Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 19d. 23:01

D.Trumpas įsitikino: sunaikinti B.Obamos palikimą ne taip paprasta

Donaldas Trumpas ir Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas ir Barackas Obama

Prieš Donaldą Trumpą Amerikoje turbūt dar nebuvo prezidento, kuris į Baltuosius rūmus įsikraustė žadėdamas ne ką nors nauja, o sunaikinti savo pirmtako – šiuo atveju Baracko Obamos – pasiekimus. Tačiau vienas svarbiausių pažadų, regis, jau išsikvėpė – gal net negrįžtamai. Sugriauti B.Obamos palikimą – ne taip lengva, rašo „The New York Times“.

D.Trumpas šią savaitę per dvi valandas, nors ir nenoriai, sutiko nesuplėšyti B.Obamos inicijuoto susitarimo su Iranu dėl šios šalies branduolinės programos ir kartu su visais respublikonais visiškai susimauti stengiantis anuliuoti B.Obamos administracijos patvirtintą JAV sveikatos apsaugos reformą.

Respublikonai, valdant B.Obamai, vis svaidėsi žaibais ir žadėjo vos ne karą su Iranu bei tučtuojau panaikinti „Obamacare“.

D.Trumpas per rinkimų kampaniją pernai irgi daug kalbėjo apie netikusį susitarimą su Iranu ir keikė B.Obamos administracijos reformas sveikatos apsaugos srityje.

Šis nekilnojamojo turto vystytojas kėlė sau pagrindinį tikslą – sulyginti su žeme, jo teigimu, prastai suręstus ir paveldėtus pastatus.

Pagrindiniai B.Obamos pasiekimai vidaus ir užsienio politikoje išlieka nepajudinami.

Tačiau dabar jis susiduria su realybe – kad pagrindiniai B.Obamos pasiekimai vidaus ir užsienio politikoje išlieka nepajudinami.

Aišku, D.Trumpas nepasiduoda. Jis yra įsakęs savo nacionalinio saugumo komandai peržiūrėti poziciją Irano atžvilgiu ir tikriausiai vis dar tikisi, kad branduolinis susitarimas bus išmestas į šiukšliadėžę.

O kalbant apie sveikatos apsaugą, tai JAV prezidentas ir toliau siekia anuliuoti programą „Obamacare“, kurią nuo pat jos patvirtinimo 2010 metais taip aršiai keikė respublikonai.

„Scanpix“/AP nuotr./Akcija už „Obamacare“
„Scanpix“/AP nuotr./Akcija už „Obamacare“

Ir vis dėlto JAV tarptautiniai partneriai, regis, visai nenusiteikę grįžti prie susitarimo su Iranu, o Amerikos senatoriai nenori nutraukti egzistuojančios ir, beje, populiarios, nors ir netobulos, sveikatos apsaugos sistemos neturint paruošus jos pakaitalo.

Ant Kapitolijaus kalvos planas anuliuoti „Obamacare“, o naują sistemą rasti per dvejus metus žlugo beveik iš karto, kai jam pasipriešinimą išreiškė mažiausiai trys respublikonų senatoriai. Tad D.Trumpui teliko tiesiog iškelti rankas.

„Tegu Obamos programa pati sugriūva. Aš neprisiimsiu už tai atsakomybės, neprisiims ir respublikonai. Leisime „Obamacare“ sugriūti, o tada demokratai atbėgs pas mus“, – teigė D.Trumpas.

Padėjo prezidentiniai įsakai

Dažniausiai inauguruojamas JAV prezidentas žada naują kryptį. Ypač – tas, kuris keičia kitos partijos atstovą. Tačiau D.Trumpas pirmuosius savo darbo mėnesius ne skleidė savo paties proaktyvias idėjas, o kalbėjo, kaip išardys B.Obamos pasiekimus.

Jam pavyko tose srityse, kurioje galėjo nuspręsti pats – pasinaudodamas prezidentiniais įsakais.

D.Trumpas palaimino „Keystone XL“ naftotiekį, kuriam prieštaravo B.Obama, jis išvedė JAV iš Ramiojo vandenyno prekybos sutarties, Paryžiaus klimato susitarimo, jis ėmė naikinti aplinkosaugos ir verslo reguliavimo taisykles.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš naftotiekio „Keystone XL“ tiesimą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš naftotiekio „Keystone XL“ tiesimą

Bet štai iniciatyvos, kurioms reikia ir Kongreso palaiminimo, į priekį nejuda.

Pavyzdžiui, pietuose nekyla tvora ties siena su Meksika, nepertvarkoma mokesčių sistema, neatstatomi JAV keliai ir tiltai, Kongresas nėra atšaukęs Doddo-Franko įstatymo, sudrausminusio Volstritą po 2008 metų krizės smūgio. Galiausiai sankcijos Rusijai buvo ne atšauktos, o sugriežtintos.

D.Trumpas nuolat giriasi savo derybiniais sugebėjimais, bet pastarieji kol kas neveikia nei kitų pasaulio lyderių, nei net kolegų respublikonų.

Kaip ir susitarimo dėl Irano branduolinės programos bei sveikatos apsaugos atvejais, šių pažadų įvykdymui reikalinga parama tiek namuose, tiek užsienyje. O ieškoti paramos D.Trumpui dar reikia priprasti.

Per gyvenimą nekilnojamojo turto ir pramogų versle milijardierius įprato dalyti nurodymus ir kartoti „Tu atleistas!“

D.Trumpas nuolat giriasi savo derybiniais sugebėjimais, bet pastarieji kol kas neveikia nei kitų pasaulio lyderių, nei net kolegų respublikonų.

„Be to, kad už kiekvieno įstatymo projekto slepiasi kieno nors interesai. Vašingtono problema yra tai, kad tie projektai specialiai surašomi itin sudėtingai. O tai, kas sudėtinga, išnarplioti sunku“, – pripažino Michaelas Dubke, kurį laiką vadovavęs D.Trumpo Baltųjų rūmų komunikacijos komandai.

Vienoms JAV spausti Iraną būtų sunkiau

D.Trumpas, žinoma, gali tiesiog pasitraukti iš susitarimo su Iranu taip, kaip jau pasielgė su susitarimais dėl prekybos ir klimato.

Bet nors Baltiesiems rūmams toks poelgis galbūt būtų malonus, patarėjai D.Trumpui yra paaiškinę, kad Vašingtonui spausti teokratus Teherane vienam, be sąjungininkų, būtų kur kas sunkiau. Tad toks vienašališkas žingsnis nebuvo žengtas.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Po derybų dėl Irano branduolinės programos 2015 metais
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Po derybų dėl Irano branduolinės programos 2015 metais

Johnas Boltonas, buvęs JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose, kuris kritikuoja susitarimą su Iranu, nepatenkintas. Jis mano, kad D.Trumpui reikia rasti būdą įtikinti sąjungininkus apsigalvoti.

„Mums reikia tai paaiškinti europiečiams. Jiems gali būti sunku priimti mūsų argumentus, bet atviras kalbėjimas vis dar yra amerikietiška vertybė, net diplomatijoje“, – tvirtino J.Boltonas.

M.Pence'as: „Nieko nedaryti negalima. Kongresui reikia pasitempti. Kongresas turi dirbti savo darbą, ir dirbti dabar.“

D.Trumpas taip pat nuolat kaltina demokratus trukdant judėti į priekį dėl sveikatos apsaugos, bet per kelis mėnesius Baltieji rūmai rimtai nė sykio nebandė ištiesti rankos opozicijai ir surasti bendrą sprendimą.

Negana to, juk demokratai daugumos neturi nei Senate, nei Atstovų rūmuose, o tai reiškia, kad ir įtikinti respublikonus paremti pastangas patvirtinti kitą sveikatos apsaugos sistemos variantą stengtasi nepakankamai.

JAV viceprezidento Mike'o Pence'o komentaruose antradienį buvo galima išgirsti ir desperacijos gaidelę: „Nieko nedaryti negalima. Kongresui reikia pasitempti. Kongresas turi dirbti savo darbą, ir dirbti dabar.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

D.Trumpo prezidentavimą ir taip dengia tyrimų dėl galimų jo kampanijos narių ryšių su Kremliumi šešėlis. Per 70 metų dar nebuvo JAV prezidento, kurio populiarumas po pusmečio darbo tesiektų 36 proc.

Neįtikino dėl naujos tvarkos pranašumo

Tiesa, D.Trumpas gali rodyti į rekordus mušančias finansų rinkas, nuosekliai Amerikoje kuriamas darbo vietas, pažangą kovoje su „Islamo valstybe“ Sirijoje ir Irake. Be to, jo šalininkams svarbiau ne sveikatos apsauga, o mokesčiai.

Prezidento gerbėjams, kurių, beje, nemažėja, patinka jo, kaip kovotojo už paprastus žmones, įvaizdis. Jie linkę kaltinti „Vašingtono pelkę“, kurios ir taip nekenčia.

„Scanpix“/AP nuotr./Huckabee Sanders
„Scanpix“/AP nuotr./Huckabee Sanders

Turbūt ne veltui D.Trumpo atstovė spaudai Huckabee Sanders irgi suskubo apkaltinti demokratus: „Tai jie atsakingi už „Obamacare“. Jie sukūrė šitą košę, kurią srebiame. Jie atsakingi už tai, kad nenori dirbti su respublikonais ir padėti pataisyti visiškai iškreiptą sistemą. Manau, kad tai akivaizdu.“

Tačiau demokratai teisūs, jei juokiasi – juk Kongresą kontroliuoja respublikonai. O B.Obama 2009 metais iš tiesų bandė išgirsti dešiniuosius planuodamas sveikatos apsaugos sistemos reformą, nors respublikonai jo ir pasirinko neišgirsti.

B.Obamai prastumti iniciatyvą dėl sveikatos apsaugos 2010 metais padėjęs buvęs jo patarėjas Philas Schiliro mano, jog respublikonai nesugebėjo perlaužti nusistovėjusio ir, beje, pagrįsto įsitikinimo, kad jų reforma atimtų teisę į gydymą iš milijonų žmonių.

Dešinieji taip pat iki šiol sklandžiai nepaaiškino, kodėl ir kuo naujoji tvarka būtų geresnė.

Dešinieji taip pat iki šiol sklandžiai nepaaiškino, kodėl ir kuo naujoji tvarka būtų geresnė.

„O įstatymų priėmimo pasekmės labai realios. Tai nėra abstraktu. Yra neįgalių vaikų, kurie netektų teisės į slaugą, yra milijonai žmonių, kurie prarastų draudimą. Sunku tai „parduoti“ žmonėms“, – teigė Ph.Schiliro.

Antradienį Kongreso respublikonai jau buvo nusiteikę atidėti sveikatos apsaugą į šalį ir imtis kitų darbų – pavyzdžiui, mokesčių mažinimo. Gal pavyks šį kartą?

„O prezidentas Trumpas turi svarstyti apie kitą savo ėjimą. Jis gali bandyti surasti kitą būdą užkurti buldozerį. Arba jis gali nukreipti žvilgsnį į kitą pastatą“, – rašo „The New York Times“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Aktualu

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Greičiausiai TCR komandai vadovaujantis M.Varža: „Tikslas – laimėti klasėje, bet apetitas auga“

Vardai

Valdovų rūmų kiemas netikėtai virto Vokiečių gatve: „G&G Sindikatas“ pakartojo projektą „Unplugged“

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

24sek

Po klubą sukrėtusių permainų – „Raptors“ vadovo atsiprašymas

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

24sek

LaMelo ir LiAngelo pelnė 96 taškus, bet kritika tęsiasi: „Tai laiko švaistymas“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Gyvenimas

Kodėl imituodamos orgazmą šiandien dėl to pasigailėsite rytoj?

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Aktualu

JAV teisėsauga gavo D.Trumpą kompromituojantį pokalbio įrašą: kalbama apie meilės romaną

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Aktualu

S.Gentvilas meta iššūkį V.Grubliauskui Klaipėdos mero rinkimuose

Aktualu

„Novičiok“ apsinuodijęs Charlie Rowley išrašytas iš ligoninės

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min