Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 12d. 08:40

D.Trumpas atsisako siūlymo į gyventojų surašymo anketą įtraukti klausimą apie pilietybę

Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį atsisakė siūlymo į 2020-ųjų gyventojų surašymo anketą įtraukti kontroversišką klausimą apie pilietybę, tokiai idėjai pasipriešinus pilietinių teisių aktyvistams. Kritikai sako, jog JAV administracija norėjo įtraukti šį klausimą į anketą, kad sumažintų imigrantų bendruomenių dalyvavimą kartą per 10 metų rengiamame surašyme, padedančiame pareigūnams nustatyti, kur nukreipti federalinius išteklius.

„Ieškome naujo varianto užtikrinti, kad gyventojai nepiliečiai būtų visiškai ir laiku suskaičiuoti“, – sakė prezidentas per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose.

Dviem savaitėmis anksčiau Aukščiausiasis Teismas, regis, užbaigė teisinę ir politinę kovą šiuo klausimu, nusprendęs, kad D.Trumpo administracijos pateikti argumentai, kodėl klausimas apie pilietybę turėtų būti įtrauktas į surašymo anketą, yra „išgalvoti“, ir užblokavęs šį žingsnį.

AT, kuriame vyrauja konservatyvūs teisėjai, nepritarė pasiūlymui penkiais balsais prieš keturis. D.Trumpas savo ruožtu iškėlė idėją, kad pasieks savo tikslą pasirašydamas vykdomąjį įsaką ar net atidėdamas gyventojų surašymą.

Ant kortos pastatyta labai daug: gyventojų surašymas padeda nustatyti, kaip paskirstyti 675 mlrd. dolerių federalinių subsidijų, ir kiek kiekviena valstija turės vietų JAV Atstovų Rūmuose.

Klausimas apie pilietybę iš gyventojų surašymo anketos buvo išbrauktas daugiau kaip prieš 60 metų, tačiau vėl jį sugrąžinus, 1,6–6,5 mln. imigrantų gali nuspręsti apklausoje nedalyvauti arba nesąžiningai atsakyti, sako surašymą vykdantys pareigūnai.

Imigrantai, JAV gyvenantys nelegaliai, būtų ypač atsargūs, būgštaudami dėl deportacijos grėsmės.

D.Trumpas, paskelbęs apie pasikeitusią poziciją minimu klausimu, žadėjo pasirašyti vykdomąjį įsaką, kuris įpareigotų federalines institucijas pateikti Prekybos departamentui informaciją apie imigrantus iš savo duomenų bazių.

„Svarbu, kad turėtume aiškų JAV gyventojų piliečių ir nepiliečių skaičiaus išsiskirstymą. (Tai yra) būtina“, – pareiškė jis.

Žmogaus teisių grupės ir demokratai džiaugėsi, kad D.Trumpas nusileido.

„Prezidento @realDonaldTrump pralaimėjimas dėl surašymo yra svarbi pergalė demokratijai ir tinkamam atstovavimui. Kiekvienas asmuo privalo būti suskaičiuotas ir nieko neturėtų bauginti prezidentas ir jo savavališkas elgesys“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeras.

„Jo atsisakymas pridėti klaidinantį pilietybės klausimą į surašymo (anketą) buvo gerokai pavėluotas“, – pridūrė demokratas.

Didžiausia žmogaus teisių gynimo organizacija Jungtinėse Valstijose ACLU savo ruožtu pažadėjo ir toliau stebėti D.Trumpo administracijos pastangas suskaičiuoti imigrantus.

„Kai pasirodys D.Trumpo naujo plano surinkti duomenis apie (gyventojų) pilietybę ne per surašymą detalės ir jo planai dėl šių duomenų panaudojimo, atidžiai juos išnagrinėsime ir įvertinsime jų teisėtumą“, – sakoma organizacijos pranešime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min