Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
09 19

D.Antanaitis: Azerbaidžanas pasinaudojo situacija – rusai padėti negali, armėnai nustekenti

Kaukaze – naujo karo dvelksmas. Azerbaidžanas antradienį pradėjo karinius veiksmus Kalnų Karabache. Padėtį regione analizuoja gynybos ekspertas Darius Antanaitis, apsilankęs 15min studijoje.
Azerbaidžano gynybos ministerijos paskelbtoje nuotraukoje matyti dūmai virš teritorijos Kalnų Karabache
Azerbaidžano gynybos ministerijos paskelbtoje nuotraukoje matyti sprogimas Kalnų Karabache / „Scanpix“/AP nuotr.

– Azerbaidžanas skelbia, kad pradėjo antiteroristinę operaciją, kuria siekia atkurti konstitucinę tvarką. Armėnija kalba apie agresijos aktą ir etninį valymą. Kas, jūsų manymu, vyksta?

– Tam, kad pradėtum kažkokius kovinius veiksmus, reikia paskelbti, kodėl tu taip darai. Kai rusai pradėjo karą prieš Ukrainą, iš pradžių bandė provokuoti: sprogdino kažkokius sandėliukus pasienyje su Ukraina – neva ukrainiečiai susprogdino pasienio postus; kitaip kaltindavo ukrainiečius (taip pat ir genocidu kaltindavo). Lygiai tą patį ir dabar mes matome.

Karas turėtų turėti legitimų pagrindą. Azerbaidžaniečiai pateikė tam tikrą teisinį pagrindą, kodėl jie privalėjo padėti kovos veiksmus. Be teisinio pagrindo tu automatiškai pastatai save į agresoriaus poziciją, o kai surandi pagrindą, kodėl tu taip padarei, tai reiškia, kad buvo būtinumas tai pradėti dėl to, kad išvengtum dar didesnio blogio.

Darius Antanaitis
Darius Antanaitis

– Koks yra tikrasis Azerbaidžano operacijos tikslas?

– Kalnų Karabachas yra pakankamai nedidelė vietovė. Iš principo ji didžiąją laiko dalį priklausė Azerbaidžanui, tačiau joje daugiausia gyvena armėnai. Tai buvo autonominė pseudorespublika ir visada buvo ginčijama teritorija tarp Azerbaidžano ir Armėnijos. Viena vertus, teritorija priklausė Azerbaidžanui, kita vertus, daugiausia ten gyvena armėnai.

Po paskutinio karo, kuris vyko prieš trejus metus, pavyko sureguliuoti konfliktą, tačiau dabar Azerbaidžanas yra daug patogesnėje situacijoje, nes Rusija yra visiškai įsitraukusi į karą Ukrainoje. Rusija šiame regione turi pseudotaikdarius, kurie buvo lyg tam tikra garantija, kad azerbaidžaniečiai negalės veržtis į Kalnų Karabachą.

Dabar situacija visiškai pasikeitė. Visų pirma, tam, kad rusai atsiųstų pastiprinimą į Kalnų Karabachą, jiems reikia arba skristi per Azerbaidžaną (o Azerbaidžanas gali neleisti), arba vykti per Sakartvelą ar per Armėniją. Taip pat gali prašytis per Turkiją arba Iraną. Kitaip tariant, rusų pseudotaikdariai Kalnų Karabache yra užrakinti ir dabar yra ypač gera situacija Azerbaidžanui pradėti kovines operacijas, nes rusai padėti negali, armėnai yra nustekenti – jų padėtis ir kariuomenė yra apgailėtini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie 15min