemės drebėjimas gali sukelti visa griaunantį cunamį, kuris gali smogti į pakrantę netoli epicentro jau po kelių minučių, o tolimesnėse pakrantėse – per kelias valandas“, – sakoma centro pranešime.

1960 metais Čilę sukrėtė baisiausias pasaulyje žemės drebėjimas nuo 1900 metų, rodo JAV geologijos tarnybos duomenys. Tada 9,5 balo žemės drebėjimas nusiaubė Valdivijos miestą, žuvo 1655 žmonės, cunamis užklupo Velykų salą, esančią už 3700 km nuo Čilės, taip pat pasiekė Havajus, Filipinus, Japoniją.

Papildyta 12.08 val. Per žemės drebėjimą, sukrėtusį Čilę šeštadienio rytą, žuvo mažiausiai šeši žmonės, pranešė Čilės prezidentė Michelle Bachelet.

„Galiu pasakyti, ką mes jau žinome, – sakė prezidentė. – Penkios žūtys Maulės regione, ir viena – Araukanijoje. Bet, kai toks stiprus žemės drebėjimas, negalime atmesti, jog aukų yra daugiau.“

Taip pat pranešama apie pakartotinius požeminius smūgius, 6,2 balo stiprumo, tame pačiame regione 3.52 val. vietos (8.52 val. Lietuvos) laiku.

Sostinėje Santjage yra sugriautų pastatų, nutrauktas elektros tiekimas, sutriko telefono ryšys. Todėl apie sugriovimus kitose centrinio regiono vietovėse dar nepranešama. Žemės drebėjimas buvo juntamas ir Argentinoje.

JAV Ramiojo vandenyno regiono cunamių perspėjimo centras paskelbė cunamio pavojų Čilės, Peru pakrantės, bei mažesnės tikimybės pavojų, Ekvadorui, Kolumbijai, Panamai, Kosta Rikai, Antarktidos pakrantėms.

„Jūros lygio matavimai rodo, kad cunamis buvo sukeltas. Jis gali būti griaunantis pakrantėse netoli epicentro bei kelti grėsmę atokesnėse pakrantėse“, – sakoma centro pranešime.

Japonijos meteorologijos centras šeštadienį perspėjo, kad cunamio pavojus gresia didelėje Ramiojo vandenyno dalyje. „Mes dabar tikriname, ar cunamis gali pasiekti Japonijos krantus“, – sakė centro atstovas.

Japonijos ministras pirmininkas Yukio Hatoyama nurodė vyriausybei pasirengti pagalbos teikimui nukentėjusiems, jei tokių būtų.

Anksčiau šeštadienį Japonijai rūpesčių sukėlė pranešimas apie požeminius smūgius Okinavos saloje, bet žmonių nežuvo, yra tik lengvai sužeistų, namai taip pat ne itin nukentėjo.

Filipinų vyriausybė perspėjo pakrančių gyventojus būti pasirengus evakavimui.

Pasak JAV geologijos tarnybos, 8,8 balo stiprumo žemės drebėjimo, užregistruoto šeštadienį 3.34 val. vietos (8.43 val. Lietuvos) laiku, židinys buvo Ramiajame vandenyne 35 km gylyje ties Čilės Maulės regiono krantais: 100 km į šiaurės šiaurės vakarus nuo Čilano, 105 km į vakarus pietvakarius nuo Talkos, 115 km į šiaurės šiaurės rytus nuo Konsepsjono ir 325 km į pietvakarius nuo Santjago.

Papildyta 12.52 val. Čilės prezidentė pranešė, kad paskutiniais duomenimis, žuvusiųjų per žemės drebėjimą skaičius pasiekė 47. Aukų skaičius vis dar gali smarkiai augti.

Papildyta 14.12 val. Paskutiniais duomenimis, žemės drebėjimo aukų skaičius pasiekė 78 žuvusius žmones.

Artimiausiomis valandomis laukiama galingos cunamio bangos, kuri, kaip manoma, gali smogti visoms Pietų ir Centrinės Amerikos vakarų pakrantės valstybėms, o taip pat pasiekti daugybę salų centrinėje ir vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje.

VIDEO: 8.8 Earthquake Chile Feb27 First Video Glimpses

Papildyta 18.29 val. Žemės drebėjimo aukų skaičius nenumaldomai auga. Jau turima duomenų apie 122 Čilėje žuvusius žmones, praneša „Reuters“.

Požeminiai smūgiai pridarė ir daug materialinės žalos. Kaip aiškėja, labiausiai nukentėjo Konsepsjono miestas, esantis arčiausiai žemės drebėjimo epicentro. Čilės televizijos kanalai praneša, kad Konsepsjone per žemės drebėjimą sugriuvo tiltai ir subyrėjo 15 aukštų pastatas, daugelis kitų pastatų smarkiai apgriauti. Mieste prasidėjo gaisrai.

Stiprūs smūgiai buvo juntami ir sostinėje Santjage. Miesto istoriniame centre taip pat yra sugriovimų. Pagrindinis šalies oro uostas uždarytas mažiausiai parai. Nuo drebėjimo nukentėjusiuose rajonuose sutriko ryšiai ir elektros tiekimas.

Rimto cunamio laukia Havajų gyventojai, jų teritorijoje neseniai nuaidėjo pavojaus sirenos. Kaip praneša CNN, salų gyventojai užplūdo parduotuves ir degalines. Daugelis stengiasi įsigyti kuo daugiau atsargų ir suskubti pasitraukti su šeimomis į aukštesnes vietoves, toliau nuo kranto. Prognozuojama, kad cunamio banga, pasiekusi Havajų salų krantus, gali siekti net 5 metrų aukštį.

Papildyta 22.16 val. Čilės valdžios atstovai informuoja, kad jau žinoma apie 147 žuvusius per žemės drebėjimą. Aukų skaičius vis dar gali augti, kadangi dėl sutrikusių komunikacijų ir ryšio sistemų vis dar nėra iki galo tikslių duomenų apie nelaimės mastus.

Cunamio pavojus neatšaukiamas, tačiau iš tų Ramiojo vandenyno salynų ir Amerikos žemyno pakrančių, kurias jau pasiekė banga, kol kas nėra jokių pranešimų apie didelę cunamio griaunamąją galią ar nukentėjusiuosius.

Papildyta 0.27 val. Po vidurnakčio Lietuvos laiku pirmoji cunamio banga pasiekė Havajus. Tiesa, ji nebuvo tokia didelė, kaip buvo tikėtasi. CNN praneša, kad ties Hilo ji siekė vos 3 pėdas aukščio (arti metro). Laukiama kitų cunamio bangų. Specialistai tvirtina, kad paprastai stipriausia būna pirmoji banga, tačiau neretai gamta laužo taisykles ir pakartotinės bangos būna stipresnės už pirmąją. Apie cunamio padarytą žalą informacijos dar nėra.

Taip pat pranešama, kad cunamis pražudė mažiausiai tris žmones Chuano Fernandeso saloje, esančioje už 643 km į vakarus nuo Čilės krantų. Salos gubernatorius pranešė, kad dar dešimt žmonių dingo be žinios.

Papildyta 0.55 val. Paskutiniais duomenimis, aukų skaičius Čilėje vis dar auga. Šiuo metu suskaičiuota jau 214 žuvusiųjų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min