Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 12d. 19:56 , Atnaujinta: 2019 birželio 12d. 21:24

R.Karoblis: daugiau JAV karių dislokavus Lenkijoje, daugiau jų atvyks ir į Lietuvą

JAV kariai Lenkijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV kariai Lenkijoje

Vilnius, birželio 12 d. (BNS). JAV sprendimas dislokuoti daugiau karių Lenkijoje, reiškia, kad jų daugiau atvyks ir į pratybas Lietuvoje, sako Lietuvos krašto apsaugos ministras.

„Mes manome, kad karių skaičius pratybose Lietuvoje tiktai didės, manome, kad jų daugės, ir tai yra indėlis į mūsų saugumą tiesiogiai“, – trečiadienį BNS sakė Raimundas Karoblis.

Ministras teigė ketinimą siųsti JAV karius į Lenkiją vertinantis kaip sprendimą didinti viso regiono saugumą.

„Saugumo prasme, gynybos prasme tiek NATO, tiek amerikiečių Baltijos šalys ir Lenkija yra traktuojamos kaip vientisas regionas“, – teigė R.Karoblis.

„Dislokavimas Lenkijoje yra nauda tiek Lenkijai, tiek visoms Baltijos šalims, bet žiūrint pagal atstumą, tai kariai Lenkijoje yra naudingiausi mums“, – pridūrė jis.

JAV kariai dažnai atvyksta į pratybas Lietuvoje. Šiuo metu jie dalyvauja tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas“.

Ketina pasiųsti į Lenkiją dar 2000 amerikiečių karių

Jungtinės Valstijos ketina pasiųsti į Lenkiją dar 2 000 amerikiečių karių, trečiadienį pareiškė prezidentas Donaldas Trumpas per susitikimą Baltuosiuose rūmuose su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda.

Pasak jo, papildomos JAV pajėgos bus perkeltos į Lenkiją iš Vokietijos. Vis dėlto D.Trumpas perspėjo, kad diskusijos šiuo klausimu dar nebaigtos.

„Jie kalba apie 2 000 karių“, – sakė prezidentas.

D.Trumpas nurodė, kad Lenkija taip pat siūlosi įrengti JAV kariams „pasaulinio lygio bazę“, ir pridūrė, kad „tai bus [įtraukta] į pranešimą“.

Varšuva anksčiau siūlė naująją bazę pavadinti „Trumpo fortu“, bet JAV vadovas trečiadienį pareiškė, kad bazės pavadinimas jo nedomina ir kad šį sprendimą priims Lenkijos valdžia.

Prezidentas nurodė, kad Lenkija taip pat pirks iš JAV daugiau kaip 30 modernių naikintuvų F-35.

Tvyrant susirūpinimui dėl stiprėjančios Rusijos potencialios agresijos Varšuva uoliai stengėsi užsitikrinti didesnį Amerikos pajėgų buvimą Lenkijoje.

Lenkijos visuomeninis radijas citavo prieš derybas su D.Trumpu išsakytus A.Dudos komentarus: „Tikiuosi, kad šis susitarimas atvers mūsų karinio bendradarbiavimo naują puslapį, bet taip tikiuosi, kad tai bus pasiekta ir kitose srityse.”

A.Dudos kanceliarijos vadovas Krzysztofas Szczerskis sakė žurnalistams Vašingtone: „Tai bus labai gera ir labai vaisinga diena, nes ji pakeis tiek Lenkijos ir Amerikos karinį bendradarbiavimą, tiek bendradarbiavimą energetikos klausimais.”

D.Trumpas ir A.Duda vėliau pasirašė bendrą deklaraciją, skelbiančią, kad abi šalys stiprins gynybos bendradarbiavimą, įskaitant aktyvesnį JAV pajėgų dalyvavimą Lenkijoje.

Jungtinės Valstijos planuoja padidinti savo faktinį karinį kontingentą Lenkijoje, šiuo metu sudarytą iš maždaug 4,5 tūkst. nuolat rotuojamų karių – „artimiausioje ateityje“ šis kontingentas bus padidintas maždaug tūkstančiu papildomų karių, siekiant užtikrinti Varšuvai papildomus gynybos ir atgrasymo pajėgumus, sakoma Lenkijos prezidentūros tinklalapyje paskelbtame deklaracijos tekste.

Dokumente taip pat sakoma, kad Lenkijoje bus įkurtas JAV priešakinis divizijos štabas ir bendras kovinių mokymų centras; pastarojo pagrindinį kompleksą ketinama įkurdinti Pamario Dravske šalies šiaurės vakaruose.

Be to, Lenkijoje bus įkurdinta JAV karinių oro pajėgų bepiločių lėktuvų „MQ-9 Reaper“ eskadra, galinti vykdyti žvalgybos, žvalgymo ir stebėjimo operacijas. JAV ketina prireikus dalytis su Varšuva šio dalinio renkama žvalgybos informacija, siekiant užtikrinti Lenkijos gynybos poreikius, sakoma deklaracijoje.

Numatoma, kad Lenkijoje atsiras aviacijos logistikos bazė, turinti padėti perkelti pajėgas, dalyvaujančias mokymuose arba siunčiamas krizės atveju, taip pat bus suformuota pagalbinė grupė, turinti teikti paramą Lenkijoje esančioms ir ateityje atsirasiančioms JAV pajėgoms.

Dokumente sakoma, kad Lenkijoje bus dislokuota JAV specialiųjų pajėgų, pajėgių paremti operacijas ore, sausumoje ir jūroje, taip pat bus plėtojama infrastruktūra, kad šalyje galėtų būti užtikrinta tankų brigados kovinės grupės, aviacijos kovinės brigados ir logistinės paramos brigados veikla.

„Abi šalys siekia sudaryti tarptautinių sutarčių ir kitų susitarimų, būtinų realizuoti bendrą glaudesnio gynybos bendradarbiavimo viziją, įskaitant JAV ginkluotųjų pajėgų veikimo Lenkijoje pagerinimą. Lenkija ir Jungtinės Valstijos reguliariai konsultuosis, kad aptartų ir suplanuotų potencialius pajėgų buvimo pokyčius ir atitinkamus Lenkijoje dislokuotų JAV ginkluotųjų pajėgų infrastruktūros poreikius“, – sakoma D.Trumpo ir A.Dudos bendrame pareiškime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min