Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 4d. 11:59

D.Britanijoje prasidėję vietos valdžios rinkimai – išbandymas griežtai Th.May pozicijai dėl „Brexit“

Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vietos valdžios rinkimai D.Britanijoje taps išbandymas Th.May

Theresos May ketvirtadienį laukia pirmasis rinkimų išbandymas nuo tada, kai ji stojo prie Didžiosios Britanijos vyriausybės vairo.

Šie vietos rinkimai vyksta Th.May sugriežtinus savo poziciją dėl „Brexit“ derybų likus kelioms savaitėms iki svarbių visuotinių rinkimų.

Britai ketvirtadienį išrinks tūkstančius naujų vietos tarybų narių, o šie rinkimai bus atidžiai stebimi laukiant patvirtinimo, kad Th.May Konservatorių partija, kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, tvirtu žingsniu juda link pergalės birželio 8 dieną vyksiančiuose parlamento rinkimuose.

Anglijoje, Škotijoje ir Velse ketvirtadienį vyksta kova dėl beveik 5 tūkst. vietos tarybų narių mandatų. Taip pat tiesiogiai renkami aštuoni merai.

Ekspertai ragina nesiremti šių vietos rinkimų rezultatais prognozuojant ateinantį mėnesį vyksiančių visuotinių rinkimų baigtį. Jie pažymi, kad vietos rinkimuose daugiausiai dėmesio skiriama vietos problemoms ir rinkėjai per juos dažnai linkę nubausti esamą vietos valdžią.

Tačiau šie vietos rinkimai vyksta ypatingomis sąlygomis, turint galvoje politinius neramumus, kuriuos išprovokavo praėjusių metų „Brexit“ referendumas, ir faktą, kad vos už kelių savaičių bus renkamas šalies parlamentas.

„Grasinimai Britanijai“

Th.May kovo 29 dieną oficialiai inicijavo dvejus metus truksiantį išstojimo iš Europos Sąjungos procesą

Prieš dvi savaites premjerė netikėtai nusprendė skelbti pirmalaikius rinkimus, siekdama užsitikrinti tvirtesnį mandatą prieš derybas su Briuseliu.

Vyriausybės vadovė puikiai supranta, kad ketvirtadienį daug rinkėjų eis prie balsadėžių galvodami apie „Brexit“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas

Balsavimo apylinkės atsidarė 7 val. (9 val. Lietuvos laiku) ir dirbs iki 22 valandos. Rezultatų laukiama penktadienį.

Trečiadienį kalbėdama prie savo rezidencijos Dauningo gatvėje Londone, Th.May pažėrė kritikos Briuseliui, kuris, pasak jos, svaidosi „grasinimais Britanijai“ dėl „ skyrybų “proceso.

Londonas ir Briuselis surėmė ietis dėl Britanijos išstojimo sąskaitos, o Th.May apkaltino ES, kad ši tyčia būtent dabar sugriežtino savo poziciją, „siekdama paveikti ateinantį mėnesį vyksiančių visuotinių rinkimų rezultatus“.

Opozicijos lyderiai tvirtina, kad premjerė naudoja derybų su ES kortą siekdama atitraukti dėmesį nuo kitų problemų, o leiboristų lyderis Jeremy Corbynas apkaltino Th.May „žaidžiant pramoginius žaidimus“.

Leiboristai viešosios nuomonės apklausose daugiau nei 20 procentinių punktų atsilieka nuo konservatorių. Vietos rinkimai turėtų patvirtinti, koks rimtas iššūkis laukia J.Corbyno partijos visuotiniuose rinkimuose.

„Jie (vietos rinkimai) suteiks tam tikros svarbios informacijos apie paramos pobūdį, taip pat – kur partijų pozicijos yra stipriausios ir kur – silpniausios“, – sakė Anthony Wellsas iš sociologinių tyrimų bendrovės „ YouGov“.

Papildomas poveikis

„Konservatoriams labai gerai sekasi, ir tai beveik neabejotinai padarys papildomą poveikį vietos rinkimams“, – sakė Kardifo universiteto politologijos profesorius Rogeris Scully.

Vis dėlto susidaryti bendrą vaizdą apie nuotaikas šalyje pagal ketvirtadienį vystančius rinkimus bus nelengva, nes nebus renkamos vietos tarybos Anglijos didžiuosiuose miestuose, kuriuose paprastai būna įsitvirtinę leiboristai.

Vis dėlto susidaryti bendrą vaizdą apie nuotaikas šalyje pagal ketvirtadienį vystančius rinkimus bus nelengva, nes nebus renkamos vietos tarybos Anglijos didžiuosiuose miestuose, kuriuose paprastai būna įsitvirtinę leiboristai.

„Pažiūrėkime, kas nutiks. Galbūt tai bus įdomi galimybė įvertinti padėtį platesniu kampu ir (patikrinti), kiek tikslios yra apklausos“, – sakė vienas aukšto rango šaltinis Leiboristų partijoje.

Mažesnė proeuropietiška Liberalų demokratų partija, anksčiau dirbo koalicinėje vyriausybėje su konservatoriais, bet buvo beveik visiškai nušluota nuo politinio žemėlapio per 2015 metų visuotinius rinkimus. Ji tikisi ketvirtadienį sustiprinti savo pozicijas ir įgyti tam tikrą pagreitį prieš birželio visuotinius rinkimus.

Kita vertus, prieš ES ir masinę imigraciją nusistačiusi Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP), kaip prognozuojama, praras daugumą turimų vietų tarybose. Kai buvo pasiektas pagrindinis UKIP tikslas – užsitikrinti „Brexit“, jai sunkiai sekėsi rasti naują vaidmenį.

Tuo tarpu Škotijoje vietos valdžios rinkimai parodys, kiek tvirta yra valdančioji Škotijos nacionalinė partija (SNP). Po „Brexit“ referendumo ši partija ragino surengti naują referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min