Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

D.Trumpas: JAV nesusijusios su Irano kosminės raketos sprogimu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį paskelbė nuotrauką, kurioje matyti gaisro apgadinta Irano kosminio centro aikštelė, ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos su tuo niekaip nesusijusios.
Gaisro apgadinta Irano kosminio centro aikštelė
Gaisro apgadinta Irano kosminio centro aikštelė / „Scanpix“/AP nuotr.

Teheranas nepateikė jokių oficialių komentarų po palydovinių nuotraukų informacija pagrįstų pranešimų, jog Semnano kosminiame centre Irano šiaurėje ketvirtadienį sprogo starto aikštelėje stovėjusi raketa.

Tačiau D.Trumpas paskelbė to objekto didelės raiškos nuotrauką, kurioje yra pažymėtos apgadintos transporto priemonės ir aikštelės bokštas, taip pat nurodoma, kad ši avarija susijusi su Irano nešančiąja raketa „Safir“.

Incidentas įvyko jau kelis mėnesius tarp Irano ir Vašingtono tvyrant didelei įtampai. Praeitais metais D.Trumpas vienašališkai pasitraukė iš 2015-ųjų tarptautinio susitarimo, nustačiusiu apribojimų Teherano branduolinei programai mainais į sankcijų švelninimą. Vėliau Vašingtonas iš naujo įvedė skaudžias ekonomines sankcijas šiitiškai respublikai.

„Jungtinės Amerikos Valstijos nesusijusios su katastrofine avarija per baigiamuosius pasiruošimus paleisti „Safir SLV Launch“ Semnano 1-ojoje starto aikštelėje Irane“, – per „Twitter“ parašė D.Trumpas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Viešai prieinamose palydovinėse nuotraukose taip pat matyti veikiausiai raketos sprogimo apgadinta starto aikštelė.

Manoma, kad Teheranas planavo trečiąjį šiais metais palydovą nešančios raketos paleidimą. Sausį ir vasarį surengti ankstesni du mėginimai iškelti palydovą į orbitą buvo nesėkmingi.

Irano ryšių ir informacijos technologijų ministras Mohammadas Javadas Azari Jahromi savo ruožtu atmetė pranešimus, jog palydovas buvo prarastas, bet nekomentavo numanomo sprogimo starto aikštelėje.

„Akivaizdu, kad esama pranešimų, jog trečiasis mėginimas iškelti palydovą į orbitą buvo nesėkmingas. Iš tikrųjų [palydovui] „Nahid 1“ nieko nenutiko – jis dabar laboratorijoje. Laboratoriją taip pat gali lankyti žurnalistai. #transparency [skaidrumas]", – rašoma jo tviterio žinutėje.

M.J.Azari Jahromi vėliau paskelbė savo asmenukę iš laboratorijoje, kurioje esama kažkokios įrangos.

„Aš ir „Nahid“ šiuo metu – labas rytas, Donaldai Trumpai!“ – per „Twitter“ parašė jis.

Vašingtonas atidžiai stebi Irano kosminę veiklą ir sieja ją su šiitiškos respublikos branduoline ir balistinių raketų programomis.

Iranas savo ruožtu sako, kad jo kosminių raketų programa yra visiškai taiki. Tačiau kosminių nešančiųjų raketų technologijos labai panašios į didelio nuotolio balistinių raketų, tad Vašingtonas šiuos pareiškimus vertina skeptiškai.

Bendrovės „Planet Labs Inc.“ palydovo atsiųstose nuotraukose matyti juodų dūmų debesis, kylantis nuo paleidimo aikštelės Imamo Khomeinio (Chomeinio) kosminio uosto, kuris yra Semnano kosminio centro dalis. Jose taip pat buvo matyti nuolaužos, panašios į raketos bei jos paleidimo bokšto liekanas.

Ankstesnėmis dienomis padarytose nuotraukose matėsi, kad starto aikštelė buvo perdažyta mėlyna spalva, todėl buvo keliama prielaida, kad ruošiamasi paleisti raketą.

Ketvirtadienio rytą pusė dažų atrodė nudegę.

Pažeistas žvalgybos konfidencialumas?

Tačiau komercinėse nuotraukose nesimatė detalių, kurios yra matomos D.Trumpo paviešintame atvaizde.

Žvalgybos ekspertai sakė, kad D.Trumpas galimai paviešino iki šiol nežinotą informaciją, kokios raiškos atvaizdus gali gauti JAV šnipinėjimo palydovai. Dar viena prielaida – kad JAV žvalgyba galėjo padaryti šias kosminio centro nuotraukas iš daug mažesniame aukštyje praskridusio orlaivio.

D.Trumpo nuotraukoje matomi šešėliai ir atspindžiai rodo, kad ji veikiausiai buvo perfotografuota mobiliuoju telefonu, galbūt kokioje nors saugioje aplinkoje, pavyzdžiui, Baltųjų rūmų operatyvinių pasitarimų kabinete, kur yra įrengta keletas vaizdo ekranų, naudojamų supažindinant su įslaptinta žvalgybos informacija.

Televizija CNBC pranešė, kad vienas gynybos pareigūnas patvirtino, jog ši starto aikštelės nuotrauka buvo įtraukta į Baltiesiems rūmams penktadienį pateiktą kasdienį žvalgybos raportą.

Vėliau penktadienį kalbėdamasis su žurnalistais D.Trumpas sakė turėjęs teisę paskelbti šią nuotrauką.

„Jiems kilo didelė problema“, – sakė prezidentas, turėdamas galvoje Irano raketos paleidimą.

„Turėjome nuotrauką, ir aš ją paskelbiau – turėjau teisę tai padaryti“, – pridūrė jis.

Stanfordo universiteto Tarptautinio saugumo ir bendradarbiavimo centro vaizdo medžiagos specialistė Allison Puccioni per tviterį parašė, kad tokios raiškos nuotraukos paprastai nebūna prieinamos iš atvirų šaltinių ir nėra viešai skelbiamos žvalgybos bendruomenės.

„Tokių nuotraukų platinimas atrodo neatitinkantis JAV politikos dėl tokių duomenų skelbimo. Nesu tikra, koks buvo šio platinimo politinis tikslas“, – rašė ji.

Dienraštis „The New York Times“ šią savaitę pranešė, kad JAV birželį surengė slaptą kibernetinę ataką prieš duomenų bazę, naudojamą Irano islamo revoliucinės gvardijos korpuso planuoti atakoms prieš tanklaivius Persijos įlankos regione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius